Arktický ľad nemožno zachrániť

Autor: Alexander Ač | 23.9.2012 o 12:16 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1394x

Profesor Peter Wadhams patrí medzi popredných špecialistov na arktický ľad. JE Tiež vedúcim skupiny Fyziky polárnych oceánov na unverzite v Cambridge a výskumu arktického ľadu sa venuje niekoľko desaťročí. Už niekoľko rokov upozorňuje na možnosť skorého zmiznutia plávajúceho arktického ľadu v lete, už v priebehu nasledujúcich 3-4 rokov. Na základe tohto presvedčenia tvrdí, že nie je možné odkladať znižovanie emisií do budúcnosti, a bude tiež nevyhnutné pristúpiť v takzvanému "geoinžinierstvu".

Tu je Wadhamsov zatiaľ posledný rozhovor pre NEmainstreamové médium Russia Today:

Vraj nám zostávajú už len 3-4 roky arktického plávajúceho ľadu v lete... a relatívne stabilnej poľnohospodárskej úrody.

Miznutie arktického ľadu je spojené s množstvom zosilňujúcich spätných väzieb, ktoré povedú k ďalšiemu otepľovaniu:

diagram_of_doom.png

Zdroj grafu: Sam Carana. Komplexnejšiu formu diagramu pozri tu.

 

1.) Emisie skleníkových plynov v dôsledku ľudskej aktivity spôsobujú globálne otepľovanie, vrátane otepľovania v Arktíde.

2.) Ďalšie emisie, ako sú sadze, prach, a prchavé organické zlúčeniny padajú na ľad, čím znižujú jeho odrazivosť (albedo). To vedie ku zvýšenému pohlcovaniu žiarenia, čo prispieva k rýchlejšiemu otepľovaniu v Arktíde.

3.) Zrýchlené otepľovanie v Arktíde hrozí uvoľnením podmorských zásob metánu s rizikom spustenia globálneho otepľovania mimo našu kontrolu.

Novou spätnou vazbou je, že úbytok ľadu v Arktíde prispeje k otvoreniu nových ložísk fosílnych palív, informuje National Geographic:

Vedci pracujúci pre firmu SHELL pri pobreží Čukotského mora (Wainright, Aljaška), ktorá pripravuje ťažbu v mori od leta roku 2011. Tak, ako sa dnes pýtame, prečo obyvatelia Veľkonočných ostrovov vyrúbali posledný strom, na ktorom závisela ich spoločnosť, budú sa historici v budúcnosti pytať, prečo sme nedokázali spomaliť/odvrátiť klimatickú katastrofu...

Takže sa obávam, že prof. Peter Wadhams sa mýli, keď sa domnieva, že dramatické miznutie arktického ľadu povedie k spomaleniu emisií skleníkových plynov, respektíve ku "geo-inžinierstvu", ktoré navyše nie je dostatočne preskúmané, a nebude na jeho uskutočnenie dostatok peňazí (a ani vôle).

Arktídu totiž nikdy nebolo možné "zachrániť":

"Takže ak chceme riešiť ekonomickú krízu, ktorú sme vytvorili, nepomôžu ani úsporné opatrenia, ani stimuly. Musíme prebudovať celú našu ekonomiku do stabilnej podoby (steady state economy), ktorá bude fungovať bez dlhov a úverov. Ale to nemôžeme urobiť, pretože bez rastu naša ekonomika skolabuje a uvrhne nás do najhoršej ekonomickej depresie, akú kedy civilizícia zažila. Keď však budeme ďalej rásť, vyčerpáme zdroje rýchlejšie a klimatická zmena sa zrýchli, čo povedie k energetickému a klimatickému kolapsu na globálnej úrovni. Vytvorili sme problém, ktorý nemá riešenie, a je rovnaký, ako Jared Diamond a Ronald Wright vysvetlili na prípadoch pádov minulých civilizácií. Rozdiel je (iba) v tom, že tentokrát ide o problém globálny, takže sa ho účastníme všetci." - píše  správne David Pollard.

Prečo nemôže naša spoločnosť fungovať bez dlhov a úverov (tj. v zásade bez frakčného rezervného bankovníctva) ukazuje nasledujúci graf:

Americký HDP po odčítaní od celkového dlhu. Zdroj: Henry Blodget, Business Insider.

Jednou z (10) podmienok nerastúcej (stabilnej) ekomiky je zrušenie frakčného rezervného bankovníctva a prechod na 100 % rezervy podľa jedného z hlavných predstaviteľov ekologickej ekonómie, prof. Hermana Dalyho.

Splnenie tejto podmienky je rovnako nereálne, ako "stabilizácia populácie", alebo ktorákoľvek ďalšia z potrebných 10 podmienok, pre udržateľnú spoločnosť.

Takže ak ste zadlžení, alebo to nebodaj plánujete (z akýchkoľvek príčin), aj vy ste príčinou toho, prečo nemožno "zachrániť" Arktídu, a ani svet...

O 3-4 roky navyše budeme "riešiť" celkom iné problémy, ako arktický ľad, napríklad vojnu medzi Iranom a Izrealom...:

"A war will occur, but it's not clear where or when it will be," Jafari was quoted as saying on Saturday. "Israel seeks war with us, but it's not clear when the war will occur." "Right now they see war as the only method of confrontation," he said.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?