Ktorý faktor najlepšie vysvetľuje úbytok arktického ľadu?

Autor: Alexander Ač | 21.10.2012 o 17:30 | Karma článku: 6,78 | Prečítané:  739x

Niektorí ľudia sa domnievajú, že výrok "človek je hlavný faktor v klimatickej zmene", akýmsi spôsobom prispeje ku koncu vedeckého poznania klimatickej zmeny. To samozrejme nie je pravda, a vedci každým dňom získavajú ďalšie poznatky o pôsobení človeka na podnebie. Jeden z nedávnych článkov analyzuje, čo je hlavným faktorom v pozorovanom úbytku arktického ľadu...

Ako iste mnohí (všetci?) čitatelia tohto blogu vedia, plávajúceho ľadu v Arktíde rýchlo ubúda. Niektorí z diskutujúcich sa snažia argumentovať, že tento pozorovaný pokles arktického ľadu nie je v dôsledku globálneho otepľovania (alebo v dôsledku nárastu koncntrácie skleníkových plynov, hlavne CO2).

Nemeckí vedci Dirk Notz a Jochem Marotzke z Meteorologického inštitútu Maxa Plancka v Nemecku sa pozreli na hlavné faktory, ktoré zohrávajú úlohu v dlhodobej premenlivosti rozlohy arktického plávajúceho ľadu na konci leta. Sú to primárne faktory, ktoré majú schopnosť ovplyvňovať teploty v Arktíde: oxid uhličitý, intenzita slnečného žiarenia, pacifická dekadálna oscilácia (PDO), a arktická oscilácia (AO):

Oxid uhličitý vysvetľuje 84 % poklesu arktického ľadu v septembri, intenzita slnečného žiarenia vysvetľuje 22 % poklesu arktického ľadu, index PDO vysvetľuje 0,04 % poklesu arktického ľadu a index arktickej oscilácie vysvetľuje 0,03 % poklesu arkticého ľadu. Zdroj: Notz a Marotzke 2012, Geophysical Research Letters. (Poznámka pre "múdrych" - autor článku si je vedomý skutočnosti, že korelácia ne= príčinnú závislosť.)

Objavujú sa aj tvrdenia, že jedným z hlavných faktorov v rekordne nízkej rozlohe arktického ľadu bola augustová búrka. Podobné meteorologické situácie sa však vyskytovali aj v minulosti, a nasledujúci graf ukazuje roky porovnateľnými podmienkami v Arktíde v priebehu leta:

Červené body ukazujú roky, kedy sa v Arktíde vyskytli podobné podmienky, ako tento rok. Zdroj: Skeptical Science.

Najnovšie vedecké poznaky ukazujú, že úbytok letného ľadu v arktíde má už dnes významný dopad na počasie v Grónsku, Európe a Severnej Amerike:

Od roku 2007 sa drží júlová hodnota tzv. "Arktického dipólu" blízko nízkych hodnôt. Graf upravený podľa publikácie Overland a kol. 2012, Geophysical Research Letters. (Zdroj: Chris Reynolds).

Doterajšia zmena v charaktere Arktického dipólu (definovaný ako oblasť nízkeho tlaku vzduchu nad arktickou časťou Sibíri a oblasť vysokého tlaku vzduchu nad Beaufortovým morom, Severnou Amerikou a Grónskom) súvisí s úbytkom ľadu a potenciálne tiež s úbytkom snehu na severnej poľoguli. Znamená to tiež extrémnejšie počasie, pretože dochádza k častejšiemu výskytu tzv. blokujúceho (pretrvávajúceho) charakteru počasia. Napríklad takého, aké sme pozorovali v roku 2010 v Rusku, alebo tento rok v USA.

Tiež vieme, že úbytok snehovej pokrývky v lete na severnej pologuli je ešte výraznejší, ako úbytok plávajúceho ľadu v Arktíde:

Rozsah snehovej pokrývky v Euroázii a Severnej Amerike v júli (bez Grónska). V tomto mesiaci je pokles rozsahu snehu najrýchlejší, a od roku 1979 ho ubudlo viac ako 5 miliónov km2. Zdroj: Sam Carana.

To už ale odbieham od pôvodného zámeru článku. Viac neskôr...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?