reklama

Je súčasná dlhová situácia podobná tej v 30. rokoch 20. storočia??

Mnoho ekonómov, ale aj ostatných ľudí, sa domnieva, že súčasné ekonomické problémy sú len dočasnou záležitosťou. Časť "zlých" dlhov sa odpíše, zvyšok sa speňaží (monetizuje) centrálnymi bankami, zvýši sa efektivita práce a využívania prírodných zdrojov a energie, uskutočnia reformy na trhu práce, dôchodkové reformy, sociálne reformy, finančné reformy, a podobne, a všetko bude v poriadku. Ekonomický rast, skôr či neskôr, bude obnovený. Je to naozaj tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

K napísaniu tohto blogu ma motivovala reakcia slovenského ekonóma k predošlému článku o znižovaní úrokových sadzieb Českou národnou bankou. Časť reakcie bola nasledovná:

"Ano, rast sa spomaluje, ale silnym dokazom je to, ze je to v dosledku monetarnej pasivnosti. Naša situácia nie je veľmi odlišná od tej v 30tych rokoch."

A práve táto časť reakcie ma zaujala. Osobne sa totiž domnievam, že naša situácia je VEĽMI odlišná od tej v 30. rokoch minulého storočia. Prečo?

1.) Populačný rast

Obrázok blogu

Zdroj: prof. Angus Madison, Gail Tverberg.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým v 30. rokoch minulého storočia chodilo po svete niečo cez 2 miliardy ľudí, dnes je to viac ako 7 miliárd ľudí, viac ako 3-násobne viac za obdobie kratšie ako 100 rokov. Nikdy v histórii nežilo v rovnakom čase na Zemi viac ľudí, ako dnes. Napriak tomu, že rýchlosť nárastu globálnej populácie sa spomaľuje, stále pribudne na Zemi každý rok niekoľko desiatok miliónov ľudí. Da sa z toho pohľadu porovnať situácia pred 80 rokmi a dnes?

2.) Množstvo vytvoreného dlhu

Kým v 30. rokoch minulého storočia bolo maximum celkového dlhu v pomere ku HDP na úrovni 300 % ku HDP, súčasné doterajšie maximum bolo na úrovni 382 % ku HDP.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Zdroj: Dr. Hunt.

Hoci ide iba o údaje v prípade USA, globálna situácia ohľadom dlhu nie veľmi odlišná. Najlepšie údaje, ktoré sa mi podarilo zohnať sú od roku 2002 tu:

Zdroj: Kyle Bass, FinWeb.

V roku 2010 sa globálny dlh v pomere ku HDP pohyboval na úrovni 310 % HDP, čo je vôbec najvyššia úroveň v mierovom období. Je súčasná dlhová situácia porovnateľná s 30. rokmi minulého storočia?

3.) Dostupnosť energetických surovín

Hlavným energetickým zdrojom a motorom ekonomického rastu (tj. rastu spotreby) ľudstva je v súčasnosti neobnoviteľný zdroj v podobe konvenčnej ropy a na globálnom energetickom mixe sa podieľa asi 33 %. Tu je dnešná situácia:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroj: Tom Murphy.

V súčanosti neexistuje adekvátna náhrada tohto zdroja. 95 % dopravy využíva ropu, nekonvenčné zdroje (ropné piesky, skvapaľňovanie uhlia, skvapalňovanie zemného plynu, biopalivá) majú výrazne nižšiu energetickú navratnosť, možnosť zvýšiť rýchlosť ťažby je obmedzená, cena vysoká.

Prechod na napr. elektrifikovanú dopravu vyžaduje obrovské investície do výroby a infraštruktúry a naráža okrem finančných limitov na limity dostupnosti minerálnych surovín. Okrem toho žiadny alternatívny zdroj energie sa dnes nezaobíde bez "dotácií" v podobe lacnej ropy. Takže ak rastie cena ropy, rastú ceny všetkých zdrojov energie. Je súčasná energetická situácia porovnateľná s tou v 30. rokoch minulého storočia?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4.) Klimatická zmena

Kým v 30. rokoch minulého storočia mohli ľudia ignorovať "vedľajší produkt" exponenciálneho nárastu priemyselnej produkcie a spotreby energie z fosílnych palív, dnes to možné nie je (bez dôsledkov). Kým pred 80. rokmi bolo podnebie relatívne stabilnou záležitosťou, súčasné klimatické a poveternostné anomálie budú v stále väčšej miere destabilizovať všetky nami vytvorené systémy, bez ohľadu na schopnosť ich predpovedať. Schopnosť expanzie bude v stále väčšej miere nahradzovaná nutnosťou kontrakcie. Je v tomto ohľade súčasná situácia podobná tej v 30. rokoch minulého storočia?

5.) Zhrnutie

Kým v 30. rokoch minulého storočia bol svet pomerne málo osidlený, prakticky na začiatku priemyselnej revolúcie a s množstvom energetických zdrojov, a pomerne stabilným podnebím, kedy občasné prírodné katastrofy nepredstavovali zásadnú prekážku pri dosahovaní "rastu" a "rozvoja".

Dnes je svet na konci priemyselnej revolúcie, preľudnený, bez výhľadu na využiteľný náhradný zdroj energie, ktorý by zároveň dokázal riešiť problém emisií skleníkových plynov.

Z týchto, a mnohých ďalších dôvodov, nepovažujem súšasnú situáciu za porovnateľnú v žiadnom zo zásadných ukazovateľov.

New York v roku 1932.

Časť New Yorku po hurikáne Sandy.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu