Klimatická zmena je jednoduchá, na riešenie ale zostáva 4-5 rokov

Autor: Alexander Ač | 4.11.2012 o 15:15 | Karma článku: 6,24 | Prečítané:  1104x

Problém klimatickej zmeny nie je ťažké pochopiť. To však neznamená, že ľahko pochopiteľný problém je zároveň ľahko vyriešiteľný problém. Na skutočné riešenie klimatickej zmeny nám však zostáva už len 4-5 rokov.

Medzinárodná energetická agentúra vo svojej minuločnej správe varovala, že svetu zostáva už len 5 rokov na začatie zásadnej transformácie energetiky, ak sa chce svet vyhnúť otepleniu o viac ako 2 °C ( tj. prekročeniu 450 p.p.m. CO2 v atmosfére).

Tu je graf IEA z konca roku 2011:

EIA_emisie.png

Zdroj: Joe Romm.

V roku 2011 podľa predbežných analýz IEA stúpli globálne emisie CO2 o 3,6 oproti roku 2010, na 31,6 Gt CO2.  Pokles emisií v Európe a USA viac ako nahradil nárast v Číne, kde vzrástli emisie o 9,3 %, najmä vďaka nárastu spaľovania uhlia.

Podľa Fatiha Birola, hlavného ekonóma IEA sme na ceste dosiahnuť oteplenie o 6°C do roku 2050. Nie príliš radostná správa, keď ani oteplenie o približne 2 °C nie je zlučiteľné s "bezpečnou" hranicou klimatickej zmeny.

Paradoxne, energetický zdroj, ktorému sa dnes darí najviac, je z pohľadu klimatickej zmeny najhorší - uhlie. Jeho podiel na globálnom energetickom mixe znovu narástol (podľa BP, 2012):

Ešte v roku 2010 malo uhlie podiel na úrovni 29,63 %. Podiel obnoviteľných zdrojov narástol z úrovne 1,32 %. Naopak podiel jadra ako nízkouhlíkového zdroja, už dlhodobejšie klesá a minulý rok klesol pod úroveň 5 % (Gregor Macdonald).

Problém klimatickej zmeny je jednoduchý - spôsobujú ho antropogénne emisie skleníkových plynov (prevažne CO2), a ak sa ich globálne emisie nepodarí znížiť nejneskôr v priebehu nasledujúcich 4-5 rokov (v horizonte rokov 2013-17), nebude možné sa vyhnúť otepleniu najmenej o 2 °C. Pri tejto kalkulácii však nie sú započítané zosilňujúce spätné väzby, ktoré otepľovanie v budúcnosti urýchlia, ako je napríklad úbytok plávajúceho ľadu v Arktíde:

arktida_objem.png

Od roku 2007 ubudla polovica objemu arktického ľadu. Napriek tomu sa iba menej ako 1 % nadbytočného tepla spotrebuje na topenie ľadovcov na Zemi. Úbytok snehovej pokrývky na kontinentoch je ešte rýchlejší, ako v prípade arktického ľadu.

Ak chceme mať približne 75 % šancu, aby sme neprekročili hranicu 2 °C (pričom väščina ľudí sa poisťuje pred rizikom výskytu výrazne nižším ako 90 %), potrebujeme už teraz znižovať globálne emisie CO2 rýchlosťou 5,3 % ročne, pri vyššom riziku prekročenia 2 °C (66 % pravdepodobnosť) je to rýchlosť znižovania emisií CO2 2,4 % ročne:

final_countdown.png

Atmosféra je typickým príkladom Tragédie spoločných statkov (Tragedy of commons). Čo nepatrí nikomu, prespektíve všetkým, nikto sa o ňu nestará... taký spoločný bezplatný odpadkový kôš. Kto nasype čo najviac a najrýchlejšie, vyhráva...

Patrím k rastúcemu počtu ľudí, ktorí sa domnievajú, že oteplenie o 2°C oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou NIE JE bezpečnou hranicou klimatickej zmeny, keďže to pravdepodobne povedie k spusteniu zrýchľujucích spätných väzieb, ako je uvoľňovanie CH4 a CO2 z oceánov, permafrostu, lesných ekosystémov, pôdy, atď.

Dokonca sa domnievam, že už súčasná uroveň otepľovania je nebezpečná, a to dokonca aj vtedy, keď žijete v jednom z najrozvinutejších miest najrozvinutejšej krajiny na svete:

Blackout v New Yorku po hurikáne SANDY. Podľa posledných prieskumov 7/10 ľudí sa domnieva, že klimatickú zmenu spôsobujú ľudia a tento problém je potrebné riešiť. (Zdroj)

Problém klimatickej zmeny je naozaj jednoduchý, ako dokonale vysvetľuje Dave Roberts na TED talk:

... na jej riešenie nám však zostáva už len 4-5 rokov. Ale nezdá sa, že by vačšina ľudí panikárila:

A keďže je dnes špeciány deň, môžeme si pustiť trochu relaxačnej muziky z výborného filmu... :

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?