Klimatická zmena je jednoduchá, na riešenie ale zostáva 4-5 rokov

Autor: Alexander Ač | 4.11.2012 o 15:15 | Karma článku: 6,24 | Prečítané:  1085x

Problém klimatickej zmeny nie je ťažké pochopiť. To však neznamená, že ľahko pochopiteľný problém je zároveň ľahko vyriešiteľný problém. Na skutočné riešenie klimatickej zmeny nám však zostáva už len 4-5 rokov.

Medzinárodná energetická agentúra vo svojej minuločnej správe varovala, že svetu zostáva už len 5 rokov na začatie zásadnej transformácie energetiky, ak sa chce svet vyhnúť otepleniu o viac ako 2 °C ( tj. prekročeniu 450 p.p.m. CO2 v atmosfére).

Tu je graf IEA z konca roku 2011:

EIA_emisie.png

Zdroj: Joe Romm.

V roku 2011 podľa predbežných analýz IEA stúpli globálne emisie CO2 o 3,6 oproti roku 2010, na 31,6 Gt CO2.  Pokles emisií v Európe a USA viac ako nahradil nárast v Číne, kde vzrástli emisie o 9,3 %, najmä vďaka nárastu spaľovania uhlia.

Podľa Fatiha Birola, hlavného ekonóma IEA sme na ceste dosiahnuť oteplenie o 6°C do roku 2050. Nie príliš radostná správa, keď ani oteplenie o približne 2 °C nie je zlučiteľné s "bezpečnou" hranicou klimatickej zmeny.

Paradoxne, energetický zdroj, ktorému sa dnes darí najviac, je z pohľadu klimatickej zmeny najhorší - uhlie. Jeho podiel na globálnom energetickom mixe znovu narástol (podľa BP, 2012):

Ešte v roku 2010 malo uhlie podiel na úrovni 29,63 %. Podiel obnoviteľných zdrojov narástol z úrovne 1,32 %. Naopak podiel jadra ako nízkouhlíkového zdroja, už dlhodobejšie klesá a minulý rok klesol pod úroveň 5 % (Gregor Macdonald).

Problém klimatickej zmeny je jednoduchý - spôsobujú ho antropogénne emisie skleníkových plynov (prevažne CO2), a ak sa ich globálne emisie nepodarí znížiť nejneskôr v priebehu nasledujúcich 4-5 rokov (v horizonte rokov 2013-17), nebude možné sa vyhnúť otepleniu najmenej o 2 °C. Pri tejto kalkulácii však nie sú započítané zosilňujúce spätné väzby, ktoré otepľovanie v budúcnosti urýchlia, ako je napríklad úbytok plávajúceho ľadu v Arktíde:

arktida_objem.png

Od roku 2007 ubudla polovica objemu arktického ľadu. Napriek tomu sa iba menej ako 1 % nadbytočného tepla spotrebuje na topenie ľadovcov na Zemi. Úbytok snehovej pokrývky na kontinentoch je ešte rýchlejší, ako v prípade arktického ľadu.

Ak chceme mať približne 75 % šancu, aby sme neprekročili hranicu 2 °C (pričom väščina ľudí sa poisťuje pred rizikom výskytu výrazne nižším ako 90 %), potrebujeme už teraz znižovať globálne emisie CO2 rýchlosťou 5,3 % ročne, pri vyššom riziku prekročenia 2 °C (66 % pravdepodobnosť) je to rýchlosť znižovania emisií CO2 2,4 % ročne:

final_countdown.png

Atmosféra je typickým príkladom Tragédie spoločných statkov (Tragedy of commons). Čo nepatrí nikomu, prespektíve všetkým, nikto sa o ňu nestará... taký spoločný bezplatný odpadkový kôš. Kto nasype čo najviac a najrýchlejšie, vyhráva...

Patrím k rastúcemu počtu ľudí, ktorí sa domnievajú, že oteplenie o 2°C oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou NIE JE bezpečnou hranicou klimatickej zmeny, keďže to pravdepodobne povedie k spusteniu zrýchľujucích spätných väzieb, ako je uvoľňovanie CH4 a CO2 z oceánov, permafrostu, lesných ekosystémov, pôdy, atď.

Dokonca sa domnievam, že už súčasná uroveň otepľovania je nebezpečná, a to dokonca aj vtedy, keď žijete v jednom z najrozvinutejších miest najrozvinutejšej krajiny na svete:

Blackout v New Yorku po hurikáne SANDY. Podľa posledných prieskumov 7/10 ľudí sa domnieva, že klimatickú zmenu spôsobujú ľudia a tento problém je potrebné riešiť. (Zdroj)

Problém klimatickej zmeny je naozaj jednoduchý, ako dokonale vysvetľuje Dave Roberts na TED talk:

... na jej riešenie nám však zostáva už len 4-5 rokov. Ale nezdá sa, že by vačšina ľudí panikárila:

A keďže je dnes špeciány deň, môžeme si pustiť trochu relaxačnej muziky z výborného filmu... :

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.


Už ste čítali?