Klimatická zmena ohrozuje indický monzún

Autor: Alexander Ač | 7.11.2012 o 7:55 | Karma článku: 6,28 | Prečítané:  699x

S postupujúcim globálnym otepľovaním bude ohrozených stále viac ekosystémov. Letné monzúnové dažde v Indii sú kľúčové pre prežitie viac ako miliardy ľudí v Indii a jej okolí. Už pomerne malý pokles monzúnových zrážok znamená pre miestnych obyvateľov obrovské problémy s dopestovaním dostatku potravín. Podľa novej štúde zverejnenej v časopise Environmental Research Letters je budúcnosť monzúnových dažďov ohrozená.

Základný mechanizmus, vďaka ktorému do Indie pravidelne prichádzajú monzúnové dažde spočíva v prenose energie smerom od oceánov nad kontinenty. V klimatológii a meteorológii ide o proces známy pod názvom Walkerova cirkulácia:

Schématické znázornenie Walkerovej cirkulácie podľa NOAA.

Podľa práce Jacoba Scheweho a Andersa Levermana práve narušenie Walkerovej cirkulácie v dôsledku globálneho otepľovania povedie k dramatickému poklesu zrážok indických monzúnov. O akom poklese hovoríme?

V rokoch 2150 až 2200 by každý piaty monzún priniesol iba polovičné množstvo zrážok oproti normálu. Pritom už pokles zrážok o 10 % znamená katastrofu pre miestnych obyvateľov. Práca je zaujímavá tým, že podľa doterajších predpokladov (podľa IPCC, 2007) by globaálne otepľovanie malo znamenať vyššiu premenlivosť v monzúnoch a skôr celkové pribúdanie zrážok.

Dnes vieme, že jav El Niňo (zvýšené teploty na východe Tichého oceánu v okolí rovníku) posúva Walkerovu cirkuláciu smerom na východ a znamená pre oblasť Indie vyšší tlak vzduchu a pokles zrážok. A práve postupné otepľovanie Tichého oceánu bude znamenať dlhodobý pokles v zrážkach v priebehu monzúnov v Indii, aj keď sa nezvýši výskyt prirodzeného fenoménu El Niňo:

Leverman_2.png

Model použitý v štúdii počíta s globálnym oteplením približne o 4,6 °C do roku 2200. Aj keď sa priemerný pokles zrážok v priebehu letných monzúnov v Indii z doterajšieho priemeru 5,5 mm za deň na približne 4,5 mm za deň ku koncu 22. storočia nemusí zdať ako veľa, ide prakticky o katastrofu. (Zdroj: Schewe a Levermann, 2012)

Zdá sa, že túto oblast čaká podobný osud, ako Amazóniu, ktorú postihli 100-ročné suchá v rokoch 2005 a 2010. Ako sa adaptujú stovky miliónov obyvateľov Indie na tento nový režim?

O štúdii informovala agentuŕa Reuters, Science Daily, a dalšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.


Už ste čítali?