Klimatická zmena ohrozuje indický monzún

Autor: Alexander Ač | 7.11.2012 o 7:55 | Karma článku: 6,28 | Prečítané:  718x

S postupujúcim globálnym otepľovaním bude ohrozených stále viac ekosystémov. Letné monzúnové dažde v Indii sú kľúčové pre prežitie viac ako miliardy ľudí v Indii a jej okolí. Už pomerne malý pokles monzúnových zrážok znamená pre miestnych obyvateľov obrovské problémy s dopestovaním dostatku potravín. Podľa novej štúde zverejnenej v časopise Environmental Research Letters je budúcnosť monzúnových dažďov ohrozená.

Základný mechanizmus, vďaka ktorému do Indie pravidelne prichádzajú monzúnové dažde spočíva v prenose energie smerom od oceánov nad kontinenty. V klimatológii a meteorológii ide o proces známy pod názvom Walkerova cirkulácia:

Schématické znázornenie Walkerovej cirkulácie podľa NOAA.

Podľa práce Jacoba Scheweho a Andersa Levermana práve narušenie Walkerovej cirkulácie v dôsledku globálneho otepľovania povedie k dramatickému poklesu zrážok indických monzúnov. O akom poklese hovoríme?

V rokoch 2150 až 2200 by každý piaty monzún priniesol iba polovičné množstvo zrážok oproti normálu. Pritom už pokles zrážok o 10 % znamená katastrofu pre miestnych obyvateľov. Práca je zaujímavá tým, že podľa doterajších predpokladov (podľa IPCC, 2007) by globaálne otepľovanie malo znamenať vyššiu premenlivosť v monzúnoch a skôr celkové pribúdanie zrážok.

Dnes vieme, že jav El Niňo (zvýšené teploty na východe Tichého oceánu v okolí rovníku) posúva Walkerovu cirkuláciu smerom na východ a znamená pre oblasť Indie vyšší tlak vzduchu a pokles zrážok. A práve postupné otepľovanie Tichého oceánu bude znamenať dlhodobý pokles v zrážkach v priebehu monzúnov v Indii, aj keď sa nezvýši výskyt prirodzeného fenoménu El Niňo:

Leverman_2.png

Model použitý v štúdii počíta s globálnym oteplením približne o 4,6 °C do roku 2200. Aj keď sa priemerný pokles zrážok v priebehu letných monzúnov v Indii z doterajšieho priemeru 5,5 mm za deň na približne 4,5 mm za deň ku koncu 22. storočia nemusí zdať ako veľa, ide prakticky o katastrofu. (Zdroj: Schewe a Levermann, 2012)

Zdá sa, že túto oblast čaká podobný osud, ako Amazóniu, ktorú postihli 100-ročné suchá v rokoch 2005 a 2010. Ako sa adaptujú stovky miliónov obyvateľov Indie na tento nový režim?

O štúdii informovala agentuŕa Reuters, Science Daily, a dalšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?