Zaujímavosti zo sveta IV

Autor: Alexander Ač | 12.11.2012 o 8:19 | (upravené 12.11.2012 o 10:18) Karma článku: 7,15 | Prečítané:  750x

Svet je plný zaujímavých udalostí, a o niektorých z nich je dobré vedieť, pretože sa týkajú všetkých, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Tu je prehľad niektorých z nich...

Globálne otepľovanie:

 • Podľa novej štúdie môžeme očakávať globálne otepľovanie na hornej hranici predpovedí. Klimatické modely, ktoré dávajú väčšiu mieru oteplenia do konca storočia totiž lepšie popisujú pozorované skutočné podmienky v atmosfére v oblasti subtrópov. (Fassulo a Trenberth, 2012)
 • Kolaps poulácie sardiniek v južnom Karibiku súvisí s klimatickou zmenou. Od roku 2005 kleslo v tejto oblasti množsto sardiniek až o 87 % (Guardian) Štúdiu publikoval časopis PNAS.
 • Je potrebuné znížiť rýchlosť emisií tempom 5,1 % od teraz každý rok až do roku 2050, tvrdí nová správa. To je približne 4-5 krát rýchlejšie ako počas Veľkej recesie v roku 2009-10. Je to tiež podobná rýchlosť poklesu ako počas rozpadu Sovietskeho Zväzu, kde klesali emisie rýchlosťou približne 5 % ročne po dobu 10 rokov. Tento krát ale hovoríme o globálnych emisiách. Niektorí ľudia si myslia, že takýto pokles emisií je možný :-) (IPS)
 • Nová správa CIA a ďalších bezpečnostných organizácii v USA okrem iného konštuje, že "...štáty zlyhajú, veľké populácie vystavené hladomoru, záplavám či chorobám budú migrovať cez hranice a národné a medzinárodné agentúry nebudú mať dostatok prostriedkov na reakciu." (New York Times)
 • Ekonóm Paul Krugman sa domnieva, že so "správnou cenou" za fosílne palivá by bolo riešenie globálneho otepľovania "relatívne jednoduché". Oh shit, zabudol som, že (pre ekonómov) je VŠETKO IBA otázka ceny. (Washington Post)
Energetika:
 • Potrebné kapitálové investície do ropných pieskov sú na úrovni 650 miliárd dolárov v tomto desaťročí, čo je 5-násobne viac ako bolo investovaných za posledných 50 rokov. (David Cohen)
 • Ak a keď začne ťažba ropy klesať, bude to pravdepodobne znamenať najväčšiu krízu Západnej civilizácie, ktorej kedy čelila, tvrdí profesor Charles A. S. Hall, autor knihy Energia a bohastvo národov. (EnergyBulletin)
 • Objednávky na výstavbu veterných turbín na mori výrazne poklesli. (Financial Times)
 • Vývoz elektriny z Nemecka dosiahol rekord, napriek odstaveniu 8 jadrových elektrární. Najmä vďaka veternej energii. (E15.cz)
Ekonomika a financie:
 • Jednou z príčin neudržateľného rastu a zväčšovania rozdielov medzi bohatými a chudobnými, ako aj príčina toho, že nám vládnu bankári, je existencia úrokov. 99,4 % nárastu bohatstva bankárov vysvetľuje model exponenciálneho rastu:

Podobný exponenciálny trend rastu vykazuje aj majetok horného 1 % najbohatšej časti populácie USA. (Ellen Brown, Web of Debt)
 • Francúzsky starosta dedinky pri Paríži drží protestnú hladovku. Chce tak získať peniaze od francúzskej vlády na splácanie dlhov. Žeby sa dlhová kríza dostávala aj do "zdravého jadra" EÚ? (Reuters)
 • V priebehu nasledujúcich 7 rokov má do automobilového priemyslu z fondov EÚ a úverov EIB natiesť 80 miliárd Eur. Pomoc sa týka "starých" automobilových závodov, ktoré potrebujú "pomoc". (HN Online)
 • Španielska letecká spoločnosť Iberia prepustí 4500 tisíc zamestnancov. Ide o "boj o záchranu". Ďalšie prepúšťanie môže nasledovať. (The News)
Geopolitika:
 • Izrael vyslal do Sýrie strely po prvý krát od roku 1973. Ide o odpoveď na narušenie priestoru v blízkosti dediny Bir Ajam, pred 2 dňami. (Business Insider)
 • Grécki neo-fašisti by vo voľbách získali 10,4 % hlasov. (ZeroHedge)
Výrok dňa: "Áno, dlh Slovenska stúpa, ale prečo? Pretože sme v európskych mechanizmoch. A teraz mám čo robiť? Mám ísť a rozbiť si hlavu o múr, mám počúvať náreky opozície, že zdvíhame dlh? Ale dlh zdvíhame kvôli Slovensku," vyhlásil Fico. (FinWeb).

P.S. Finančný portál ZeroHedge publikoval graf vývoja ceny ropy a Baltic Dry Indexu:Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?