Rozumie Ben Bernanke ekonómii?

Autor: Alexander Ač | 14.11.2012 o 8:13 | Karma článku: 7,03 | Prečítané:  1166x

Profesor ekonómie Ben Shalom Bernanke je šéfom FED-u (Americkej centrálnej banky). Bernanke patrí medzi 30 najcitovanejších ekonómov na svete. Takže logický záver je, že ekonómii rozumie. Naozaj?

Známy je výrok Bena Bernankeho z leta roku 2005:

"Nikdy sme nemali pokles cien domov na celonárodnej úrovni. Takže si myslím, že pravdepodobnejšie je, že rast cien sa spomalí, možno stabilizuje..."

Tu je vývoj priemerných reálnych cien domov v USA od roku 1890 podľa Case-Shillerovho indexu do roku 2005:

Home_prices_Bernanke.png

Prejdite kurzorom nad obrázok pre aktualizáciu cien domov v USA do roku 2010. Čo nikdy nebolo, nikdy nemôže byť, správne? Takže otázka v nadpise článku sa zdá byť zodpovedaná...

Keďže pre väčšinu ekonómov nie je v živote nič ťažšie  ako predstaviť si zvrátenie trendu exponenciálneho rastu, nedajbože do exponenciálneho poklesu, napadá mi ešte jeden príklad:

populacia_dnes.png

Smutné je to, že nie je otázka, ČI dôjde k poklesu populácie na globálnej úrovni, ale KEDY, AKO, a AKO RÝCHLO k nemu v (nie príliš vzdialenej) budúcnosti dôjde.

Som si istý, že pre mnohých (nielen) ekonómov bude takýto vývoj prekvapivý, ak nie rovno šokujúci, a budú tvrdiť, že sa mu dalo zabrániť, ak by sa urobilo práve toto (napríklad tlačili peniaze :-), alebo niečo iné, podobne múdre. Budú to však práve oni (a zvyšných 99,99 % populácie ignorantov), ktorí budú mať hlavný podiel na vývoji v budúcnosti...

A teraz už vás pozývam do kín no nový film:

Bonus: nasledujúce video je rozhovor dvoch nositeľov nobelovej ceny, Maria Molinu, a Roberta Laughlina. Mario Molina dostal Nobelovu cenu za chémiu v roku 1994 (freóny) a Robert Laughlin dostal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1998 (frakčný kvantový Hallov efekt).

Molina vystupuje v roli "optimistu", a je presvedčený, že problémy súvisiace s energiou vyriešime, Robert Laughlin je "pesimista" a tvrdí, že problémy súvisiace s energiou skôr nevyriešime. Obaja diskutujú s troma mladými výskumníkmi v oblasti energetiky:

Hádajte, na ktorú stranu sa mladí vedci pridali. V jednej chvíli Robert Laughlin hovorí: "Economists are idiots..." Kto vie, čo tým mal na mysli... :-)

Ak náhodou dopozeráte video až do konca, zistíte, že v skutočnosti ani Robert Laughlin nie je pesimista...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?