Neúspešné predpovede rastu HDP v Grécku

Autor: Alexander Ač | 15.11.2012 o 9:35 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  938x

Liekom na Grécke problémy malo byť šetrenie. Tým totiž bola podmienená finančná pomoc tejto krajine od tzv. "Trojky" - MMF (Medzinárodný menový fond), ECB (Európska centrálna banka) a EC (Európska komisia). Jedna z nedávnych správ MMF však ukázala, že šetrením nie je možné splatiť (všetok) dlh, respektíve znížiť pomer dlhu ku HDP. Ten v Grécku neustále rastie. Riešením samozrejme nie je ani ďalšie zadlžovanie, keďže práve to bolo jednou (nie jedinou!) z príčin súčasných problémov.

Tento rok klesne grécke HDP už 5. rok po sebe a Gréci sa v prepočte HDP na obyvateľa dostanú za Slovensko. Pritom rýchlosť kontrakcie gréckeho HDP sa zvýšila. Ekonómovia vám sice povedia, že ekonomický rast bude obnovený, ale nikdy vám nepovedia, PREČO by k tomu malo dôjsť.

Extrapolácia trendov za posledných 200 rokov nie je príliš spoľahlivou metódou prognózovania budúcnosti. Nevidím najmenší dôvod, prečo dôverovať predpovediam ekonómov o obnovení ekonomického rastu (kdekoľvek), v tomto prípade v Grécku:

Čierna čiara ukazuje skutočný vývoj HDP v Grécku, prerušované čiary ukazujú prognózy vývoja "Trojky". Zdroj: Zerohedge.

Ale vieme, že ekonómovia sú od prírody optimisti, pretože majú lepší náhľad na možnosti energetických zdrojov, ako ľudia, ktorí sa naozaj venujú energetike a výskumu nových (alternatívnych) zdrojov energie. Ostatných považujú za "katastrofistov".

Ekonomický argument, že energetický zdroj bude automaticky nahradený niečím iným, keď dostatočne vzrastie jeho cena a) platí iba v prípade, ak prechádzame z menej kvalitnejšieho zdroja energie na kvalitnejší, b) ignoruje negatívne sociálne dopady rastúcej ceny existujúceho zdroja.

Jeden z posledných prípadov takýchto negatívnych dopadov sú protesty v Jordánsku:

"Demonstrators in Amman, Jordan, battled riot police Wednesday in a fury over gas prices. And those who stayed after the tear gas and water cannons were fired did something rare in that nation: They chanted slogans against King Abdullah."

Sú rastúce ceny ten najlepší a jediný spôsob, ako "nahradzovať" energetické zdroje? Príkladov, keď za rozsiahlymi protestami a demonštráciami stáli rastúce ceny palív a energie, je v posledných rokoch nespočet.

Nehovoriac o rastúcom geopolitickom napätí v Izraeli, Arabskej jari, zhoršujúcich sa čínsko-japonských vzťahoch, občianskej vojne v Sýrii a kríze v Egypte, kde v prípade oboch krajín zohrávali významnú úlohu klesajúca ťažba ropy a rastúce ceny potravín a ropy (v kombinácii s rastúcou populáciou), iba neinformovaný (?) ekonóm sa môže spýtať, "prečo potrebujeme nahradzovať ropu TERAZ", v situácii, keď už VČERA bolo neskoro.

Nasledujúci obrázok ukazuje včerajší útok Izreala na oblasť severného Pásma Gazy, bez komentára:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?