Globálne otepľovanie je existenčnou krízou nášho druhu.

Autor: Alexander Ač | 19.11.2012 o 13:05 | (upravené 19.11.2012 o 14:42) Karma článku: 5,03 | Prečítané:  950x

Píše investor Jeremy Grantham, v súvislosti s klimatickou zmenou pre časopis Nature. Podľa úspešného investora a finančníka nepredstavuje globálne otepľovanie iba krízu našich životov, ale krízu existencie celého našeho druhu.

Jeremy Grantham už v nedávnej minulosti varoval, že éra lacných potravín sa skončila, a svoje varovanie doložil nasledujúcim grafom:

Vývoj reálnej ceny 33 vybraných komodít od roku 1990 do feruára roku 2011. Časť nárastu cien komodít v posledných rokoch je možné pričítať na vrub klimatickej zmene, tvrdí Grantham.

V článku pre časopis Nature ďalej píše, že vedci by mali byť viac realistickí, viac zúfalí pri informovaní o globálnom otepľovaní:

Granthan_1.png

Súhlasím s Granthamom, že mnohí klimatológovia nepôsobia príliš zúfalo, keď rozprávajú o globálnom otepľovaní. Prečo by takí potom mali byť ľudia, ktorí o problematike majú väčšinou oveľa menej objektívnych informácií?

Jeden z realistickejších klimatológov je britský profesor Kevin Anderson z Tyndallovho Centra pre Výzkum Klimatickej Zmeny. Okrem iného je možné v práci Kevina Andersona nájsť nasledujúci graf:

Anderson_Bows.png

Uhlikový rozpočet pre "rozvinuté krajiny" (krajiny Annex-1, kam patrí aj Slovensko) už bol vyčerpaný v roku 2010, ak by sme chceli limitovať globálne oteplenie na 2°C a zároveň nechať priestor zvyšovať emisie CO2 pre rozvojové krajiny. Celú prezentáciu možno nájsť tu.

Anderson v súčasnosti vidí najrealistickejšie globálne oteplenie o 4 °C [v horizonte rokov 2050-2075, s možnosťou oteplenia až ku 6°C v priebehu ďalších desaťročí], žo znamená oteplenie nad kontinentami o 5-6 °C, a oteplenie v Arktíde približne o 8-12 °C.

Slovami Jeremyho Granthama:

"Toto nie je iba kríza našich životov - je to tiež existenčná kríza našeho druhu. Úpenlivo vás prosím, aby ste boli odvážni."

Granthan_2.png

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?