Stav Arktídy v roku 2012: a predsa sa topí...

Autor: Alexander Ač | 7.12.2012 o 17:40 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  718x

Výročná správa agentúry NOAA o stave Arktídy by nemala nechať nikoho chladným. Táto oblasť má za sebou historický rok v takmer všetkých ohľadoch, a je celkom dobre možné, že o niekoľko rokov-desaťročí bude toto obdobie rozpoznané, ako obdobie, kedy Arktída a Grónsko prekročili bod zlomu a ich roztopeniu sa (bez výraznejšieho ochladenia) nedá zabrániť...

Úvodné video k správe NOAA ku stavu Arktídy v roku 2012:

Rozloha snehovej pokrývky:

  • V júni bolo v Euroázii aj Severnej Amerike najmenej snehu od začiatku meraní a rýchlosť poklesu snehu v tomto mesiaci (17,6 %/dekádu) je rýchlejší, ako pokles septembrovej pokrývky plávajúceho ľadu v Arktíde (13 %/dekádu). Na Severnej pologuli bolo v tomto júni asi o 4 milióny km2 menej snehu, ako je priemer za sledované obdobie.

Grónsko:
  • V Grónsku došlo po prvý-krát v histórii satelitných meraní k topeniu na 97% jeho povrchu, pričom naposledy k tomu došlo v roku 1889 a približne pre 700 rokmi.

  • Štandardizovaný index topenia (ktorý je mierou množstva roztopeného snehu+ľadu) dosiahol takmer dvojnásobnú hodnotu oproti doterajčiemu rekordu z roku 2010.

  • Priemerná odrazivosť (albedo) Grónska za mesiace jún-august dosiahla minima a zaznamenala tiež najväčší medziročný pokles. Pokles odrazivsti Grónska je spôsobený a) povrchovým topením a b) znečisťnovaním atmosféry, prípadne sa môže sneh/ľad pokryť sadzami z lesných požiarov.
  • Charakteristickým a pretrvávajúcim javom od roku 2007 je výskyt blokujúcej tlakovej výše nad južným Grónskom v priebehu leta (jún-august), a vedci dávajú tento vývoj do súvislosti so zrýchleným úbytkom rozsahu plávajúceho ľadu (a snehu) v Arktíde a na Severnej pologuli.

Zaujímavosť zo včerajšieho semináru o klimatickej zmene v Českých Budějoviciach - keď som v prednáške spomínal možnú spojitosť medzi klimatickou zmenou a blokujúcou tlakovou výšou nad južným Grónskom, ktorá ovplyvnila smerovanie hurikánu smerom k pobrežiu, klimatológ Dr. Radan Huth (jeho prednáška sa mi páčila) naznačil, že išlo jednoducho o synoptickú situáciu, ktorá nesúvisela s klimatickou zmenou. Je to možné, pretože hurikán sa predsa len vyskytol až na konci októbra. Avšak aj v tomto období je zaznamenaný nárast výskytu blokujúcich tlakových výší nad južným Grónskom... nepochybne v budúcnosti budeme vedieť viac.

  • Aj podľa satelitu GRACE je úbytok hmoty Grónska v tomto roku najrýchlejší.
Permafrost:
  • na väčšine meracích staníc boli zaznamenané rekordné teploty v hĺbke 20 m
Mnoho ďalších informácii získate na stránke NOAA.

A aby sme urobili radosť aj tým, ktorí "argumentujú", že úbytok plávajúceho ľadu v Arktíde približne vyrovnáva "pribúdanie" plávajúceho ľadu v Antarktíde, tento rok bol dosiahnutý nový rekord pre v najmenšej globálnej rozlohe plávajúceho ľadu pre toto obdobie:Inak nemá prílišný význam dávať dokopy južný a severný pól, keďže je to niečo ako spájať obéznych a podvyživených ľudí a tvrdiť, že "v priemere" sa majú obaja dobre... (Zdroj)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?