Stav Arktídy v roku 2012: a predsa sa topí...

Autor: Alexander Ač | 7.12.2012 o 17:40 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  715x

Výročná správa agentúry NOAA o stave Arktídy by nemala nechať nikoho chladným. Táto oblasť má za sebou historický rok v takmer všetkých ohľadoch, a je celkom dobre možné, že o niekoľko rokov-desaťročí bude toto obdobie rozpoznané, ako obdobie, kedy Arktída a Grónsko prekročili bod zlomu a ich roztopeniu sa (bez výraznejšieho ochladenia) nedá zabrániť...

Úvodné video k správe NOAA ku stavu Arktídy v roku 2012:

Rozloha snehovej pokrývky:

  • V júni bolo v Euroázii aj Severnej Amerike najmenej snehu od začiatku meraní a rýchlosť poklesu snehu v tomto mesiaci (17,6 %/dekádu) je rýchlejší, ako pokles septembrovej pokrývky plávajúceho ľadu v Arktíde (13 %/dekádu). Na Severnej pologuli bolo v tomto júni asi o 4 milióny km2 menej snehu, ako je priemer za sledované obdobie.

Grónsko:
  • V Grónsku došlo po prvý-krát v histórii satelitných meraní k topeniu na 97% jeho povrchu, pričom naposledy k tomu došlo v roku 1889 a približne pre 700 rokmi.

  • Štandardizovaný index topenia (ktorý je mierou množstva roztopeného snehu+ľadu) dosiahol takmer dvojnásobnú hodnotu oproti doterajčiemu rekordu z roku 2010.

  • Priemerná odrazivosť (albedo) Grónska za mesiace jún-august dosiahla minima a zaznamenala tiež najväčší medziročný pokles. Pokles odrazivsti Grónska je spôsobený a) povrchovým topením a b) znečisťnovaním atmosféry, prípadne sa môže sneh/ľad pokryť sadzami z lesných požiarov.
  • Charakteristickým a pretrvávajúcim javom od roku 2007 je výskyt blokujúcej tlakovej výše nad južným Grónskom v priebehu leta (jún-august), a vedci dávajú tento vývoj do súvislosti so zrýchleným úbytkom rozsahu plávajúceho ľadu (a snehu) v Arktíde a na Severnej pologuli.

Zaujímavosť zo včerajšieho semináru o klimatickej zmene v Českých Budějoviciach - keď som v prednáške spomínal možnú spojitosť medzi klimatickou zmenou a blokujúcou tlakovou výšou nad južným Grónskom, ktorá ovplyvnila smerovanie hurikánu smerom k pobrežiu, klimatológ Dr. Radan Huth (jeho prednáška sa mi páčila) naznačil, že išlo jednoducho o synoptickú situáciu, ktorá nesúvisela s klimatickou zmenou. Je to možné, pretože hurikán sa predsa len vyskytol až na konci októbra. Avšak aj v tomto období je zaznamenaný nárast výskytu blokujúcich tlakových výší nad južným Grónskom... nepochybne v budúcnosti budeme vedieť viac.

  • Aj podľa satelitu GRACE je úbytok hmoty Grónska v tomto roku najrýchlejší.
Permafrost:
  • na väčšine meracích staníc boli zaznamenané rekordné teploty v hĺbke 20 m
Mnoho ďalších informácii získate na stránke NOAA.

A aby sme urobili radosť aj tým, ktorí "argumentujú", že úbytok plávajúceho ľadu v Arktíde približne vyrovnáva "pribúdanie" plávajúceho ľadu v Antarktíde, tento rok bol dosiahnutý nový rekord pre v najmenšej globálnej rozlohe plávajúceho ľadu pre toto obdobie:Inak nemá prílišný význam dávať dokopy južný a severný pól, keďže je to niečo ako spájať obéznych a podvyživených ľudí a tvrdiť, že "v priemere" sa majú obaja dobre... (Zdroj)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.


Už ste čítali?