Globálny ekonomický rast sa skončil. Nadlho.

Autor: Alexander Ač | 12.12.2012 o 10:37 | Karma článku: 7,43 | Prečítané:  1734x

Samozrejme, ľudí nezaujíma, či globálna ekonomika rastie, alebo klesá. Zaujíma ich, či rastie alebo klesá ich (reálny) plat, resp. či majú zaplatenú robotu. Bohužiaľ však, rast reálnych platov je možný iba vtedy, keď môže rásť aj spotreba energetických zdrojov. A to dnes bez exponenciálne rastúcich vedľajších negatívnych efektov nie je možné...

A keďže sa spotreba zdrojov v rozvinutých krajinách nezvyšuje (v rozvojových ešte áno), nedochádza ani k významnejšiemu rastu HDP. Jedna skupina ekonómov zostáva bezradnych a navrhujú "riešenie" v podobe monetizácie dlhu centrálnymi bankami, a druhá skupina navrhuje šetrenie a "úsporne" opatrenia. A ešte ďalšia skupina tvrdí, že "potrebujeme" skutočnú krízu, aby sme sa spamätali... (z čoho?)

Nech už "potrebujeme" čokoľvek, tu je výborné video od Richarda Heinberga s názvom:

"Kto zabil ekonomický rast"

A nasledujúci graf ukazuje aktuálny vývoj ťažby všetkých tekutých palív (teda aj nekonvenčnej ropy, biopalív, kvapalných zložiek zemného plynu atď., ktoré majú nižšiu kvalitu, nižší energetický obsah a nižšie EROEI):

ropa_akt.png

Údaje sú do septembra 2012. Zdroj: Stuart Staniford

A tu podobný graf za dlhšie časové obdobie s koncom aktuálnej tažby v roku 2012, na ktorom možno vidieť spomalenie globálnej ťažby približne od začiatku roku 2005:

Hirsch_ropny_zlom.png

Prevzaté a upravené z prezentácie Roberta Hirscha. (Zdroj)

Robert Hirsch uvažuje o dvoch možných scénároch v nasledujúcich rokoch. Pri miernom poklese ťažby ropy (scénár A) o približne menej ako 1 % za rok, by podľa neho išlo o "zvládateľný pokles", v prípade rýchlosti poklesu o 3-4 % (scénár B) za rok by išlo podľa neho o "katastrofický" vývoj.

Zaujímavý je fakt, že v prípade Európy sa v posledných rokoch (konkrétne od roku 2005) realizuje vývoj niekde medzi scénárom A a B, s medziročným poklesom dovozu ropy v rozmedzí 2-3 % ročne, samozrejme s rozdielmi medzi jednotlivými krajinami (Grécko vs. Nemecko a pod.):

Brown_export_ropy.png

Vývoz ropy v miliónoch barelov ropy denne bez započítania Číny a Indie (dovoz ropy do týchto krajín rastie). (Podľa Jeffreyho Browna).

Takže ak máte pocit, že globálna ekonomika sa "zadrháva", váš pocit je správny. Majte ale na pamäti, že stále sme v globálnom priemere na maxime blahobytu (rozumej dostupnosti energetických zdrojov) v celej histórii ľudstva a je viac ako pravdepodobné, že na súčasnú úroveň sa už nikdy v budúcnosti nedostaneme...

A zabudol som... globálna ekonomika nemôže prestať rásť, veď ani Titanik sa nemohol potopiť, nie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Carrefour vrátil veriteľom smiešnu sumu. Podľa súdu to je v poriadku

Reťazec vrátil veriteľom tri percentá zo svojich dlhov. Ide o sumu viac ako 430-tisíc eur zo sumy 17,5 milióna eur.

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila organizácia Islamský štát.

KOMENTÁRE

Keď ide o deti, stojí za to zamyslieť sa

Aký svet chceme odovzdať ďalším generáciám?


Už ste čítali?