Kverulant klimatológ

Autor: Alexander Ač | 14.12.2012 o 10:25 | Karma článku: 7,10 | Prečítané:  984x

Mnohé výsledky a dôsledky klimatologického výskumu sú zosmiešňované alebo zľahčované, najčastejšie však ignorované. Je to najmä preto, pretože poukazujú na (ekologickú) neudržateľnosť súčasného systému, od ktorého sme viac či menej závislí takmer (!) všetci. A každý deň o trochu viac. Podobný osud, aký stretol publikáciu "Limity rastu" z roku 1972, stretáva aj klimatológiu a klimatológov. Na ich obranu se prečítajte nasledujúci text...

Nechcel by som, aby tento text vyznel ako nejaký praobyčajný kverulantský a emočne podfarbený pamflet namierený proti tým, ktorí si stále nedokážu pripustiť prostý fakt, že klimatológia má v systéme prírodných vied nielen rovnocenné, ale celkom určite aj nezastupiteľné miesto. V nespočetných diskusiách o klimatickej zmene (globálnom otepľovaní) sa človek z viacerých „kompetentných" zdrojov niekedy až so zatajeným dychom dozvedá, že klimatológia si nielenže nezaslúži byť označovaná za právoplatnú vedu, ale dokonca, že jej nositelia, teda klimatológovia, sú ľudia s pochybnou povesťou, platení štátom alebo v horšom prípade nejakou záujmovou skupinou, aby rozširovali nepríjemné Jóbove správy o nastávajúcej klimatickej katastrofe a držali tak ľudí v strachu z budúcnosti. A čo horšie, táto takzvaná „paveda" si dokonca dovoľuje prísť s tvrdením, že za tým všetkým je možné vidieť predovšetkým človeka a jeho hospodárske aktivity rozširujúce svoj rádius po celej Zemi. Ak dokonca existuje objektívny dôkaz o tomto prepojení, tým horšie. Aká to nehoráznosť!

Nuž pre tých z Vás, ktorí si stoj čo stoj myslíte toto alebo niečo podobné, či dokonca máte pochybnosti o zmysle pracovnej náplne klimatológov, prípadne považujete akékoľvek investície do klimatologického výskumu za bohapusté plytvanie verejnými prostriedkami, mám jednoduchú a priamu odpoveď. Celkom určite sa mýlite, alebo ako by povedal človek hovoriaci po anglicky, „Think again"!

 

Klimatológia ako veda sa síce zrodila len relatívne nedávno, no na druhej strane sa môže, spolu s meteorológiou, pochváliť tým, že študuje jeden z najkomplikovanejších prírodných systémov na našej planéte, zemskú atmosféru. Aby toho nebolo málo, klimatológia je celkom určite jednou z najkomplexnejších prírodných vied, aké poznáme, pretože okrem samotnej atmosféry sa pri svojom výskume musí zaoberať aj ďalšími sférami, ktoré majú nezanedbateľný vplyv na genézu samotnej klímy. Dobrý klimatológ tak musí byť nielen zdatný meteorológ - fyzik a geograf, ale mal by niečo vedieť aj o oceánoch, ľadovcoch, uhlíkovom cykle, chémii a biológii, prípadne demografii a ekonómii. Vyznať sa vo všetkých týchto vedách a navyše vidieť v obrovskom množstve informácii skutočnú podstatu problému je skutočne veľmi náročné. Klimatológia už dávno nie je len kratochvíľou pre meteorológov, ktorí sa vyžívajú v spracovávaní nepreberného množstva čísel v snahe stroho popísať to, čo mnohí z Vás pravdepodobne beriete ako samozrejmú informáciu. To, či niekde budete schopní dopestovať vinnú revu alebo môcť postaviť dom tak, aby vám ho neodplavila najbližšia povodeň či nespadla strecha na hlavu počas nasledujúcej zimy, závisí najmä od výsledkov klimatologického výskumu a jeho „pretlmočenia" to prakticky orientovaných technických noriem. V tomto smere si klimatológia vystačí aj s obyčajnou, nie však jednoduchou štatistikou. No klimatológia už dávno nie je len popisná štatistická veda.

Odkedy sme zistili, že klíma na Zemi sa v rôznych časových škálach mení, rozsah toho, čo klimatológia študuje sa zásadne zmenil - rozšíril. A okrem toho, pribudli aj sofistikovanejšie metódy, ako tieto zmeny skúmať, či vôbec rozpoznať alebo prisúdiť im konkrétnu príčinu. Už to nie je len štatistika, ale veľmi komplexné a fyzikálne konzistentné modely, ktoré nám dokážu s istou, známou neistotou povedať nielen to, ako sa klíma vyvíjala v dávnejšej histórii, ale na základe rôznych predpokladov o budúcom vývoji našej spoločnosti nám načrtnú možný vývoj do viac či menej vzdialenej budúcnosti. Predpovedať budúcnosť je vždy neistá „veda", no dnes už vieme o klíme na Zemi dosť na to, aby sme sa o to aspoň pokúsili. Zodpovednosť, ktorú na seba klimatológia takto preberá je nesmierna, veď nejde o málo. Byť aspoň v hrubých rysoch informovaný a pripravený na to, čo možno očakávať od klímy o 10, 20 či 50 rokov je mnohých prípadoch otázkou života a smrti, v lepšom prípade návratu či straty nemalých investícií. Správne sa rozhodnúť na základe dobrých a dostupných informácií nikdy nebolo tak dôležité ako dnes, a klimatológia, spolu so svojou dvornou dámou, meteorológiou, sú rozhodne vedy, ktoré nám môžu k správnym rozhodnutiam pomôcť.

klimatológ Jozef Pecho

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?