reklama

Kverulant klimatológ

Mnohé výsledky a dôsledky klimatologického výskumu sú zosmiešňované alebo zľahčované, najčastejšie však ignorované. Je to najmä preto, pretože poukazujú na (ekologickú) neudržateľnosť súčasného systému, od ktorého sme viac či menej závislí takmer (!) všetci. A každý deň o trochu viac. Podobný osud, aký stretol publikáciu "Limity rastu" z roku 1972, stretáva aj klimatológiu a klimatológov. Na ich obranu se prečítajte nasledujúci text...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)

Nechcel by som, aby tento text vyznel ako nejaký praobyčajný kverulantský a emočne podfarbený pamflet namierený proti tým, ktorí si stále nedokážu pripustiť prostý fakt, že klimatológia má v systéme prírodných vied nielen rovnocenné, ale celkom určite aj nezastupiteľné miesto. V nespočetných diskusiách o klimatickej zmene (globálnom otepľovaní) sa človek z viacerých „kompetentných" zdrojov niekedy až so zatajeným dychom dozvedá, že klimatológia si nielenže nezaslúži byť označovaná za právoplatnú vedu, ale dokonca, že jej nositelia, teda klimatológovia, sú ľudia s pochybnou povesťou, platení štátom alebo v horšom prípade nejakou záujmovou skupinou, aby rozširovali nepríjemné Jóbove správy o nastávajúcej klimatickej katastrofe a držali tak ľudí v strachu z budúcnosti. A čo horšie, táto takzvaná „paveda" si dokonca dovoľuje prísť s tvrdením, že za tým všetkým je možné vidieť predovšetkým človeka a jeho hospodárske aktivity rozširujúce svoj rádius po celej Zemi. Ak dokonca existuje objektívny dôkaz o tomto prepojení, tým horšie. Aká to nehoráznosť!

Nuž pre tých z Vás, ktorí si stoj čo stoj myslíte toto alebo niečo podobné, či dokonca máte pochybnosti o zmysle pracovnej náplne klimatológov, prípadne považujete akékoľvek investície do klimatologického výskumu za bohapusté plytvanie verejnými prostriedkami, mám jednoduchú a priamu odpoveď. Celkom určite sa mýlite, alebo ako by povedal človek hovoriaci po anglicky, „Think again"!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klimatológia ako veda sa síce zrodila len relatívne nedávno, no na druhej strane sa môže, spolu s meteorológiou, pochváliť tým, že študuje jeden z najkomplikovanejších prírodných systémov na našej planéte, zemskú atmosféru. Aby toho nebolo málo, klimatológia je celkom určite jednou z najkomplexnejších prírodných vied, aké poznáme, pretože okrem samotnej atmosféry sa pri svojom výskume musí zaoberať aj ďalšími sférami, ktoré majú nezanedbateľný vplyv na genézu samotnej klímy. Dobrý klimatológ tak musí byť nielen zdatný meteorológ - fyzik a geograf, ale mal by niečo vedieť aj o oceánoch, ľadovcoch, uhlíkovom cykle, chémii a biológii, prípadne demografii a ekonómii. Vyznať sa vo všetkých týchto vedách a navyše vidieť v obrovskom množstve informácii skutočnú podstatu problému je skutočne veľmi náročné. Klimatológia už dávno nie je len kratochvíľou pre meteorológov, ktorí sa vyžívajú v spracovávaní nepreberného množstva čísel v snahe stroho popísať to, čo mnohí z Vás pravdepodobne beriete ako samozrejmú informáciu. To, či niekde budete schopní dopestovať vinnú revu alebo môcť postaviť dom tak, aby vám ho neodplavila najbližšia povodeň či nespadla strecha na hlavu počas nasledujúcej zimy, závisí najmä od výsledkov klimatologického výskumu a jeho „pretlmočenia" to prakticky orientovaných technických noriem. V tomto smere si klimatológia vystačí aj s obyčajnou, nie však jednoduchou štatistikou. No klimatológia už dávno nie je len popisná štatistická veda.

Odkedy sme zistili, že klíma na Zemi sa v rôznych časových škálach mení, rozsah toho, čo klimatológia študuje sa zásadne zmenil - rozšíril. A okrem toho, pribudli aj sofistikovanejšie metódy, ako tieto zmeny skúmať, či vôbec rozpoznať alebo prisúdiť im konkrétnu príčinu. Už to nie je len štatistika, ale veľmi komplexné a fyzikálne konzistentné modely, ktoré nám dokážu s istou, známou neistotou povedať nielen to, ako sa klíma vyvíjala v dávnejšej histórii, ale na základe rôznych predpokladov o budúcom vývoji našej spoločnosti nám načrtnú možný vývoj do viac či menej vzdialenej budúcnosti. Predpovedať budúcnosť je vždy neistá „veda", no dnes už vieme o klíme na Zemi dosť na to, aby sme sa o to aspoň pokúsili. Zodpovednosť, ktorú na seba klimatológia takto preberá je nesmierna, veď nejde o málo. Byť aspoň v hrubých rysoch informovaný a pripravený na to, čo možno očakávať od klímy o 10, 20 či 50 rokov je mnohých prípadoch otázkou života a smrti, v lepšom prípade návratu či straty nemalých investícií. Správne sa rozhodnúť na základe dobrých a dostupných informácií nikdy nebolo tak dôležité ako dnes, a klimatológia, spolu so svojou dvornou dámou, meteorológiou, sú rozhodne vedy, ktoré nám môžu k správnym rozhodnutiam pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

klimatológ Jozef Pecho

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu