Klimatická zmena: nastal čas panikáriť?

Autor: Alexander Ač | 21.12.2012 o 8:10 | (upravené 21.12.2012 o 9:05) Karma článku: 6,36 | Prečítané:  989x

Túto závažnú otázku si položil už v roku 2008 profesor Hans Joachim Schellnhuber. V závere článku ešte vyjadruje nádej, že existuje "slušná šanca", že sa nám podarí udržať oteplenie pod hranicou 2 °C oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou. Dnes má Schellnhuber asi iný názor. Kým jeho k "výzve panikáriť" viedli výsledky štúdie Ramanathana a Fenga, podľa ktorej majú aerosóly silnejší ochladzujúci účinok, ako sa dovtedy predpokladalo, mňa k tomu vedú tohtoročné udalosti v Arktíde. Je dokonca možné, že na paniku je už neskoro.

Graf vyjadrujúci dôvody pre obavy toho, že oblasť Arktídy už možno prekonala "bod zlomu", vyzerá nasledovne:

NAO_index_JJA.png

Vývoj indexu Severo-atlantickej oscilácie v období 1949-2012 v mesiacoch jún, júl, august. Zdroj: Cryospehere Today.

Väčšina klimatológov považuje vývoj indexu NAO za chaotický a zatiaľ bez zjavných trendov a súvislostí s antropogénnym vplyvom, teda vplyvom človeka. Medzi nich patrí napríklad aj profesor James Hansen, ktorý poukazuje na chaotickú povahu príbuzného indexu Arktickej oscilácie. Podobný postoj k tejto súvislosti má aj iný známy klimatológ, profesor Kevin Trenberth.

Posun indexu NAO smerom k negatívnym hodnotám v priebehu leta (a do určitej miery aj počas jesene) však dávajú niektorí vedci do príčinnej súvislosti s dramatickým úbytkom plávajúceho ľadu v Arktíde od roku 2007. To prispieva k zníženiu teplotného rozdielu mezi Severným pólom a tropickými oblasťami, zoslabeniu západného prúdenia, a častejšiemu výskytu extrémneho počasia, tvz. "blokujúcich" tlakových útvarov. Posledné príklady takéhoto počasia sú (prebiehajúce) sucho v USA, alebo rekordná vlna horúčav v Rusku a rekordné záplavy v Pakistane v roku 2010.

Domnievam sa, že ak podobný charakter NAO pretrvá aj v najbližších rokoch, a zároveň bude pokračovať rýchly pokles (rozlohy a objemu) plávajúceho ľadu v Akrtíde, bude rok 2007 pri spätnom pohľade znamenať obdobie, kedy bol prekročený "bod zlomu" v Arktíde a priľahlých oblastiach.

Obavy o rýchly koniec plávajúceho ľadu v Arktíde s následnými dramatickými dopadmi na charakter počasia na Severnej pologuli vedú niektorých vedcov k presadzovaniu prístupu "geo-inžiniestva".

Pokušať sa v súčasnosti o geo-inžinierstvo je podobné situácii, v ktorej sa človek pokúsi o amputáciu nohy pri úteku z väznice Shawshank... ale odbáčam.

Aj v prípade, že by sa predošlé úvahy o Arktíde a jej (a našom) osude ukázali ako predčasné, či "alarmistické", posúďte nasledujúce videá a nové rozhovory s vedcami:

Rozhovory s vedcami z poslednej konferencie Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu.

Bubliny unikajúceho metánu z morského dna.

Metán hormadiaci sa pod zamrznutým jazerom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?