Klimatická zmena: nastal čas panikáriť?

Autor: Alexander Ač | 21.12.2012 o 8:10 | (upravené 21.12.2012 o 9:05) Karma článku: 6,36 | Prečítané:  977x

Túto závažnú otázku si položil už v roku 2008 profesor Hans Joachim Schellnhuber. V závere článku ešte vyjadruje nádej, že existuje "slušná šanca", že sa nám podarí udržať oteplenie pod hranicou 2 °C oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou. Dnes má Schellnhuber asi iný názor. Kým jeho k "výzve panikáriť" viedli výsledky štúdie Ramanathana a Fenga, podľa ktorej majú aerosóly silnejší ochladzujúci účinok, ako sa dovtedy predpokladalo, mňa k tomu vedú tohtoročné udalosti v Arktíde. Je dokonca možné, že na paniku je už neskoro.

Graf vyjadrujúci dôvody pre obavy toho, že oblasť Arktídy už možno prekonala "bod zlomu", vyzerá nasledovne:

NAO_index_JJA.png

Vývoj indexu Severo-atlantickej oscilácie v období 1949-2012 v mesiacoch jún, júl, august. Zdroj: Cryospehere Today.

Väčšina klimatológov považuje vývoj indexu NAO za chaotický a zatiaľ bez zjavných trendov a súvislostí s antropogénnym vplyvom, teda vplyvom človeka. Medzi nich patrí napríklad aj profesor James Hansen, ktorý poukazuje na chaotickú povahu príbuzného indexu Arktickej oscilácie. Podobný postoj k tejto súvislosti má aj iný známy klimatológ, profesor Kevin Trenberth.

Posun indexu NAO smerom k negatívnym hodnotám v priebehu leta (a do určitej miery aj počas jesene) však dávajú niektorí vedci do príčinnej súvislosti s dramatickým úbytkom plávajúceho ľadu v Arktíde od roku 2007. To prispieva k zníženiu teplotného rozdielu mezi Severným pólom a tropickými oblasťami, zoslabeniu západného prúdenia, a častejšiemu výskytu extrémneho počasia, tvz. "blokujúcich" tlakových útvarov. Posledné príklady takéhoto počasia sú (prebiehajúce) sucho v USA, alebo rekordná vlna horúčav v Rusku a rekordné záplavy v Pakistane v roku 2010.

Domnievam sa, že ak podobný charakter NAO pretrvá aj v najbližších rokoch, a zároveň bude pokračovať rýchly pokles (rozlohy a objemu) plávajúceho ľadu v Akrtíde, bude rok 2007 pri spätnom pohľade znamenať obdobie, kedy bol prekročený "bod zlomu" v Arktíde a priľahlých oblastiach.

Obavy o rýchly koniec plávajúceho ľadu v Arktíde s následnými dramatickými dopadmi na charakter počasia na Severnej pologuli vedú niektorých vedcov k presadzovaniu prístupu "geo-inžiniestva".

Pokušať sa v súčasnosti o geo-inžinierstvo je podobné situácii, v ktorej sa človek pokúsi o amputáciu nohy pri úteku z väznice Shawshank... ale odbáčam.

Aj v prípade, že by sa predošlé úvahy o Arktíde a jej (a našom) osude ukázali ako predčasné, či "alarmistické", posúďte nasledujúce videá a nové rozhovory s vedcami:

Rozhovory s vedcami z poslednej konferencie Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu.

Bubliny unikajúceho metánu z morského dna.

Metán hormadiaci sa pod zamrznutým jazerom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?