Ropný zlom? Ale kdeže!

Autor: Alexander Ač | 22.12.2012 o 20:25 | Karma článku: 9,06 | Prečítané:  1743x

Ignorancia ropného zlomu je tolerovateľná v prípade, ak ropa do vášho života nezasahuje nijakým zásadným spôsobom. To sa bohužiaľ týka iba zlomku populácie v zlomku krajín prevažne rozvojového sveta. Napriek tomu už prebiehajúce dôsledky ropného zlomu naďalej ignoruje 99 % populácie. Zdá sa, že problém nakoniec nepredstavuje "horné" 1 % populácie, ale "dolných" 99 % populácie... ale odbáčam.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ropa patrí medi neobnoviteľné zdroje energie. Každý neobnoviteľný zdroj bude vyčerpaný. A ropa nie je žiadna výnimka. Vyčerpateľnosť zdrojov je problém starý ako ľudstvo samo, a problém nastáva vtedy, keď vyčerpávaný zdroj nemá adekvátnu náhradu.

Adekvátna náhrada je taká, ktorá nie je spojená s rastom cien, sociálnymi nepokojmi, ekonomickými krízami, či vojnami o náhradné zdroje. Všetky dôkazy naznačujú, že adekvátnu náhradu za ropu v súčanosnosti nemáme. Najviditeľnejšie to dokazuje rastúca cena ropy.... a klesajúca spotreba.

USA nepatrí medzi svetové veľmoci náhodou. Ako prvá krajina začala proces industrializácie a využívania fosílnych palív, najmä ropy, a prekonala tak dovtedajšiu priemyselnú a vojenskú veľmoc - Veľkú Britániu.

K efektívnemu bankrotu USA však došlo už v roku 1971, keď bol definitívne opustený zlatý štandard a Američania mohli klesajúcu ťažbu ropy od roku 1970 nahradiť zo zahraničia výmenou za "petrodoláre". Brilantný ekonomický ťah, ktorý umožnil exponenciálny rast dlhu a umožnil tiež zakrývať realitu energetického a ekonomického poklesu ešte ďalších viac ako 30 rokov. Mimochodom Rusko takéto štastie nemalo a rozpadu Sovietskeho Zväzu predchádzala niekoľko-ročná kulminácia ťažby ropy a jej vrchol v roku 1988. Ale naspäť k USA. Nasledujúci graf ukazuje počet najazdených kilometrov na amerických cestách, prepočítaných na počet obyvateľov:

miles-driven-CNP16OV-adjusted.gif...

Od júna 2005 až do októbra 2012 kleslo množstvo najazdených kilometrov v prepočte na obyvateľa o viac ako 10 %. Ide o výraznejší a dlhší pokles ako počas "ropných šokov" v 70. rokoch minulého storočia. Zdroj: Doug Short.

To nenaznačuje práve oživenie ekonomickej aktivity, o ktorej všetci hovoria. Väčšina ekonómov sa pozrie na ceny ropy a jej rastúcim cenám sa poteší, pretože to znamená "rast dopytu". Realita je však opačná:

miles-driven-adjusted-and-gasoline-prices.gifmiles-driven-adjusted-and-gasoline-prices.gif...

Kde sú tie "nové" technológie, ktoré sa "objavia" vďaka rastúcim cenám konvenčných zdrojov energie? (Zdroj: Doug Short)

A hoci predaj automobilov v USA rastie (dokonca aj tých na hybridný, či elektrický pohon)...:

..

Zdroj: Calculated risk.

...tušíte správne. Časť nárastu "dopytu" je umožnená nárastom úverov na nákup aút. Tie oproti minulému roku vzrástli o 5,5 %, kým mzdy za rovnaké obdobie narástli len o 1,1 %.

Kde nerastie zamestnanosť a mzdy, pomôžu úvery. Ako to skončilo v prípade hypoték, všetci vieme...

Šťastné a Veselé Vianoce!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?