reklama

IPCC 2013: stále pozadu!

Čo je pozitívnejšie, ako dobre myslená kritika? Už len dobre myslené kritika od spriaznenej duše. Tak je myslený aj následujúci krátky príspevok. Keďže peer-oponentom správy IPCC môže byť ktokoľvek, na internet už prenikli niektoré údaje z plánovanej správy prvej pracovnej skupiny (WGI - Physical Science Basis), ktorá sa objaví v septembri budúceho roku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

S pochopiteľných dôvodov, bude aj nadchádzajúca správa IPCC extrémne konzervatívna, alebo ak chcete, opatrná vo svojich formuláciach. To je z politického hľadiska samozrejme nevyhnutné, bohužiaľ to má negatívne dopady na reálne opatrenia týkajúce sa zmeny podnebia.

Tu je graf, ktorý porovnáva modelovaný vývoj rozlohy arktického plávajúceho ľadu s pozorovaniami do roku 2011:

Graf zobrazuje vývoj arktického ľadu podľa modelov CMIP-3 a CMIP-5 od roku 1900 do roku 2012. Čiary ukazujú priemer modelov a farebné plochy ukazujú štandardné odchylky. Prerušovaná červená čiara ukazuje rekonštrukciu ľadu pred érou satelitov (plná červená čiara). Aktualizáciu pozorovaní do roku 2012 poskytol Neven.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je pravdepodobné, že tohtoročné minimum z roku 2012 sa do správy už nedostane. Je zrejmé, že aktualizované klimatické modely CMIP-5 reprezentujú vývoj ľadu o niečo lepšie, ako CMIP-3 zo správy IPCC v roku 2007, stále však väčšina z nich prepokladá "Arktídu bez ľadu" až niekedy v (druhej) polovici tohto storočia.

Ako komentuje výsledok modelov správa IPCC?

"Existuje vysoká istota, že klimatické modely realisticky simulujú ročný chod rozsahu arktického ľadu, a existuje vysoká istota, že realisticky simulujú trend [poklesu] rozsahu arktického ľadu v minulých desaťročiach."

Myslím, že so mnou budete súhlasiť, ak napíšem, že toto tvrdenie platí do roku 2006 - kedy naozaj pozorovaný pokles v minime rozlohy za mesiac september odpovedá modelom CMIP-5. Od roku 2007 sa však modelovaný pokles zrýchleným tempom odkláňa od pozorovaní, s najväčším odklonom v roku 2012!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa publikácie Stroeve a kol. (2012), 64 % modelov CMIP-5 je štatisticky významne odlišných od pozorovaní, a to isté platí pre 85 % modelov CMIP-3, a to platilo do roku 2011!

Nie je nič zlé na tom, že sa (zatiaľ) nedarí dobre modelovať vývoj zaľadnenia v Arktíde, nie je to jednoduchá záležitosť! Horšie je, ak sa budú, resp. skôr nebudú, prijímať opatrenia na znižovanie emisií skleníkových plynov, na základe toho, že "Arktída bude bez ľadu niekedy o 40-60 rokov"...

Iróniou osudu je, že tak ako dosiahol svoj "bod zlomu" vo svojom najslabšom článku globálny finančný systém v roku 2007, mohol podobný bod zlomu v rovnakom roku dosiahnuť aj globálny klimatický systém.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže ešte raz a tentokrát definitívne: Štastné a Veselé Vianoce, a pri pohľade z okna, zatiaľ dokonca biele!

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu