IPCC 2013: stále pozadu!

Autor: Alexander Ač | 23.12.2012 o 12:00 | Karma článku: 5,51 | Prečítané:  713x

Čo je pozitívnejšie, ako dobre myslená kritika? Už len dobre myslené kritika od spriaznenej duše. Tak je myslený aj následujúci krátky príspevok. Keďže peer-oponentom správy IPCC môže byť ktokoľvek, na internet už prenikli niektoré údaje z plánovanej správy prvej pracovnej skupiny (WGI - Physical Science Basis), ktorá sa objaví v septembri budúceho roku.

S pochopiteľných dôvodov, bude aj nadchádzajúca správa IPCC extrémne konzervatívna, alebo ak chcete, opatrná vo svojich formuláciach. To je z politického hľadiska samozrejme nevyhnutné, bohužiaľ to má negatívne dopady na reálne opatrenia týkajúce sa zmeny podnebia.

Tu je graf, ktorý porovnáva modelovaný vývoj rozlohy arktického plávajúceho ľadu s pozorovaniami do roku 2011:

Graf zobrazuje vývoj arktického ľadu podľa modelov CMIP-3 a CMIP-5 od roku 1900 do roku 2012. Čiary ukazujú priemer modelov a farebné plochy ukazujú štandardné odchylky. Prerušovaná červená čiara ukazuje rekonštrukciu ľadu pred érou satelitov (plná červená čiara). Aktualizáciu pozorovaní do roku 2012 poskytol Neven.

 

Je pravdepodobné, že tohtoročné minimum z roku 2012 sa do správy už nedostane. Je zrejmé, že aktualizované klimatické modely CMIP-5 reprezentujú vývoj ľadu o niečo lepšie, ako CMIP-3 zo správy IPCC v roku 2007, stále však väčšina z nich prepokladá "Arktídu bez ľadu" až niekedy v (druhej) polovici tohto storočia.

Ako komentuje výsledok modelov správa IPCC?

"Existuje vysoká istota, že klimatické modely realisticky simulujú ročný chod rozsahu arktického ľadu, a existuje vysoká istota, že realisticky simulujú trend [poklesu] rozsahu arktického ľadu v minulých desaťročiach."

Myslím, že so mnou budete súhlasiť, ak napíšem, že toto tvrdenie platí do roku 2006 - kedy naozaj pozorovaný pokles v minime rozlohy za mesiac september odpovedá modelom CMIP-5. Od roku 2007 sa však modelovaný pokles zrýchleným tempom odkláňa od pozorovaní, s najväčším odklonom v roku 2012!

Podľa publikácie Stroeve a kol. (2012), 64 % modelov CMIP-5 je štatisticky významne odlišných od pozorovaní, a to isté platí pre 85 % modelov CMIP-3, a to platilo do roku 2011!

Nie je nič zlé na tom, že sa (zatiaľ) nedarí dobre modelovať vývoj zaľadnenia v Arktíde, nie je to jednoduchá záležitosť! Horšie je, ak sa budú, resp. skôr nebudú, prijímať opatrenia na znižovanie emisií skleníkových plynov, na základe toho, že "Arktída bude bez ľadu niekedy o 40-60 rokov"...

Iróniou osudu je, že tak ako dosiahol svoj "bod zlomu" vo svojom najslabšom článku globálny finančný systém v roku 2007, mohol podobný bod zlomu v rovnakom roku dosiahnuť aj globálny klimatický systém.

Takže ešte raz a tentokrát definitívne: Štastné a Veselé Vianoce, a pri pohľade z okna, zatiaľ dokonca biele!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?