Austrálčania museli pre horúčavy rozšíriť predpovednú mapu

Autor: Alexander Ač | 8.1.2013 o 17:46 | Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1013x

Austrália patrí medzi horúce a suché kontinenty. Každoročne ju sužujú požiare a horúčavy. Avšak tohtoročné teploty sa pravdepodobne dostanú nad používaný rozsah teplôt a meteorológovia museli jednu škálu do svojich predpovedných máp pridať.

Predpoveď teplôt pre Austráliu na budúci pondelok počíta s možnými teplotami v rozsahu 52-54 °C. Doterajší absolútny teplotný rekord je z januára roku 1960 a má hodnotu 50,7 °C.

Tento rok už bol prekročený 40-ročný rekord najvyššej priemernej dennej teploty pre kontinent Austrálie - nový rekord má hodnotu 40.3 °C. Výnimočná na tohtoročnej vlne horúčav je jej geografická rozloha ako aj intenzita. Na niektorých miestach bol prekročený rekord v počte nepretržitých dní s teplotou nad 39 °C.

Aktuálne teploty dočasne poľavili, avšak začiatkom budúceho týždňa možno dosiahnu hodnôt mimo doteraz používanej teplotnej škály:

Vlna horúčav by mala zasiahnuť takmer celé územie Austrálie. Meteorológovia podobnú situáciu budú v pamäti loviť ťažko. (Zdroj: Guardian)

Aktuálne najviac horí na ostrove Tasmánia a v Novom Južnom Walese, pričom požiare sa naďalej šíria:

Zdroj: RT

Je šťastím, že Austrálčania väčšinu úrody obilia už zožali. Budúci rok už také šťastie mať nemusia... je isté, že tohtoročná vlna horúčav v Austrálii navždy zostane zapísaná v histórii. Ešte istejšie ale je, že nepotrvá príliš dlho, kým ju prekoná ďašia, a ešte väčšia, roziahlejšia, a intenzívnejšia vlna horúčav.

Sitácia je však aktuálne zaujímavá aj na opačnej strane zeme, v Arktíde. Januárový ľad je taký tenký, že sa v ňom objavujú trhliny, a aktuálna odchylka teploty miestami dosahuje okolo 20 °C...:

Pukliny v arktickom ľade sa počas zimy obvykle nevyskytujú. Zdroj: EH2R.

A teploty v Arktíde sú v týchto dňoch extrémne vysoké:

A na záver bonus pre tých, ktorí by chceli v komentároch tvrdiť (aj tak budú, bez ohľadu na dôkazy), že globálne otepľovanie sa v posledných X-rokoch zastavilo, alebo že predpovede vývoja teplôt podľa IPCC sa ukázali ako "nesprávne", či zavádzajúce:

Pre niektorých nie je problém ísť "do kopca" a zároveň "dolu schodmi". Niektorí ľudia jednoducho ignorujú fyzikálne zákony. Fyzikálne zákony však neignorujú ich. Zdroj: Skeptical Science.

Aj keď by sme všetci privítali, aby sa naozaj prestalo otepľovať, alebo že predikcie globálnych teplôt podľa IPCC sú naozaj chybné, opak je pravdou:

Niektorým ľuďom príliš nevadí, že "predpovede" klimaskeptických vedcov (resp. tých pár, čo ešte zostalo a nedokážu (nemôžu?) zmeniť svoj postoj, aby si zachovali svoju tvár) sú oveľa horšie, ako to platí pre IPCC. Debata o príčinách, ako aj riešeniach klimatickej zmeny sa v mnohých ohľadoch stala ideologickou záležitosťou. Zdroj: Skeptical Science.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?