Vysvetlenie vojenskej "pomoci" Francúzska Mali v jednom grafe

Autor: Alexander Ač | 16.1.2013 o 8:10 | (upravené 16.1.2013 o 9:30) Karma článku: 9,76 | Prečítané:  2888x

Situácia je vždy o niečo zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Niekedy však nie. Uvažovali ste nad tým, prečo sa Francúzsko angažuje vojensky v africkom Mali? Vraj to nie je dôležité? Omyl, konflikt má potenciál sa rozšíriť do okolitých krajín. Prečo to teda Francúzi robia?

Najprv niečo trochu z histórie politických vzťahov týchto dvoch krajín.

Podľa Wikipédie sú vzťahy medzi Francúzskom a Mali (bývalá francúzska kolónia) v súčasnosti "rozpoltené", skôr ako blízke, a od roku 1996 Francúzi pravidelne zo svojej krajiny vyhosťujú nelegálnych imigrantov z Mali.

Oficiálne vysvetlenie francúzskeho prezidenta je, že ide o protiteroristický zásah (správa z 11. januára):

"Francúzske sily poskytli svoju podporu dnes popoludní armáde Mali v boji proti teroristickým prvkom," povedal prezident Hollande. "Táto operácia bude pokračovať tak dlho, ako je to potrebné."

Pripomína to niekomu Irak, Afganistan, Líbyu...? Odkedy ďalší vojenský zásah v ďalšej muslimskej krajine zníži hrozbu terorizmu?

Prečo sa Francúzsko skôr neobáva rozšírenia do ďalších nestabilných krajín, ako je Čad, Pobrežie Slonoviny, alebo Nigéria?

Myslím, že hlavné motivácie "pomoci" bývalej kolónii nespočívajú v "boji proti terorizmu", ale niekde celkom inde. Napríklad vo vlastných ekonomických problémoch krajiny a s tým súvisiacou rekordne rastúcou nepopularitou francúzskeho prezidenta, a jeho premiéra:

Popularita najvyšších politických predstaviteľov vo Francúzsku prudko klesá. Vojenská pomoc Mali francúzske médiá zjednotila. A našla nových "hrdinov". Zdroj: Testosterone Pit.

Od začiatku vojneskej pomoci Francúzska v boji proti "rebelom" zahynulo 6 civilistov. Pochybujem, že toto číslo sa už nezvýši. Mám tendenciu o čistých a nezištných úmysloch (nielen) francúzskej politickej špičky pochybovať...:

Čo keby sa Francúzi angažovali napríklad v Sýrii? Aj tá predsa potrebuje pomoc!

No a samozrejme, zdá sa, že vojenský zásah proti postupujúcim rebelom zo severu krajiny bude o niečo komplikovanejší a dlhší, ako sa pôvodne očakávalo... no ale to je vlastne dobre, nie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?