V Rusku prežívajú snehovú apokalypsu

Autor: Alexander Ač | 19.1.2013 o 12:20 | Karma článku: 10,46 | Prečítané:  2850x

Máte pocit, že v Bratislave je veľa snehu? Omyl! Snehová nádielka v Rusku zasypala autá, budovy, a dokonca celé dediny a mestá. Presvedčte sa sami!

Kým sa Austrálčania naďalej smažia v historickej vlne horúčav, Američania v dlhotrvajúcom suchu, Jakarta bojuje so záplavami, Rusko trápi rekordná nádielka snehu. Spravodajská agentúra Russia Today prináša úžasné fotografie prebiehajúceho "Snowmageddonu" v Rusku:

Ďalšie fotografie pozri na Russia Today.

Veľa ľudí sa bude nepochybne domnievať, že veľké množstvo snehu je v rozpore s otepľujúcou sa atmosférou. Opak je však pravdou. Aby mohlo snežiť viac ako je "obvyklé", musí sa najprv do atmosféry táto vlhkosť dostať. A tej sa do atmosféry dostane tým viac, čim je atmosféra teplejšia. Výsledkom sú potom výdatnejšie zrážky. V lete dažďové a v zime snehové.

Zaujímavý je fakt, že kým v lete sa rozloha snehovej pokrývky na kontinentoch Severnej pologule rýchlo znižuje, v zime naopak narastá:

Tri z piatich decembrov s najrozsiahlejšou snehovou pokrývkou na Severnej pologuli sa vyskytli v posledných 4 rokoch. Údaje sú od roku 1966. Zdroj: Rutgers Univeristy Global Snow LabNeven.

Jedným z vysvetlení je, že klesajúca rozloha plávajúceho ľadu v lete znamená zvýšené uvoľňovanie tepla (a vlhkosti) v zime, ktoré sa uvoľňuje pri zamŕzaní vody. To poskytuje potenciál pre zvýšený výskyt snehových zrážok. Tento rok bolo v Arktíde rekordne málo ľadu, a preto by extrémme snehové zrážky nemali byť príliš prekvapivé. Pre mnohých ľudí však bohatá snehová nádielka bude znamenať potvrdenie neplatnosti globálneho otepľovania:

Odpoveď Shootymu je pomerne jednoduchá: Chladnejšie a menej výdatné!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.


Už ste čítali?