reklama

Globálna perspektíva: Veľká Británia a ropný zlom

Čitatelia tohto blogu by už mali vedieť, že ropný zlom predstavuje ignorovaný a závažný problém pre súčasné a budúce fungovanie spoločnosti. Veľká Británia patrí medzi ostrovné krajiny s vysokou populáciou, prakticky vyťaženými zásobami uhlia, a rýchlo klesajúcou ťažbou ropy a zemného plynu. Jej obyvatelia sú zároveň veľmi konzervatívni, čo spomaľuje nevyhnutné zmeny nielen v energetike. Veľká Británia má tiež neudržateľne vysoké ceny nehnuteľností a jednu z najvyšších mier zadlženia na svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Že ropa patrí medzi určujúci zdroj energie a je indikátorom skutočného ekonomického rastu dokazujú aj nasledovné grafy a ich spojitosti. Najprv graf ťažby, vývozu, dovozu a spotreby ropy:

Obrázok blogu

Vývoj ťažby, vývozu, dovozu a spotreby ropy. Veľká Británia (+ Severné Írsko) vyťažila najviac ropy v roku 2000 a odvtedy jej ťažba klesá. V roku 2007 sa Británia stala čistým dovozcom ropy, prvý krát od roku 1980. (Zdroj: BP, Energy Export Databrowser).

Ako sa v rovnakom čase vyvíjalo zadlženie krajiny? Nasledujúci graf ukazuje vývoj rastu reálneho HDP a vývoj rastu zadlženia:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Červené stĺpce ukazujú zmenu zadlženia a modré stĺpce zmenu reálneho HDP (oboje v miliardách libier v hodnote z roku 2011-2012). Zdroj: Tim Morgan: perferct storm: energy, finance and the end of growth.

Je zjavné, že po poklese ťažby ropy rástlo zadlženie rýchlejšie ako reálne HDP - tj. produkcia plus spotreba energie.

Ako bolo už veľakrát zopakované, úver (pôžička) predstavuje dohodu medzi veriteľom a dlžníkom v ktorej sa dlžník zaväzuje svoj dlh splatiť veriteľovi. Úrok, ktorý sa viaže s každou pôžičkou, vyjadruje riziko nesplatenia pôžičky, resp. mieru (ne)dôvery veriteľa dlžníkovi. Všeobecne platí, že nižší úrok znamená vyššiu dôveru veriteľa v schopnosť splácať dlhy, aj keď faktorov, ktoré ovplyvňujú úrokovú mieru, je viac (napr. centrálne banky).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zložený úrok predstavuje VŽDY exponenciálnu funkciu, teda platí, že ak majú byť splatené všetky vytvorené dlhy, musí rásť množstvo peňazí v obehu exponenciálnym tempom.

Aby mali peniaze (alebo akékoľvek univerzálne platidlo) nejakú reálnu hodnotu, musí ich výmena byť spojená so spotrebou energie. Najlepším doterajším multiplikátorom (ak chcete, násobičom) energie je ropa, pretože jej ťažba generuje najvyšší energetický prebytok (alebo aspoň donedávna predstavovala).

Ťažba ropy je preto tiež najlepším multiplikátorom peňazí, ako je možné zistiť zo štatistík krajín ťažiacich ropu, resp. zo ziskov ropných spoločností. Preto, keď jej ťažba začne klesať (v regióne, krajine, Zemi), peňazí začne "ubúdať". Presnejšie napísané, množstvo peňazí môže aj narastať, ale ak neexistuje energia, ktorá by týmto peniazom dala hodnotu, dochádza k "devalvácii" meny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zadlžovanie môže narastať rýchlejšie ako HDP pomerne dlho. Aj celé desaťročia. Nie však donekončna. Prežívame obdobie, a nielen v Británii, ale v celom rozvinutom (a stále viac aj rozvojovom) svete, kedy zadlžovanie naráža na svoje limity ("peak debt"), a realitu si začína uvedomovať aj finančný svet. Aj keď zatiaľ len veľmi pomaly.

Každý, kto sa dnes zadlži (jednotlivci, vlády, firmy), prispieva svojou trochou k neudržateľnosti súčasného systému a k zhoršeniu situácie v budúcnosti. Aj keď na chvíľku ešte môže "spotrebovávať viac"...

Že je stav financií Veľkej Británie neradostný, ukazuje aj nasledovné porovnanie:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa Haver Analytics je dosahuje pomer dlhu k HDP Veľkej Británie takmer 1000 % HDP. Aj Japonci môžu iba ticho závidieť. Ako to môže skončiť?

A na úplný záver pre získanie obrazu o globálnej situácii - vývoj populácie a spotreby ropy v jednom grafe:

Tento graf vás "nevystraší" iba v prípade, ak si myslíte, že lacná a dostupná ropa (a energia) neboli hlavný faktor v populačnej explózii ľudstva za posledných 150 rokov. Alebo ak nepatríte medzi ekonómov, ktorí sa domnievajú, že ekonomický rast tu máme preto, lebo "ľudia radi nakupujú", a "radi sa množia". (Zdroj: Chris Martenson, ZeroHedge).

Bonusové video, ako stimulovať ekonomiku:

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu