Globálna perspektíva: Veľká Británia a ropný zlom

Autor: Alexander Ač | 25.1.2013 o 9:55 | (upravené 25.1.2013 o 10:04) Karma článku: 7,99 | Prečítané:  1601x

Čitatelia tohto blogu by už mali vedieť, že ropný zlom predstavuje ignorovaný a závažný problém pre súčasné a budúce fungovanie spoločnosti. Veľká Británia patrí medzi ostrovné krajiny s vysokou populáciou, prakticky vyťaženými zásobami uhlia, a rýchlo klesajúcou ťažbou ropy a zemného plynu. Jej obyvatelia sú zároveň veľmi konzervatívni, čo spomaľuje nevyhnutné zmeny nielen v energetike. Veľká Británia má tiež neudržateľne vysoké ceny nehnuteľností a jednu z najvyšších mier zadlženia na svete.

Že ropa patrí medzi určujúci zdroj energie a je indikátorom skutočného ekonomického rastu dokazujú aj nasledovné grafy a ich spojitosti. Najprv graf ťažby, vývozu, dovozu a spotreby ropy:

UK_ropa.png

Vývoj ťažby, vývozu, dovozu a spotreby ropy. Veľká Británia (+ Severné Írsko) vyťažila najviac ropy v roku 2000 a odvtedy jej ťažba klesá. V roku 2007 sa Británia stala čistým dovozcom ropy, prvý krát od roku 1980. (Zdroj: BP, Energy Export Databrowser).

Ako sa v rovnakom čase vyvíjalo zadlženie krajiny? Nasledujúci graf ukazuje vývoj rastu reálneho HDP a vývoj rastu zadlženia:

UK_dlh.png

Červené stĺpce ukazujú zmenu  zadlženia a modré stĺpce zmenu reálneho HDP (oboje v miliardách libier v hodnote z roku 2011-2012). Zdroj: Tim Morgan: perferct storm: energy, finance and the end of growth.

Je zjavné, že po poklese ťažby ropy rástlo zadlženie rýchlejšie ako reálne HDP - tj. produkcia plus spotreba energie.

Ako bolo už veľakrát zopakované, úver (pôžička) predstavuje dohodu medzi veriteľom a dlžníkom v ktorej sa dlžník zaväzuje svoj dlh splatiť veriteľovi. Úrok, ktorý sa viaže s každou pôžičkou, vyjadruje riziko nesplatenia pôžičky, resp. mieru (ne)dôvery veriteľa dlžníkovi. Všeobecne platí, že nižší úrok znamená vyššiu dôveru veriteľa v schopnosť splácať dlhy, aj keď faktorov, ktoré ovplyvňujú úrokovú mieru, je viac (napr. centrálne banky).

Zložený úrok predstavuje VŽDY exponenciálnu funkciu, teda platí, že ak majú byť splatené všetky vytvorené dlhy, musí rásť množstvo peňazí v obehu exponenciálnym tempom.

Aby mali peniaze (alebo akékoľvek univerzálne platidlo) nejakú reálnu hodnotu, musí ich výmena byť spojená so spotrebou energie. Najlepším doterajším multiplikátorom (ak chcete, násobičom) energie je ropa, pretože jej ťažba generuje najvyšší energetický prebytok (alebo aspoň donedávna predstavovala).

Ťažba ropy je preto tiež najlepším multiplikátorom peňazí, ako je možné zistiť zo štatistík krajín ťažiacich ropu, resp. zo ziskov ropných spoločností. Preto, keď jej ťažba začne klesať (v regióne, krajine, Zemi), peňazí začne "ubúdať". Presnejšie napísané, množstvo peňazí môže aj narastať, ale ak neexistuje energia, ktorá by týmto peniazom dala hodnotu, dochádza k "devalvácii" meny.

Zadlžovanie môže narastať rýchlejšie ako HDP pomerne dlho. Aj celé desaťročia. Nie však donekončna. Prežívame obdobie, a nielen v Británii, ale v celom rozvinutom (a stále viac aj rozvojovom) svete, kedy zadlžovanie naráža na svoje limity ("peak debt"), a realitu si začína uvedomovať aj finančný svet. Aj keď zatiaľ len veľmi pomaly.

Každý, kto sa dnes zadlži (jednotlivci, vlády, firmy), prispieva svojou trochou k neudržateľnosti súčasného systému a k zhoršeniu situácie v budúcnosti. Aj keď na chvíľku ešte môže "spotrebovávať viac"...

Že je stav financií Veľkej Británie neradostný, ukazuje aj nasledovné porovnanie:

Podľa Haver Analytics je dosahuje pomer dlhu k HDP Veľkej Británie takmer 1000 % HDP. Aj Japonci môžu iba ticho závidieť. Ako to môže skončiť?

A na úplný záver pre získanie obrazu o globálnej situácii - vývoj populácie a spotreby ropy v jednom grafe:

Tento graf vás "nevystraší" iba v prípade, ak si myslíte, že lacná a dostupná ropa (a energia) neboli hlavný faktor v populačnej explózii ľudstva za posledných 150 rokov.  Alebo ak nepatríte medzi ekonómov, ktorí sa domnievajú, že ekonomický rast tu máme preto, lebo "ľudia radi nakupujú", a "radi sa množia". (Zdroj: Chris Martenson, ZeroHedge).

Bonusové video, ako stimulovať ekonomiku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?