Globálna perspektíva: Egyptský prezident Mursi vyhlásil stav núdze

Autor: Alexander Ač | 28.1.2013 o 9:55 | (upravené 29.1.2013 o 6:58) Karma článku: 7,24 | Prečítané:  1144x

Mainstreamové médiá sa príliš neobťažujú informovať o dôsledkoch neudržateľnosti exponenciálneho rastu. No money from that. Keď už o nich informujú, nedávajú tieto javy do širšej perspektívy. Taký je aj prípad prebiehajúcich a zhoršujúcich sa nepokojov v Egypte. Včera prezident Egyptu Mursi vyhlásil stav ohrozenia a zákaz vychádzania v troch mestách krajiny na jeden mesiac (30 dní).

Súčasná nepokojná situácia v Egypte je výsledkom rozsudku smrti pre 21 ľudí, ktorí sa účastnili nepokojov na futbalovom štadióne 1. februára minulý rok v Káhire, pri ktorých zahynulo 74 ľudí a viac ako 1000 bolo zranených. Išlo o najkrvavejšie nepokoje v histórii egyptského futbalu.

Nepokoje začali v sobotu potom, ako sa príbuzní 21 odsúdených nezmierilo s rozsudkom. Zatiaľ je hlásených 38 mŕtvych, a nepokoje "proti Mursimu" prebiehajú v Káhire, Alexandrii, Sueze, a inde. Takto o situácii informuje ruská RT:

O udalosti informuje aj CNN, BBC, Telegraph, alebo Guardian. Naše médiá v čase písania blogu zatiaľ nič.

Obyvatelia obracajú svoj hnev proti demokratickému prezidentovi Morsimu, ktorý sa zrodil po zvrhnutí Mubaraka v roku 2011. Podľa mnohých malo ísť o "demokratizáciu" Egypta. To môžu samozrejme tvrdiť iba tí, ktorí nevedia o egyptských energetických zdrojoch, rastúcej populácii a dovoze potravín vôbec nič.

Ako som písal už v minulosti, Egypt nečaká žiadna demokracia, ale skôr niečo ako občianska vojna, s následným hladomorom:

Ekonomická situácia v Egypte sa tiež dramaticky zhoršuje. Začiatkom tohto roku oslabila egyptská libra voči doláru na rekordne nízku úroveň. Egypťania si tiež požičiavajú za veľmi draho (výnos z 9-mesačných dlhopisov dosahuje viac ako 13 %), a ešte 5. januára dosahovali výnosy dlhopisov rekordne vysokú úroveň. Egypt tiež žiada MMF o pôžičku vo výške 5 mld. dolárov. Či ju vo svetle súčasných udalostí dostanú, je viac ako otázne.

Egyptská ekonomická situácia je v rýchlom úpadku.

Ak si myslíte, že sa nás situácia v tejto krajine netýka, tak je to veľký omyl. Ale možno je to aj zámer, všetci chceme predsa veriť "lepším" zajtrajškom. Situácia v Egypte sa nás ale týka, a to veľmi. Hoci v našich krajinách je populačný rast takmer stabilizovaný, potravinová závislosť na dovoze potravín je výrazne nižšia, a prírodné pomery výrazne priaznivejšie, v niektorých ohľadoch sme na tom horšie ako Egypťania. Tu sú niektoré vybrané trendy, ktoré budú situáciu do budúcna zhoršovať (týka sa najmä EÚ):

 

  • nárast imigrácie z chudobnejších krajín (zvyšovanie etnického napätia)
  • nárast emigrácie do bohatších krajín (zvyšovanie etnického napätia)
  • starnutie populácie
  • narastanie rozdielov medzi bohatými a chudobnými
  • nárast cien dovážaných energií, najmä ropy (100 % závislosť od dovozu ropy a zemného plynu)
  • prehlbovanie poklesu spotreby energie (keďže spotreba energie na obyvateľa je v EÚ niekoľko násobne vyššia ako v Egypte, relatívny prepad bude výraznejší, ako tam) a teda ďalší prepad ekonomickej aktivity a následný rast nezamestnanosti...
"Egyptizácia" globálnej spoločnosti teda bude pokračovať s rôznou intenzitou a rozsahom rôzne rýchlo v jednotlivých krajinách. Niektoré budú upadať do občianskych vojen (Sýria), iné do hladomoru (Etiópia), ďalšie do "nepokojov rebelov" (Mali), bude pribúdať útokov na energetickú infraštruktúru (Alžírsko), protivládnych protestov (celý svet?), bude pokračovať zhoršovanie vzťahov medzi jednotlivými krajinami (viď Čína-Japonsko, Veľká Británia-EÚ, Grécko-Nemecko, Izrael-Palestína, India-Pakistan...)

To je však iba začiatok nastúpených trendov, ktoré budú trvať celé desaťročia (v prípade klimatickej zmeny to budú skor storočia). Na každého "víťaza" pribudne oveľa viac "porazených". Väčšina ľudí nebude situácii rozumieť a bude hľadať "vinu" niekde vo svojom okolí (politici, dane, regulácie, sused, spiknutie ropných spoločností, iní "leniví" a "podradní" ľudia, atď.), ale nikdy nie u seba. Ďalší budú hľadať "spásu" v nových technológiách (k rozvoju ktorých nikdy neprispeli). Takí jednoducho sme, my ľudia...
A tematická pesnička na záver:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?