Globálne otepľovanie zvýšilo výskyt teplotných rekordov 5-násobne

Autor: Alexander Ač | 3.2.2013 o 19:30 | Karma článku: 4,44 | Prečítané:  709x

Ak by bolo globálne podnebie stabilné, pomer rekordne vysokých teplôt v pomere k rekordne nízkym teplotám by bol približne 1:1. Rast globálnych teplôt však tento pomer posúva smerom k rekordne vysokým teplotám. Nový výskum ukazuje, že ak sa dnes vyskytne rekordne vysoká teplota, pravdepodobnosť jej výskytu je asi o 80 % vyššia v dôsledku klimatickej zmeny. Pri pokračovaní otepľovania bude výskyt rekordne vysokých teplôt o 30 rokov asi 12-krát vyšší, ako by bol bez otepľovania.

Nová štúdia vyšla v časopise Climatic Change (Coumou a kol., 2013). V abstrakte článku sa píše nasledovné:

" ...celosvetovo, počet miestnych rekordne vysokých mesačných teplôt je teraz v priemere 5-násobne vyšší, ako by bolo v prípadne stabilného podnebia. Z toho vyplýva, že existuje 80 % pravdepodobnosť, že rekordná teplota v danom mesiaci je v dôsledku klimatickej zmeny... Podľa stredného scenára klimatickej zmeny predpokladáme, že v 40. rokoch tohto storočia, počet teplotných mesačných rekordov bude celosvetovo 12-násobne vyšší, ako by bol v stabilnom podnebí."

A tu je grafické znázornenie:

Obr. 1: Pozorovaný pomer rekordov (nárast v počte rekordne vysokých teplôt v porovnaní s výskytom v stabilnom podnebí) pre mesačné teplotné rekordy od roku 1880 (tenká červená čiara, hrubá červená čiara je 5-ročný priemer). Modrá čiara ukazuje stochastický model spolu s neistotou.

Nárast v počte rekordných teplôt nie je všade rovnaký:

Obr. 2: Priestorová distribúcia nárastu rekordne vysokých teplôt v porovnaní so stabilným podnebím. Vľavo sú pozorovania (leto (a), zima (b) a celý rok (e)), vpravo model (leto (b), zima (d) a celý rok (f)). Grafy porovnávajú nárast výskytu rekordných mesačných teplôt za posledné desaťročie, v porovnaní s obdobím za posledných 40 rokov.

Na opačnom konci spektra, teda v prípade extrémnych zrážok, nová globálna analýza (Westra a kol., 2012) ukázala, že na 2/3 planéty došlo ku zvýšeniu extrémnych denných zrážok v období 1900 až 2009. Nárast v denných extrémnych zrážkach je rovný približne 5,9 až 7,7 % na oteplenie o 1 °C.

S pokračujúcim oteplením teda budú pokračovať nastúpené trendy: nárast rekordných teplôt (a vĺn horúčav) a nárast extrémnych zrážok (a záplav).

Bonusové video: Môžeme ešte zachrániť Grónsko? (Jason Box a Chris Mooney)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?