Zimný arktický ľad sa na niektorých miestach rozpadáva

Autor: Alexander Ač | 4.2.2013 o 11:15 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  1014x

Napriek tomu, že Severná pologuľa je uprostred zimy, Arktický ľad je veľmi tenký a krehký. Na niektorých miestach sa dokonca v týchto dňoch rozpadáva, ako ukazujú satelitné snímky (AVHRR). Môžeme toto leto znovu očakávať rekordný pokles rozlohy/rozsahu/objemu plávajúceho arktického ľadu?

Netreba opakovať, prečo je zachovanie letného arktického ľadu kritické pre zachovanie schopnosti ľudstva dopestovať dostatok potravín. Nasledujúca sekvencia satelitných snímkov (posledný je z 3. februára) ukazuje vytváranie trhlín v ľade na východ od pobrežia Aljašky:

Zdroj: A-Team.

Neviem posúdiť, či ide o dosiaľ nepozorovaný vývoj, každopádne to naznačuje, že ľad je veľmi tenký aj v zime a v letnom období sa veľmi rýchlo roztopí. Môj aktuálny odhad je, že túto sezónu bude rozsah/rozloha a objem arktického ľadu znovu na rekordne nízkej úovni, aj keď s istotou to nevie samozrejme povedať nikto. Minulý rok viac ako 4-roky starý arktický ľad takmer zmizol:

Ďalší dôsledok ubúdania ľadu bude nárast emisií metánu to atmosféry (okrem ďalších zosilňujúcich spätných väzieb), čo proces otepľovania ešte zrýchli:

Vzdušná koncentrácia metánu je najvyššia v miestach, kde chýba plávajúci ľad. Metán je v horizonte 100 rokov približne 23-násobne silnejší skleníkový plyn, ako CO2. Zdroj: Sam Carana.

A tu je aktuálny vývoj rozsahu plávajúceho ľadu v porovnaní s minulými rokmi:

Zdroj: NSIDC.

Tohtoročná sezóna v Akrtíde bude pravdepodobne ešte zaujímavejšie, ako tá minuloročná:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?