Najstrašidelnejší graf v histórii sa stal ešte strašidelnejším

Autor: Alexander Ač | 9.3.2013 o 10:30 | (upravené 10.3.2013 o 10:36) Karma článku: 5,15 | Prečítané:  987x

Len čo som v piatok dopísal článok o niektorých posledných výskumoch v oblasti klimatickej zmeny v posledných týždňoch, takmer okamžite sa objavil nový výsledok. A, ako hádate správne, nie je príliš pozitívny.  V skutočnosti je strašidelný...

Shaun Marcott a kolektív (Science, 2013) analyzovali regionálne a globálne teploty počas Holocénu - konkrétne za posledných 11 300 rokov. Zistili, že priemerné teploty v rokoch 2000-2009 zatiaľ nerekročili maximálne teploty v Holocéne. Zároveň sú súčasné teploty vyššie ako boli približne 75 % času v priebehu sledovaného obdobia. Grafické znázornenie výsledkov vyzerá nasledovne:

Šedá čiara zobrazuje predošlé analýzy Michaela Manna a fialová čiara novú analýzu spolu s neistotami, za posledných 2000 rokov. (Zdroj: Mother Jones)

Na nasledujúcom grafe je rovnaký vývoj globálnych teplôt, ale za posledných 11 300 rokov:

 

Maximum teplôt Holocénu bolo približne pred 7000 rokmi. Podľa niektorých výskumov to mohlo tiež byť obdobie, kedy mohla byť Arktída takmer, alebo celkom bez plávajúceho ľadu v lete. Presvedčivé dôkazy však zatiaľ neexistujú. (Zdroj: Mother Jones)

Takže v súčanosti sa ľudstvo nachádza stále v rámci prirodzených zmien globálnych teplôt za posledných 10 000 rokov. Ak by však za posledných 150-200 rokov ľudia do podnebia nezasahovali, naďalej by sa postupne ochladzovalo, ako dôsledok astronomických faktorov. Namiesto toho sa teda otepľuje, a problém tohoto vývoja zobrazuje nasledujúci graf:

Prognóza vývoja globálnych teplôt ku koncu storočia, ak bude pokračovať rast emisií skleníkových plynov. (Zdroj: Climate Progress)

Takýto vývoj už predstavuje pre ľudí aj ostatnú biosféru zásadný problém. To aj v prípade, ak by sme uvažovali s nižšou mierou klimatickej citlivosti (teda menším oteplením pri danej koncentrácii skleníkových plynov):

Aj takýto vývoj rastu globálnych teplôt predstavuje zásadný problém, takže z hladiska opatrení obmedzení emisií skleníkovych plynov je miera klimatickej citlivosti až druhoradá. (Zdroj: Michael Tobis)

Ale dúfam, že vás nasledujúce grafy príliš nevydesili. Ak náhodou áno, tak nepanikárte, všetko je v najlepšom poriadku a tak, ako má byť:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?