Arktický ľad sa láme už aj na Severnom póle

Autor: Alexander Ač | 18.3.2013 o 8:30 | Karma článku: 6,78 | Prečítané:  747x

Zachovanie plávajúceho ľadu v Arktíde je z pohľadu stabilného podnebia extrémne dôležité. Bez neho sa proces otepľovania ďalej urýchli a naša schopnosť dopestovať a vyrobiť dostatok potravín bude otázna. Aj keď plávajúci ľad v Arktíde rýchlo mizne, najmä v lete, podľa väčšiny klimatológov by aspoň jeho časť mala zostať zachovaná ešte aj po roku 2020. Najnovšie satelitné snímky však spochybňujú aj tento už tak veľmi pesimistický vývoj.

Aj keď nie sú praskliny ("cracks") v Arktickom ľade v priebehu zimy výnimočné, a v minulých rokoch sa takisto vyskytli, súčasná sezóna sa vyznačuje ich rozsahom. Tak rozsiahle praskliny v arktickom ľade v priebehu zimy doteraz zaznamenané neboli a tento vývoj zvyšuje pravdepodobnosť, že rozsah/objem arktického plávajúceho ľadu znovu dosiahne rekordu. Ľudstvo sa tak znovu priblíži o krôčik bližšie k destabilizácii pobnebia/počasia... poďme však k najnovším satelitným snímkom.

Jedna z prvých zmienok na blogoch o Arktickom ľade bola z 3. februára a zachytáva sekvenciu vznikajúcich trhlín v ľade v oblasti na východ od pobrežia Aljašky (mesta Barrow):

Vývoj v období od 27. januára do 3. februára. (A-team)

Vývoj trhlín pokračoval ďalej smerom do Beaufortovho mora a koncom februára vyzerala situácia nasledovne:

Vývoj v Beafortovom mori koncom februára (do 22. februára). Zdroj: Climate Central podľa animácie od komentátora A-team.

A takto vyzerala situácia 27. februára, o 5 dní neskôr:

Zdroj: Econexus.

A nové trhliny vznikajúce pri ostrove Prince Pattrick 3. marca, podľa autora obrázku (A-team) v celkovom rozsahu 80 tisíc kilometrov:

Zdroj: A-team.

O niečo neskôr, rovnaký autor poskytol animáciu pohybu arktického ľadu z väčšej perspektívy, oblasti celej Arktídy, v dňoch 14. februára až 16. marca:

Zdroj: A-team.

No a posledný dostupný snímok o vývoji trhlín zo včera (17. marca) ukazuje, že ľad už praská aj v oblasti Severného pólu:

Arktický ľad je naozaj veľmi, veľmi krehký a spolu s ním aj naša potravinová základňa... Zdroj: A-team.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?