20000-ročná klimatická "hokejka"

Autor: Alexander Ač | 18.3.2013 o 18:31 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  962x

Aj keď nám momentálne von sneží, a mnohí by trochu marcového oteplenia privítali, skutočnosť je taká, že práve prežívame najrýchlejšie globálne oteplenie v posledných tisícročiach až stotisícročiach.

Tak ako nedávno média a experti informovali o novej paleoklimatickej štúdii publikovanej v časopise Science (Marcott a kol., 2013), spojením tejto práce a práce Shakun a kol., 2012 (Nature) vznikne nasledujúci graf:

Autorom grafu je holandský bloger Jos Haagelars. Z neho je zrejmé, že súčasné (+predpokladané) oteplovanie je rýchlejšie ako pri poslednom prechode z doby ľadovej do medziľadového obdobia. V tejto perspektíve možno badať čokoľvek, len nie "prirodzený" cyklus oteplovania a ochladzovana.

V skutočnosti však nie sú tieto výsledky ničím prevratné a nemali by byť ani prekvapivé, keďže už dlho vieme, že rýchlosť nárastu koncentrácie CO2 (a ostatných skleníkových plynov) je niekoľkonásobne rýchlejšia, ako v prípade globálnych zmien podnebia v minulosti:

Zmena koncentrácie CO2, metánu, oxidu dusného a radiačného pôsobenia skleníkových plynov za posledných 20 000 rokov. (Zdroj: IPCC, 2007)

 

Bonusové klimaskeptické video: Alarmisti sú popierači

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.


Už ste čítali?