Šok pre klimaskeptikov: predpovede rastu teplôt sú presné.

Autor: Alexander Ač | 29.3.2013 o 13:49 | Karma článku: 9,14 | Prečítané:  2754x

Musím sa priznať, že so záujmom budem sledovať, ako budú reagovať klimaskeptici na nasledujúcu štúdiu. Tá porovnáva predpovede klimatických modelov z roku 1999 do súčasnosti a "prekvapivo", prognózy vývoja globálnych teplôt sa napĺňajú takmer presne.

Myles Allen a kol. (2013, Nature GeoScience) v novej štúdii porovnali prognózy klimatických modelov so skutočne nameranými teplotami. Autori použili vlastné klimatické modely z roku 1999, ktoré pre svoje predpovede využívali údaje do roku 1996. Výsledok vyzerá nasledovne:

Červená čiara ukazuje namerané hodnoty (10-ročný priemer + smerodatné odchýlky), žlté body sú jednotlivé roky od roku 1997. Čierna prerušovaná a celá čiara sú pôvodné prognózy klimatických modelov. Zdroj: Guardian.

Hlavný autor štúdie Myles Allen sa pre časopis Guardian k výsledkom vyjadril nasledovne:

"Myslím, že je to zaujímavé, pretože toľko ľudí si myslí, že nedávne roky boli nečakane chladné. V skutočnosti sme zistili, že niekoľko rokov na prelome tisícročia bolo o niečo teplejších ako by čakali predpovede, a súčasné teploty sa vrátili k hodnotám predpovede z 90. rokov."

Myslím, že pre klimatológov nič extrémne šokujúce, zo strany klimaskeptikov očakávam viac či menej paranoidné rovnaké reakcie, ako doteraz, ktoré sa dajú zhrnúť asi nasledujúcim billboardom kdesi v USA:

 

A keďže sa v komentároch k predošlým blogom objavujú sťažnosti, že klimatológovia "mlčia" ohľadom súčasného chladnejšieho počasia, odporúčam pre záujemcov český preklad nedávneho článku z časopisu Guardian o spojitosti Arktického ľadu, západného prúdenia (jet-streamu) a súčasného chladnejšieho počasia v Európe a časti USA. Pre anglicky hovoriacich odporúčam nasledujúce video:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?