Šok pre klimaskeptikov: predpovede rastu teplôt sú presné.

Autor: Alexander Ač | 29.3.2013 o 13:49 | Karma článku: 9,14 | Prečítané:  2760x

Musím sa priznať, že so záujmom budem sledovať, ako budú reagovať klimaskeptici na nasledujúcu štúdiu. Tá porovnáva predpovede klimatických modelov z roku 1999 do súčasnosti a "prekvapivo", prognózy vývoja globálnych teplôt sa napĺňajú takmer presne.

Myles Allen a kol. (2013, Nature GeoScience) v novej štúdii porovnali prognózy klimatických modelov so skutočne nameranými teplotami. Autori použili vlastné klimatické modely z roku 1999, ktoré pre svoje predpovede využívali údaje do roku 1996. Výsledok vyzerá nasledovne:

Červená čiara ukazuje namerané hodnoty (10-ročný priemer + smerodatné odchýlky), žlté body sú jednotlivé roky od roku 1997. Čierna prerušovaná a celá čiara sú pôvodné prognózy klimatických modelov. Zdroj: Guardian.

Hlavný autor štúdie Myles Allen sa pre časopis Guardian k výsledkom vyjadril nasledovne:

"Myslím, že je to zaujímavé, pretože toľko ľudí si myslí, že nedávne roky boli nečakane chladné. V skutočnosti sme zistili, že niekoľko rokov na prelome tisícročia bolo o niečo teplejších ako by čakali predpovede, a súčasné teploty sa vrátili k hodnotám predpovede z 90. rokov."

Myslím, že pre klimatológov nič extrémne šokujúce, zo strany klimaskeptikov očakávam viac či menej paranoidné rovnaké reakcie, ako doteraz, ktoré sa dajú zhrnúť asi nasledujúcim billboardom kdesi v USA:

 

A keďže sa v komentároch k predošlým blogom objavujú sťažnosti, že klimatológovia "mlčia" ohľadom súčasného chladnejšieho počasia, odporúčam pre záujemcov český preklad nedávneho článku z časopisu Guardian o spojitosti Arktického ľadu, západného prúdenia (jet-streamu) a súčasného chladnejšieho počasia v Európe a časti USA. Pre anglicky hovoriacich odporúčam nasledujúce video:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?