The Beetles are coming

Autor: Alexander Ač | 14.4.2013 o 8:11 | (upravené 14.4.2013 o 8:39) Karma článku: 6,45 | Prečítané:  528x

Nie, nemám na mysli zmŕtvychvstanie Johna Lennona, aj keď si nie som istý, či by sa vôbec chcel znovu prebudiť. Takto sa volá nový dokument o rekordnom premnožení lykožrúta v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Ten súvisí najmä s otepľovaním podnebia v priebehu zimy, ktoré nie sú dostatočné silné nato, aby zabili larvy prezimjúceho hmyzu.

Som si istý, že pre niektorých ľudí neexistuje spojitosť medzi globálnym otepľovaním a šírením drevokazného hmyzu. To však dramatickému šíreniu, ktoré nemá v histórii sledovania podobné porovnanie, bohužiaľ nemôže zabrániť:

Hmyz prináša na lesy nepochybne nový pohľad v každom smere. Lesom je to v zásade jedno. Či je to však to, čo si želá väčšina ľudí, je otázne. Práca kanadského lesníka W. Kurza dala výskyt tohto hmyzu do súvislosti s rastúcimi teplotami prevažne v zimnom období. (Kurz a kol., 2008, Nature, pozri aj prácu Stahl a kol., 2006).

Kalamitná situácia v borovicových lesoch Britskej Kolumbie sa dostala do širšej pozornosti médií už pred niekoľkými rokmi a šírenie hmyzu naďalej pokračuje. Tu je aktualizovaný stav situácie:

.

Oranžová farba ukazuje šírenie hmyzu v rokoch 2002 až 2006, červená farba v rokoch 2007 až 2011. Zdroj: Climate Progress.

Starší a kratší dokument o situácii v Britskej Kolumbii z roku 2008 si môžete pozrieť tu:

..

Hmyzu sa zatiaľ podarilo rozšíriť na ploche približne 18 miliónov hektárov, a lesy tak miesto pohlcovania, CO2 do atmosféry uvoľňujú.

Ak si niekto myslí, že najväčším problémom klimatickej zmeny sú ľadové medvede, alebo úbytok lyžiarskych stredísk, dovolím si byť skeptický.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?