Klimaskeptici milujú čerešne - a samých seba.

Autor: Alexander Ač | 21.4.2013 o 8:45 | (upravené 21.4.2013 o 16:11) Karma článku: 5,97 | Prečítané:  846x

A kto by čerešne rád nemal. S nimi je život krajší, sladší a bezstarostnejší. Čím sladšia a väčšia čerešňa, tým lepšie. Aj ja mám rád čerešne. S láskou k nim nastáva problém vtedy, keď ich používate pri vedeckej, či skôr "vedeckej" analýze. Tzv. čereničkový výber údajov, podľa dopredu určeného výsledku, dopracovali klimaskeptici k dokonalosti. V skutočnosti z definície tejto malej a zmenšujúcej sa skupinky ľudí v tejto disciplíne musíte vynikať, inak nemáte šancu. Tu je jeden z nespočetných dôkazov tohto faktu.

Nedávno sa objavil článok publicistu Lawrenca Solomona vo Financial Post s nasledujúcim názvom:

"Arktický ľad je späť na úrovni z roku 1989, prekračuje hodnotu predošlého desaťročia."

Oblasť Arktídy nie je najlepší výber pri popieraní existencie globálneho otepľovania, keďže je to oblasť, ktorá sa mení najrýchlejšie a najvýraznejšie. To však ale klimaskeptikom nebráni vo vyberaní sladkých čerešní. Je to možno naopak o to lákavejšie, pretože pritiahnete pozornosť médií a získate si obdiv a úctu ešte len začínajúcich a nádejných klimaskeptikov.

Je teda nadpis v Solomonovom článku pravdivý? Áno, samozrejme, že je. Problém je v tom, že neukazuje CELÚ pravdu a VŠETKY dostupné údaje, ktoré sú o Arktíde ohľadom vývoja ľadu dostupné. Situácia potom vyzerá nasledovne:

Červené krúžky ukazujú zvolené dátumy pre tvrdenie o stabilite Arktického ľadu.

Nemusíte mať prírodovedné, ani matematické vzdelanie, aby ste videli, že tvrdenie v názve Solomonovho článku je zavádzajúce.

Pri tejto príležitosti mi nedá nespomenúť podobnú diskusiu ohľadom arktického ľadu. Jeden z častých klimaskeptických (anti-Goebelsovských) aktivistov na tomto blogu napísal nasledovné:

K tomu zdokumentovanemu otepleniu v Arktide spred sto rokov, ked ani v zime more na severnom pobrezi Spitzbergov nezamrzlo, by sa nieco nenaslo? Asi nie, ze? To nebola "spirala smrti". ;-)"

...s odkazom na článok z roku 1922, podľa ktorého bolo v tom roku v okolí Špicbergov neobvykle málo ľadu a bolo možné sa dostať až k 81° 29' s.š. (O tom, či more nezamŕzalo na severnom pobreží Spitzbergov v zime nie je v článku ani slovo, ale to je detail).

Expedícia sa vydala na cestu v auguste 1922. Pozrime sa teda, ako vyzeralo pokrytie arktickým ľadom v auguste 1922:

Arktida_1922_2012.png

Prejdite kurzorom nad mapu pre zobrazenie rozsahu arktického ľadu v auguste minulého roku. Podobnosť so súčasnosťou čiste náhodná. (Zdroje: Mapa z roku 1922 a NSIDC)

Zhodou okolností (týmto článkom bol pravdepodobne inšpirovaný aj spomínaný anti-Goebelsovský aktivista) sa Arktíde v roku 1922 venoval aj nedávny článok českého meteorológa, ktorý končí nasledovnými slovami:

"Zdá se Vám, že chybí obvyklá lamentace na téma negativních klimatických změn způsobených lidskou činností? Že chybí varování před neblahým osudem ledních medvědů a dalšími (zásadně negativními) dopady antropogenních klimatických změn? Není divu, tento článek vyšel v roce 1922..."

Žeby sa od roku 1922 niekoľko vecí zmenilo? Komu nestačí výrazný pokles ľadovej pokrývky, môže sa pozrieť, ako vyzerali "neobvykle vysoké" teploty v roku 1922 v Arktíde v porovnaní so súčasnosťou:

Arktida1992_teplota.png

Teplota v Arktíde od roku 1880 do roku 2011 podľa NASA GISS. Zobrazený je aj rok 1922, kedy bolo severne od Špicbergov "neobvykle málo ľadu" a teplota mora v týchto miestach bola nadpriemerne vysoká. (Pre záujemcov, existuje aj porovnanie rozsahu arktického ľadu s rokom 1938, kedy podľa niektorých klimaskeptických aktivistov (John Christy) bolo ľadu takmer rovnako málo, ako dnes.)

A pre dlhodobejšiu perspektívu situácie teplôt v Arktíde:

Arktida_Kaufmann_2011.png

V roku 1922 ešte teploty v Arktíde nevyčnievali nad hodnoty pozorované za posledné storočia, takže pravdepodobne nebol ani dôvod "lamentovať" nad klimatickými zmenami. (Zdroj: Skeptical Science)

Na záver tohto článku by som dodal, že keď úspešný klimaskeptik zakončuje svoju "kariéru", môže vyzerať priližne nasledovne:


Christopher Walter Monckton, 3. Vikomt Monckton z Brencheley, slávny klimaskeptik, vzor pre mnohých iných "klimaskeptikov":

Klimaskeptici milujú čerešne - a samých seba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.


Už ste čítali?