Ropný zlom sa odkladá? Nie tak rýchlo!

Autor: Alexander Ač | 21.4.2013 o 16:19 | Karma článku: 9,55 | Prečítané:  2245x

Niektorí diskutujúci sa stále častejšie dožadujú, aby som sa (znovu) vyjadril k problematike ropného zlomu, ktorý sa údajne nekoná. Pokúsim sa teda aktualizovať súčasnú situáciu, spolu s vyjasnením niektorých tvrdení, ktoré sa tejto problematiky týkajú.

Teória ropného zlomu v zásade hovorí, že v určitom okamihu dôjde k dosiahnutiu maximálneho množstva ťažby ropy, a následne k jeho poklesu. Túto skutočnosť v zásade nikto nepopiera (snáď len zástanci predstavy abiotického vzniku ropy), keďže pre jednotlivé ropné polia a krajiny je ropný zlom už minulosťou.

Spory sa vedú najmä o načasovaní globálneho ropného zlomu, ako aj o možnostiach alternatívnych (fosílnych) zdrojov nahradiť konvenčnú ropu.

Ropný zlom tiež v zásade znamená koniec lacnej ropy (teda nie jej vyčerpanie), ako aj koniec ekonomického rastu, aspoň takého, aký sme poznali od počiatku priemyselnej revolúcie, ktorej základom je rastúca spotreba fosílnych palív.

Ako sa teda vyvíja situácia na poli ťažby svetovej ropy?

Peak_oil_update_Staniford.png

Posledné dostupné údaje o svetovej ťažbe konvenčnej ropy (zelená čiara), respektíve všetkých tekutých palív (čierna čiara). Prejdi kurzorom nad obrázok pre zobrazenie svetového vývozu ropy, ktorý dosiahol maximum v rokoch 2005-6, dva roky pred nástupom finančnej krízy. (Zdroj: Stuart Staniford, Jeffrey Brown).

Z grafu je zrejmé, že ťažba konvenčnej (rozumej tiež lacnej) ropy od roku 2005 významne nevzrástla tak, ako tomu bolo počas predošlých rokov. Pohybujeme sa na maxime jej ťažby. Udržanie tohto maxima stojí obrovské úsilie za cenu výrazných investičných nákladov. Tie sa od roku 2005 prakticky zdvojnásobili:

Kapitálové náklady do ťažby ropy prudko rastú. Zdroj: Chris Martenson.

Čo sa deje s cenami ropy na svetových trhoch? Tu je ich vývoj od počiatku ťažby:

Vývoj ceny ropy upravený o infláciu od počiatku jej ťažby až do roku 2011. (Zdroj: Jeremy Grantham)

Do roku 1973 je možné vidieť priemernú cenu ropy menej ako 20 dolárov za barel, pričom toto obdobie bolo spojené s exponenciálnym rastom ťažby. Od roku 1973 (1. ropný šok) došlo k zvýšeniu volatility (premenlivosti) ceny ropy a k výraznému spomaleniu svetovej ťažby. Priemerná cena, ako aj jej premenlivosť v posledných rokoch ešte výrazne vzrástla, čo je dôsledkom rastúceho nedostatku tejto komodity.

Spomalenie ťažby ropy po ropných šokoch (a vojnách o ropu) a následný nárast jej ceny boli hlavnými faktormi v "oddialení" pôvodných výpočtov ropného zlomu, ktoré ho určovali približne na prelom tohto storočia.

Aj súčasná snaha udržať aspoň stagnujúcu ťažbu konvenčnej ropy, respektíve mierne rastúcu ťažbu všetkých tekutých palív, ktoré majú výrazne nižšiu energetickú návratnosť (viď biopalivá, ťažba frackovaním, ropné piesky), prináša výrazné vedľajšie negatívne dopady. Jedným z najzreteľnejších je obrovský nárast zadlžovania.

Vývoj svetového externého dlhu podľa CIA (Zdroj: Bob Lloyd)

Od roku 2005 sa svetový dlh takmer zdvojnásobil, a centrálne banky po prepuknutí finančnej krízy v rozvinutých krajinách (USA, EU, Veľká Británia, Japonsko) zapli svoje tlačiarne na plné obrátky:

Nárast bilancie hlavných Centrálnych bánk sveta so snahou naštartovať stagnujúcu globálnu ekonomiku. Ekonómovia si myslia, že to pomôže, ja o tom pochybujem. Zdroj: (Richard Koo, ZeroHedge).

"Nové" technológie ako ťažba ropy "frackovaním" sú známe už desaťročia, rovnako ako zásoby nekonvenčnej ropy, a prvá komerčná aplikácia hydraulického frackovania bolu uskutočnená už v roku 1949. Nárast ťažby nekonvenčnej ropy, prevažne v USA, kde sú na to vhodnejšie podmienky, nie je ani tak umožnený "novými" technológiami, ale skôr nárastom ceny ropy, ktorá investície to takto náročnej ťažby zdôvodňuje (podobne je to aj v prípade ťažby ropných pieskov v Kanade).

Odhliadnuc od skutočnosti, že vo svetle dopadov klimatickej zmeny by sa investície a ťažba nekonvenčných zdrojov ropy (a zemného plynu) vôbec nemala uskutočniť.

Zhrnuté v skratke - vysoká cena ropy predstavuje (stále väčší)problém pre spotrebiteľov, nízka cena ropy predstavuje (stále väčší) problém pre producentov. V okamihu, keď budú globálne náklady na ťažbu ropy vyššie, ako si budú môcť stále viac zadlžení spotrebitelia dovoliť, dôjde ku globálnemu poklesu spotreby a následne ťažby ropy, niekedy v priebehu nasledujúcich pár rokov:

Hirsch_ropny_zlom.png

Prognóza sa týka všetkých tekutých palív. Potom môže nastať zvládateľný, veľmi pomalý pokles ťažby (menej ako 1%) (optimistický scenár), alebo rýchlejší (3-4%) pokles s nezvládateľnými dopadmi na spoločnosť. (Zdroj: Robert Hirsch).

V prípade, že by krajiny Európskej únie, USA, Japonska, či Veľkej Británie nečelili rastúcemu dlhu vo svetle stagnujúceho ekonomického rastu, ekonomickej recesie, či v niektorých prípadoch depresie (Grécko, Španielsko, atd.), nedošlo by k udalostiam ako "Arabská jar", vojne v Líbyi či Sýrii, opakovaným masovým protestom v krajinách ako Egypt, alebo Argentína, zhoršeniu vzťahov medzi krajinami ako je Čína a Japonsko, alebo Irán a Izrael, či nakoniec Severná Kórea a zvyšok sveta, a zároveň by sme mali pozitívne vyhliadky na vývoj do budúcnosti, pripustil by som možnosť, že ropný zlom nepredstavuje problém pre stabilitu globálnej spoločnosti.

P.S.: Vybrané krajiny, ktoré čelia takmer neriešiteľným problémom v súvislosti s vyčerpávaním svojich zásob ropy:

Sýria

Egypt

Jemen

Argentína

 

BONUS: Ťažba a spotreba ropy v USA v rokoch 1859 - 2010 (Zdroj):


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?