Egyptu zostáva pšenice na menej ako 2 mesiace

Autor: Alexander Ač | 11.7.2013 o 16:35 | (upravené 11.7.2013 o 19:02) Karma článku: 7,21 | Prečítané:  1599x

Je len otázkou času, kedy proces "demokratizácie" Egypta nahradí stav "hladomoru". Keďže Egypt si vyčerpal zásoby ropy, ktorú by mohol vyvážať, nemá dostatok financií pre nákup potravín. Aby uživil svoju rastúcu populáciu, potrebuje ročne doviesť približne 10 miliónov ton pšenice, čo predstavuje asi polovicu domácej  spotreby.

Egypt patrí medzi najväčších dovozcov pšenice na svete. Čím nahradia výpadky z dovozu nie je celkom jasné. Podľa odchádzajúceho ministra zostáva Egyptu 500 000 ton dovezenej pšenice a asi 3 milióny ton pšenice z vlastných zdrojov. Je to ešte horšia situácia, ako sa javilo doteraz. (Reuters)

Spojené Arabské Emiráty, Kuvajt a Saudská Arábia sľúbili krajine pomoc vo výške 12 miliárd dolárov, čo však situáciu v Egypte samozrejme nerieši.

Väščina obyvateľov Egypta sa pravdepodobne domnieva, že po zvrhnutí (už demokraticky) zvoleného prezidenta sa situácia v krajine zlepší. Prečo by k tomu malo dôjsť mi nie je celkom jasné.

Rast HDP v krajine spomaľuje, investície klesajú, nezamestnanosť rastie, deficit primárny (bez započítania úrokov) aj fiškálny rastie, pomer dlh/HDP rýchlo rastie, finančné rezervy a toky kapitálu klesajú, a externý dlh, ako aj závislosť od splácania dlhu krátkodobými pôžičkami narastá. To všetko je dôsledok neudržateľnej potravinovej a energetickej situácie.

 

.

Zdroj: ZeroHedge.

Nemožno sa potom čudovať, že situácia končí takto:

alebo takto:

Toto však nie je len súčasnosť Egypta, ale zároveň aj naša budúcnosť.

UPDATE: Nie príliš prekvapivo, dar od Saudskej Arábie a Spojených Arabských Emirátov pôjde skôr "faraónovi, nie ľuďom"...:

.

UPDATE 2: A ako kamarátsky pozdrav, posiela USA do Egypta pomoc (RT):

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Everest bude ešte ťažší. Čakanie v zápche môže horolezcov stáť život

Hillaryho výšvih – poslednú veľkú prekážku pri výstupe zničilo zemetrasenie.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?