Otvorený list redakcii SME ohľadom „Etického kódexu diskutujúceho“

Autor: Alexander Ač | 14.7.2013 o 11:15 | Karma článku: 14,21 | Prečítané:  2806x

Tento blog je venovaný nielen redakcii SME, ale hlavne všetkým blogerom na portáli SME.sk. Všetkým, ktorým nie je jedno, aká je úroveň príspevkov a diskusií pod ich článkami. V súčasnosti sa totiž zdá, že portál SME.sk nemá záujem o kvalitné diskusie, ale skôr iba o to, aby bolo príspevkov čo najviac. To by ale ešte nebol ten najväčší problém.

Pravidelní čitatelia tohto blogu vedia, že témy, ktorým sa venujem, súvisia takmer výlučne s trvalou (ne)udržateľnosťou našej spoločnosti. Témy ako exponenciálny rast spotreby, klimatická zmena, vyčerpávanie energetických zdrojov, odlesňovanie, nadmerný rybolov, pokles biodiverzity, okysľovanie oceánov, erózia pôdy, zmena využívania krajiny, finančné problémy, majetková nerovnosť, zadlžovanie, sociálne nepokoje a vojenské konflikty, to sú len niektoré z príznakov neudržateľnosti našej spoločnosti. Je v záujme všetkých, aby čo najviac ľudí bolo informovaných o týchto problémoch, ako aj o možných riešeniach, ktoré sú pre každého jedinca iné. Nechceme predsa túto planétu nechať kobylkám, švábom, či potkanom. To je hlavným poslaním tohto blogu. Nič viac a nič menej. Bez nároku na finančnú odmenu a na úkor vlastného času.

Blog slúži tiež pre ľudí, ktorí s obsahom daného článku nesúhlasia, alebo chcú niečo doplniť a môžu sa K JEHO obsahu slobodne vyjadriť, pokiaľ osobne nenapádajú autora blogu, prípadne jeho rodinu atď. To znamená, vecne diskutujú. Všetky ostatné príspevky nemajú pod blogom čo hľadať. Tu je časť textu kódexu diskutujúceho podľa portálu SME.sk:

„Vydavateľstvo Petit Press, a.s. má záujem poskytnúť významný priestor pre kultivovanú, podnetnú a neagresívnu komunikáciu medzi ľuďmi za účelom spoznávania sa a výmeny názorov.

Tento Kódex upravuje pravidlá diskusií na SME.sk a povinnosti diskutujúcich. Ak sa budete správať podľa tohto Kódexu, bude to na prospech všetkých. Ak ho budete porušovať, vyhradzujeme si právo odmietnuť vám prístup k našim službám, prípadne bez predchádzajúceho upozornenia vymazať obsah vašej komunikácie alebo zablokovať vaše osobné konto pre diskusie."

Nastáva otázka, ako riešiť situáciu v prípade, že z nejakého ideologického presvedčenia sa k vašim blogom vyjadruje človek, na ktorého príspevky opakovane upozorňujete správcu blogu. Tieto príspevky sú z času na čas zmazané, ale tento „diskutujúci" je vytrvalý, a vyjadrí sa prakticky ku každému vášmu blogu, respektíve skôr útočí na vašu osobu, napriek tomu, že na jeho príspevky dlhodobo nereagujete.

Vyberám niekoľko nedávnych príspevkov jedného diskutujúceho, ktoré pod mojimi blogmi zostali, niektoré aj napriek (opakovanému) oznámeniu správcovi, a po opakovaných výzvach o zmazanie všetkých príspevkov diskutujúceho.

Tu sú, celé a v pôvodnom znení k niektorým posledným blogom:

Sano v zivote dokazal iba tak vyprodukovat hovno, ale slinu ukradnut druhemu tazko nadobudnute hodnoty sa v nom nezapru. Vedec v Czech Globe. Sajze a  shit na jednej polici." (link)

„Ten redakcny system nie je schopny cenzurovat take vyjadrenia, ako ze Sano je kokot a piča v jednej osobe? Cudne! To uz aj ten redakcny system vie, co je Sano zac." (link)

„Sano, tie tvoje reakcie su hodne vedca z Czech Globe. Zvratky." (link)

„byt zamestnancom Czech Globe ziadam o okamzite vyhazov pre take individuum, ako je Sano Ac. Bud su zamestnanci zufalci, alebo taki isti trotli ako on." (link)

„Sano, opat prispevok hodny vedeckeho pracovnika Czech Globe. Na urovni soplaveho decka." (link)

„Vedeckých dôkazov je jednoducho príliš veľa
Vedeckých dôkazov je jednoducho príliš veľa
Vedeckých dôkazov je jednoducho príliš veľa
Vedeckých dôkazov je jednoducho príliš veľa

Tak sup sem aspon s prvym, Sano. Alebo zasa ti nesadol obed?
Opat si nesklamal a zabavil urovnou zmyslania v Czech Globe.
Uz sa blizi cas a dostanete tam kopacky
" (link)

„bacha, nas zachranca Sano objavil vinika v podobe starocia opakujuce sa sucha a starocia znameho lykozruta podporenych starocia sa prejavujucou globalnou zmenou. Nobelovu cenu za toto zistenie. Alebo vysetrenie u dr. Chocholouska?" (link)

„Sano stupnuje kadenciu neuveritelnych vyblitkov a z toho vyvodzujucich nezmyslov. Zabava graduje." (link)

Atď. Naskytuje sa otázka ako tento diskutujúci prispieva k „..podnetnej a neagresívnej komunikácii medzi ľuďmi za účelom spoznávania sa a výmeny názorov" a ako portál SME.sk dodržuje svoj záväzok, ak...ho budete porušovať, vyhradzujeme si právo odmietnuť vám prístup k našim službám".

Podotýkam, že na tohto diskutujúceho už niekoľko mesiacov nereagujem a nikdy som sa s ním nestretol. Buď je problém vo mne, že nesprávne interpretujem etický kódex, alebo redakcia SME nie je schopná dodržovať svoje záväzky.

Ďakujem redakcii SME za vyjadrenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?