Jadrová energetika má za sebou rekordný pokles

Autor: Alexander Ač | 15.7.2013 o 16:05 | (upravené 15.7.2013 o 23:08) Karma článku: 6,65 | Prečítané:  1216x

Pre niektorých dobrá správa, pre niektorých zlá správa. Skutočnosť je taká, že v globále zaznamenala jadrová energetika najväčší pokles výroby elektriny v histórii. Dlhodobý pokles sa začal však už v roku 2006 a bude pokračovať naďalej. Renesancia jadra sa nekoná.

Čiastočne ako dôsledok havárie jadrovej elektrárne vo Fukušime, keď Japonci odstavili tamer všetky svoje jadrové elektrárne, a čiastočne výsledok dlhodobejšieho trendu. Dnes vyrábajú jadrové elektrárne toľko elektriny, ako naposledy v roku 1999:

Jadro_global_2012.png

Kam až bude jadro klesať a ako dlho? Zdroj: Svetová jadrová asociácia.

Aj keď jadrová energetika čelí mnohým problémom, jej nespornou (a asi jedinou?) výhodou je nízka uhlíková stopa výroby elektriny:

Uhlikova_stopa_elektriny_2006.png.

Jadro je celkom vpravo, biomasa vľavo. Jadro má dokonca o niečo nižšiu uhlíkovú stopu ako vietor, a približne 10x nižšiu uhlíkovú stopu ako fotovoltické panely. Údaje sú z rokov 2004-2006, takže odvtedy mohla uhlíková stopa FV panelov klesnúť. (Zdroj: Stephanie Baldvin).

Faktom tiež zostáva, že napriek prudkému rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov (predovšetkým z vetra a slnka), rastie aj výroba energie z fosílnych zdrojov, za posledných 10 rokov v priemere o 2,8 % ročne, čo je vôbec najrýchlejšie v histórii ľudstva:

Rast spotreby fosílnych zdrojov energie za posledných 30 rokov. Napriek globálnej finančnej kríze 2008-9, je rast spotreby stále rekordne rýchly. (Zdroj: Mike Sandiford)

Prečo je to tak? Celkom jednoducho. Rast emisií je spojený s rastom spotreby energie, a ten je spojený s ekonomickým rastom:

Y-ová os ukazuje ročný rast emisií CO2, X-ová os ukazuje ročný rast svetového HDP. Hoci podiel fosílnych zdrojov na celkovej výrobe energie od roku 1980 klesol z 91 % na súčasných 87 %, posledných 20 rokov neklesá. Zdroj: Mike Sandiford).

V jednej nedávnej diskusii na Facebooku som bol presviedčaný, že ak chcem SKUTOČNE niečo zmeniť (a nie len bezvýznamne a negatívne písať, či prednášať) k lepšiemu, mal by som vstúpiť do politiky (napriek tomu, že by som dotyčným aj tak nebol zvolený). Pretože to je JEDINÝ spôsob, ako významne meniť veci.

Argumentoval som tým, že ak by som si dal do politického programu "riadený pokles HDP", alebo niečo podobné, moja politická "kariéra" by skončila ešte skôr, ako by začala, bez ohľadu nato, čo by bolo v programe písané ďalej.

V tomto presvedčení ma utvrdil aj komentár známeho českého fyzika k poslednému blogu o Obamovom klimatickom "pláne" znížiť emisie skleníkových plynov:

"Je jedno, koho volit v tomto ohledu. Každý duševně zdravý kandidát v USA si je vědom toho, že spotřebu fosilních paliv není možné během pár let nijak viditelně snížit, a i kdyby si toho vědom nebyl, vědomi si toho budou lidé a tyrana, který tato základní práva bude chtít lidem upřít, odprásknou."

Možno je ale nakoniec lepšie skončiť ako Ghandí... to som však do témy jadrovej energetiky trochu odbehol.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?