reklama

Jadrová energetika má za sebou rekordný pokles

Pre niektorých dobrá správa, pre niektorých zlá správa. Skutočnosť je taká, že v globále zaznamenala jadrová energetika najväčší pokles výroby elektriny v histórii. Dlhodobý pokles sa začal však už v roku 2006 a bude pokračovať naďalej. Renesancia jadra sa nekoná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Čiastočne ako dôsledok havárie jadrovej elektrárne vo Fukušime, keď Japonci odstavili tamer všetky svoje jadrové elektrárne, a čiastočne výsledok dlhodobejšieho trendu. Dnes vyrábajú jadrové elektrárne toľko elektriny, ako naposledy v roku 1999:

Obrázok blogu

Kam až bude jadro klesať a ako dlho? Zdroj: Svetová jadrová asociácia.

Aj keď jadrová energetika čelí mnohým problémom, jej nespornou (a asi jedinou?) výhodou je nízka uhlíková stopa výroby elektriny:

Obrázok blogu

.

Jadro je celkom vpravo, biomasa vľavo. Jadro má dokonca o niečo nižšiu uhlíkovú stopu ako vietor, a približne 10x nižšiu uhlíkovú stopu ako fotovoltické panely. Údaje sú z rokov 2004-2006, takže odvtedy mohla uhlíková stopa FV panelov klesnúť. (Zdroj: Stephanie Baldvin).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Faktom tiež zostáva, že napriek prudkému rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov (predovšetkým z vetra a slnka), rastie aj výroba energie z fosílnych zdrojov, za posledných 10 rokov v priemere o 2,8 % ročne, čo je vôbec najrýchlejšie v histórii ľudstva:

Rast spotreby fosílnych zdrojov energie za posledných 30 rokov. Napriek globálnej finančnej kríze 2008-9, je rast spotreby stále rekordne rýchly. (Zdroj: Mike Sandiford)

Prečo je to tak? Celkom jednoducho. Rast emisií je spojený s rastom spotreby energie, a ten je spojený s ekonomickým rastom:

Y-ová os ukazuje ročný rast emisií CO2, X-ová os ukazuje ročný rast svetového HDP. Hoci podiel fosílnych zdrojov na celkovej výrobe energie od roku 1980 klesol z 91 % na súčasných 87 %, posledných 20 rokov neklesá. Zdroj: Mike Sandiford).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V jednej nedávnej diskusii na Facebooku som bol presviedčaný, že ak chcem SKUTOČNE niečo zmeniť (a nie len bezvýznamne a negatívne písať, či prednášať) k lepšiemu, mal by som vstúpiť do politiky (napriek tomu, že by som dotyčným aj tak nebol zvolený). Pretože to je JEDINÝ spôsob, ako významne meniť veci.

Argumentoval som tým, že ak by som si dal do politického programu "riadený pokles HDP", alebo niečo podobné, moja politická "kariéra" by skončila ešte skôr, ako by začala, bez ohľadu nato, čo by bolo v programe písané ďalej.

V tomto presvedčení ma utvrdil aj komentár známeho českého fyzika k poslednému blogu o Obamovom klimatickom "pláne" znížiť emisie skleníkových plynov:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Je jedno, koho volit v tomto ohledu. Každý duševně zdravý kandidát v USA si je vědom toho, že spotřebu fosilních paliv není možné během pár let nijak viditelně snížit, a i kdyby si toho vědom nebyl, vědomi si toho budou lidé a tyrana, který tato základní práva bude chtít lidem upřít, odprásknou."

Možno je ale nakoniec lepšie skončiť ako Ghandí... to som však do témy jadrovej energetiky trochu odbehol.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu