Španielsko: that credit-crunch feeling....

Autor: Alexander Ač | 17.7.2013 o 7:55 | Karma článku: 7,50 | Prečítané:  844x

Španielsky premiér Mariano Rajoy sa vyjadril, že koniec ekonomickej recesie v Španielsku je na blízku. Záhadou mi zostáva, ktoré ekonomické ukazovateľe mal priemiér na mysli, keď hovorí o "pozitívnych trendoch". Možno chce iba odpútať pozornosť od korupčného škandálu? Ale poďme postupne.

Jedným zo základných ukazovateľov expanzie, a naopak kontrakcie dnešnej ekonomiky, je vývoj kreditu (úverov). Ak sa množstvo úverov zvyšuje, ekonomika expanduje (inflácia), ak sa množstvo kreditu zmenšuje, ekonomická aktivita je v recesii (deflácia).

Aká je situácia v španielskom súkromnom sektore? Nasledovná:

 

Spanielsko_1.png..

Deflácia španielskej ekonomiky pokračuje. Zdroj: Trading Economics.

Aká je situácia, ak sa na situáciu pozrieme z "bližšia", za kratšie časové obdobie?

Spanielsko_2.png.

Vidíme, že v posledných mesiacoch sa situácia zhoršila (červený kruh). Takýto pokles je vôbec najhorší v Európe. Zdroj: Trading Economics.

Niekto by ešte mohol oponovať, že tento graf nezahňuje verejný sektor a jeho dlh (dlhopisy). Ak sa pozrieme na vývoj kreditu súkromného + verejného sektora, situácia je nasledovná:

Vývoj celkového kreditu. (Zdroj: Market Daily Briefing)

V čom teda vidí španielsky premiér zlepšenie? Tu by sa vlastne už článok mohol skončiť s konštatovaním, že kontrakcia španielskej ekonomiky sa zrýchlila. Môžeme sa ale pre istotu pozrieť aj na niektoré iné zásadné indikátory španielskej ekonomiky, ktoré sú ale iba dôsledkom deflácie:

  • nezamestnanosť: rast nezamestnanosti pokračuje a v máji bol na úrovni 26.9 %, najviac zo všetkých krajín EÚ.
  • ceny bytov: pokles cien nehnuteľností v prvom štvrťroku 2013 bol 12,8 %, najviac v Európe. To znamená rastúce straty pre banky (ako aj rast peňazí potrebných na ich záchranu).
  • výnosy dlhopisov: hoci od polovice minulého roku výnosy dlhopisov dlhodobo klesali, za posledný mesiac začali znovu rásť. Dnes sa výnosy znovu blížia k 5%, čo je pre zmenšujúcu sa ekonomiku neudržateľné.
No a na záver aktuálna správa Reuters: "Medinárodný menový fond varuje, že zrýchlený "pokles kreditu" môže zasiahnuť banky a a ekonomiku."

Očakávam v blízkom čase (opäť je to horizont mesiacov) rast výnosov dlhopisov a následnú politickú krízu a potrebu znovu "zachraňovať" španielske banky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.


Už ste čítali?