reklama

Predpovede o suchu na Slovensku sa naplnili

Na jar tohto roku sa v médiách objavila dezinformácia, že nás čaká najchladnejšie leto za posledných 200 rokov. Táto predpoveď sa nenaplnila. Zato sa naplnila iná predpoveď. Konktrétne o tom, že na Slovensku hrozí "katastrofálne sucho", ktorú vyslovil Pavel Matejovič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

25. apríla vyslovil slovenský klimatológ a meteorológ Pavel Matejovič nasledovné obavy:

"Všetky aktuálne modely to potvrdzujú, Atlantik úplne zlyháva, iniciatívu preberú anticyklóny. Tento stav je dôsledkom teplej Arktídy, najmä jej západnej časti, ktorá bola v marci porovnaní s dlhodobým priemerom 1901-2000 viac ako o 7 °C teplejšia (obr. NASA). Práve tieto oblasti (Grónsko, kanadský archipelág) sú zásobárňou studeného vzduchu, ktorý je dôležitým faktorom na tvorbu cyklón v oblasti Atlantiku. Jeho absencia tak vplýva na cirkulačné procesy na celej severnej hemisfére. Minimálne do konca apríla na juhozápade Slovenska nebudú takmer žiadne zrážky, resp. len málo výdatné. Za takýchto okolností a pri očakávaných mimoriadne vysokých teplotách hrozí katastrofálne sucho."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina z nás si spomína, že krátko nato prišli namiesto toho do strednej Európy záplavy, ktoré v niektorých oblastiach znamenali rekordné hladiny riek a rozsiahle škody (sumár záplav z konca mája a začiarku júna pozri tu).

To viedlo niektorých ľudí k tomu, aby si potvrdili záver, že klimatológom a ich dlhodobým, a ani krátkodobým predpovediam nemožno príliš veriť. Respektíve im nemožno veriť vôbec. Táto "radosť" bola bohužiaľ predčasná. Po záplavách totiž prišli vysoké teploty a veľmi suché obdobie. Tam, kde neboli aspoň zrážky zo silných búrok, bolo sucho extrémne. Takto sumarizuje situáciu SHMÚ (pozri aj SME):

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V júli 2013 sme na Slovensku vo viacerých regiónoch zaznamenali mimoriadne podnormálne až extrémne nízke mesačné úhrny zrážok. Výnimku tvorili východnejšie situované oblasti Slovenska, kde júlový deficit mesačných úhrnov zrážok nebol až taký vysoký. Ak však berieme do úvahy priestorový úhrn zrážok pre celé územie Slovenska, v tohtoročnom júli jeho hodnota dosiahla menej ako 30 mm. Na priloženom grafe je vidieť, že júl 2013 sa zaradil medzi 5 zrážkovo najchudobnejších júlov minimálne za posledných 133 rokov, od roku 1881.

Obrázok blogu

Menej ako tento júl napršalo iba v júli 1928. (Zdroj: SHMÚ)

Júl 2013 zároveň patril medzi mesiace s najvyšším slnečným svitom najmenej od roku 1951 na niektorých staniciach Slovenska. Podpriemerné zrážky pokračujú aj v auguste. Niektorí poľnohospodári porovnávajú súčasnú situáciu s veľkým suchom z roku 1947, vtedy však nepršalo skôr s máji.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasná situácia je tiež iná oproti minulým obdobiam v tom, že dochádza k striedaniu záplav so suchom, to všetko sa deje pri vyšších priemerných ročných teplotách (teda rovanký deficit zrážok ako povedzme pred 100 rokmi znamená dnes väčšie sucho v dôsledku vyšších teplôt a výparu vody). Podobné situácie ako tie na Slovensku zažívajú aj iné oblasti sveta, často krát v oveľa väčšom rozsahu, intenzite a trvaní. Tak napríklad severovýchodnú oblasť Sibíru v týchto dňoch postihli rozsiahle záplavy na neuveriteľnom území až 1 milión km2 (to je napríklad dvojnásobok rozlohy štátu Texas), ktoré však neukončili rozsiahle lesné požiare, takisto jedny z najhorších v histórii. Do záchranných operácií sa zapojilo približne 20 000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako na mori. Snímok je však pevnina v regióne Amur, v Rusku, 14. augusta 2013.

Podobne tak západ USA sužuje v posledných týždňoch sucho a lesné požiare, kým východ USA je pod vodou. Čínu, Japonska a Južnú Kóreu zase postihla rekordná vlna horúčav, ktorá si pravdepodobne vyžiadala tisícky obetí na ľudských životoch (správy z Číny sú neúplné).

Charakter počasia tak pokračuje v nastúpenom trende extrémnosti, ktorú sme mohli pozorovať vo zvýšenej miere v posledných 3 rokoch, ale dlhodobejšie aj v posledných desaťročiach. Súčasné udalosti v kontexte globálneho otepľovania a klimatickej zmeny vysvetľuje prof. Jennifer Francis:

.

UPDATE: Pavel Matejovič článok doplnil nasledovným textom:

"...zvýšený stav hladiny Dunaja bol v dôsledku výdatných zrážok v alpskej oblasti, naopak na Slovensku boli už v máji a v júni lokality, kde boli zrážky nižšie než normál a to už nehovorím o apríli, ktorý bol veľmi suchý. Všetko sa dá overiť na mapách SHMÚ. K tomu treba pripočítať mimoriadne teplý júl, ktorý okrem toho, že bol extrémne suchý, ešte dramaticky zvýšil výpar, navyše situácia zatiaľ nevyzerá, že by mali v dohľadnej dobe prísť nejaké výdatnejšie dažde."

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu