Ktorú masku nosíte vy? Alebo o "ignorácii" globálnych problémov

Autor: Alexander Ač | 25.10.2013 o 16:05 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  842x

Častokrát sa možno stretnúť s tvrdením, že ľudia "zámerne ignorujú" globálne problémy, ako je napríklad klimatická zmena, či ropný zlom. Stále viac pochybujem o tom, že je to pravda. Zámerná ignorácia totiž znamená, že ľudia týmto problémom aj rozumejú, ale keďže sa im zdajú príliš veľké a abstraktné a cítia sa voči nim bezmocní, nechcú si ich pripúšťať. Obávam sa, že takýto popis prístupu ľudí ku globálnym problémom je nedostatočný a nepresný.

Predpoklad, že človek nejaký problém (zámerne) ignoruje predpokladá, že mu ROZUMIE. Vie, aké sú jeho príčiny, prejavy, dôsledky a prípadné riešenia, a vlastnou vôľou sa ho rozhodne ignorovať ako rušivý element, nepohodlnú pravdu, nepodstatnú záležitosť pre vlastný život, atď.

Posúďte nasledujúci obrázok:

deniers.jpg.

Popis obrázku z ľava do prava: Popierač klimatickej zmeny, popierač finančnej krízy, popierač ropného zlomu, popierač ekologického kolapsu. Môžete si pridať ďalšie problémy, napríklad okyseľovanie (pokles pH) oceánov, pokles biodiverzity, či odlesňovanie, atď.

Domnievam sa, že hore uvedený obrázok si odporuje. Ak niekto SKUTOČNE rozumie ktorémukoľvek z týchto problémov (nieto ešte viacerým naraz, či nedajbože všetkým!!), je vylúčené, aby zostal trvalo "pozitívne" naladený a problém ignoroval.

Ako už bolo naznačené v prvej vete, úplné pochopenie problému znamená pochopenie jeho i) príčin, ii) prejavov, iii) dôsledkov, iv) riešení.

Ak vynecháte ktorúkoľvek z týchto častí, nerozumiete problému v dostatočnom rozsahu. Tak napríklad klimatológovia sa v prevažnej miere svojich analýz venujú prvým trom častiam problému, a možno väčšina dokonca iba prvým dvom častiam.

Aj tí klimatológovia, ktorí chápu rozsah prvých troch častí, môžu byť v čiastočnom "popieraní" tohto problému, keďže "riešenia" nechávajú na iných "expertov", ako sú napríklad ekonómovia, či sociológovia, ktorí zase nerozumejú plne zvyšným častiam problému. Bohužiaľ, ak však (takmer) plne nerozumiete rozsahu problému, nemôžte ani navrhovať správne riešenia.

Na svete bude pravdepodobne existovať niekoľko (skôr desiatok, ako stoviek) klimatológov, ktorí chápu plný rozsah tohto problému (vrátane skutočných riešení). Niektorí z nich (najskôr väčšina) však nebude mať príliš dobrú predstavu o zvyšných problémoch naznačených na obrázku.

To isté platí pre ľudí, ktorí sa venujú podrobnej analýze sveta peňazí (finančnej kríze) - teda príčinám, prejavom, dôsledkom, či riešeniam. Iba málo týchto ľudí rozumie do hĺbky všetkým aspektom tohto problému, a platí pre nich to isté, čo pre klimatológov.

A to isté platí pre ropný zlom, či ekologický kolaps. Ľudí, ktorí rozumejú skutočnému rozsahu všetkých problémov bude na celom svete existovať len niekoľko, ak vôbec takí sú.

Pochybujem preto, že väčšina ľudí tieto problémy "zámerne ignoruje", pretože to by im museli najprv rozumieť. Ak sa už náhodou nájdu ľudia, ktorí ktorémukoľvek z týchto problémov rozumejú, nemôžu ho už ignorovať.

Všetky spomínané problémy majú spoločného menovateľa, a tým je Homo sapiens a jeho správanie. Tí ľudia, ktorí si uvedomujú aj skutočné riešenia, chápu, že tie nespočívajú v "nových technológiách", ale v "zmene správania" - pretože to je spoločným menovateľom. Je však zjavné, že ku zmene správania nedochádza (u 99,9% ľudí), čiatočne aj preto, že týmto problémom nerozumejú.

Záver tejto úvahy (a odpoveď na otázku v nadpise článku) by mal byť pomerne zrejmý: drvivá väčšina ľudí nenosí žiadnu masku, iba uvedeným problémom jednoducho nerozumie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?