Filipíny zasiahol najsilnejší hurikán v histórii meraní.

Autor: Alexander Ač | 8.11.2013 o 11:03 | (upravené 11.11.2013 o 19:24) Karma článku: 7,76 | Prečítané:  2363x

Včera zasiahol oblasť Filipín najsilnejší tajfún, aký se kedy dostal nad pevninu kdekoľvek na Zemi. V nárazoch dosahovala rýchlosť až 376 km/h. Zároveň ide o 4. najsilnejší tajfún (hurikán), ktorý bol kedy na planéte pozorovaný.

Niektoré štatistiky superfajfúnu Haiyan + pozrite UPDATE štatistík:

  • rýchlosť vetra pri vpáde nad pevninu: 310-315 km/h
  • rýchlosť vetra v nárazoch: 376 km/h
  • priemer: 500 km
  • tlak hurikánu menej ako 880 milibarov
  • Predchádzajúci rekord držal hurikán Kamila (Camille) z roku 1969, ktorý sa dostal nad Mississippi s rýchlosťou vetra 310 km/h
Nasledujúci obrázok ukazuje jeho porovnanie s hurikánom Katrina z roku 2005 pri maximálnej intenzite:


Na ďalšom videu popisuje meteorológ Paul Douglas okolnosti vpádu hurikánu a jeho vlastnosti v kontexte:

Veľmi aktívna tajfúnová sezóna v Tichom oceáne je príkrom kontraste s nízkou aktivitou hurikánov v Atlantiku, ktorá je zatiaľ 7. najmenej aktívna za posledných 70 rokov.

Ďalšie informácie o supertajfúne Haiyan môžete nájsť napríklad na portáloch Climate Central, WunderGround, či blogu Robina Westenru.

Animácia tajfúnu je tu:

.

UPDATE: Doplnenie klimatológa profesora Milana Lapina k niektorým nejasnostiam ohľadom maximálnej rýchlosti tajfúnu Haiyan (Yolanda):

"Maximálna priemerná rýchlosť 314 km/h a maximálny náraz vetra 379 km/h vo výške 10 m boli odhadnuté podľa satelitných a radarových meraní nad voľným oceánom dosť ďaleko pred kontaktom s pevninou (to sa robí tak bežne pri všetkých tropických cyklónach, hurikánové centrum USA a tajfúnové v Japonsku majú s tým už mnohoročné skúsenosti). Po kontakte s pevninou sa prízemná rýchlosť tajfúnu pochopiteľne rýchlo znížila, na kategóriu supertajfúnu je potrebná priemerná rýchlosť 211 km/h a na kategógiu 5 treba priemernú rýchlosť 220 km/h (čo bolo splnené aj pri nameraných 235 km/h vo vnútrozemí súostrovia Filipín). Nezodpovedanou otázkou zostáva len rýchlosť vetra v momente priblíženia sa k Filipínam na východnom pobreží - hurikánové centrum CIMSS udáva 160 knotov, čo je asi 296 km/h (nie je možné toto tvrdenie vyvrátiť inými meraniami, pretože nie sú žiadne k dispozícii, bežné meteorologické prístroje nie sú schopné takú rýchlosť odmerať)."


"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?