Spomalil nárast hladín oceánov?

Autor: Alexander Ač | 17.11.2013 o 14:40 | (upravené 17.11.2013 o 17:39) Karma článku: 4,15 | Prečítané:  590x

Nová štúdia publikovaná v časopise Global and Planetary Change tvrdí, že približne od roku 2004 sa nárast hladín svetových oceánov spomalil takmer o polovicu. Je to naozaj tak, alebo sa autori zameriavajú na príliš krátke obdobie v zmenách rýchlosti nárastu oceánov?

Nová štúdia čínskych vedcov (Chen a kol., 2013) prináša tieto hlavné závery:

 

  • Globálny nárast hladiny oceánov začal klesať od roku 2004, s rýchlosťou nárastu 1,8 mm ± 0.9 mm/rok v roku 20012
  • Spomalenie nárastu je dôsledok poklesu tepelnej roztiažnosti v poslednom desaťročí
  • Nedávna oscilácia ENSO vnáša do dlhodobých odhadov budúcnosti veľké neistoty
Nasledujúci graf v publikácii ukazuje spomalenie rastu hladín oceánov podľa autorov článku:

Chen_et_al_2013.png
V rokoch 1993 až 2001 rástli hladiny svetových oceánov rýchlosťou približne 3,2 mm/rok, potom sa tento rast začal spomaľovať. (Zdroj: Chen a kol., 2013).

Táto publikácia sa objavila na klimaskeptických blogoch ako (ďalší) dôkaz spomaľovania globálneho otepľovania. Tento záver, ak by sa ukázal ako pravdivý, by bol v rozpore s tvrdením, že časť pozorovaného "spomalenia" zvyšovania teplôt atmosféry je na úkor zvýšeného toku tepla do oceánov.

Neviem, aké údaje použili autori Chen a kol. vo svojej publikácii, najaktuálnejšie údaje o vývoji stavu hladín oceánov poskytuje University of Colorado (údaje končia v júni 2013):


svetove_oceany_rast.png.
Nárast hladín svetových oceánov získaný pomocou satelitných meraní. V období 1993-2003 rástla hladina rýchlosťou približne 3,5 mm/rok, kým v období 2004-2013 to bola rýchlosť 2,7 mm/rok. Dlhodobá rýchlosť nárastu hladín oceánov, tj. za obdobie 1993-2013 sa pohybuje na úrovni 3,2 mm/rok. Hladina oceánov sa tak za posledných 20 rokov zvýšila o približne 6,4 cm. (Zdroj: University of Colorado)

Na základe dlhodobejšieho vývoja rastu hladín oceánov si nemyslím, že je celkom korektné tvrdiť, že došlo k "spomaleniu rastu" hladiny oceánov. Dlhodobejšie prognózy hovoria skôr o zrýchľovaní rastu hladín oceánov. Samozrejme, čím kratšie časové obdobie zvolíme, tým výraznejšie a protichodnejšie trendy "odhalíme".

Rovnako tak to platí aj pre tvrdenia ohľadom "spomaľovania" rastu globálnych teplôt. Ak započítame vplyv otepľovania Arktídy a ďalších častí sveta do obrazu o globálnych teplotách, "spomalenie" rastu globálnych teplôt sa prakticky nekoná:

.
Nasledujúci graf ukazuje porovnanie doterajšieho globálneho vývoja teploty HadCrut4 (tenká čierna a červená čiara), ktoré však pre nedostatok pozemných staníc nebrali do úvahy oblasti Arktídy, Antarktídy, a niektoré časti Afriky. Po dopočítaní teplôt aj pre chýbajúce oblasti, predstavuje rýchlosť globálneho otepľovania približne 0.12 °C za desaťročie. (Zdroj: Realclimate)


Je pozitívne sledovať, že klimaskeptici už netvrdia, že hladiny svetových oceánov nerastú (pozri napríklad stránky zosnulého prof. Johna Dalyho), ale už sa uspokoja aj s tvrdením, že rast hladín sa "spomaľuje".

Čoskoro sa uspokoja aj s tvrdením, že rast hladín oceánov sa zrýchľuje pomalšie, ako čakali najpesimistickejšie scénáre. A to je predsa dobrá správa, nie?

.

UPDATE: Odporúčam nasledujúci dokument o klimatickej zmene:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?