Spomalil nárast hladín oceánov?

Autor: Alexander Ač | 17.11.2013 o 14:40 | (upravené 17.11.2013 o 17:39) Karma článku: 4,15 | Prečítané:  583x

Nová štúdia publikovaná v časopise Global and Planetary Change tvrdí, že približne od roku 2004 sa nárast hladín svetových oceánov spomalil takmer o polovicu. Je to naozaj tak, alebo sa autori zameriavajú na príliš krátke obdobie v zmenách rýchlosti nárastu oceánov?

Nová štúdia čínskych vedcov (Chen a kol., 2013) prináša tieto hlavné závery:

 

  • Globálny nárast hladiny oceánov začal klesať od roku 2004, s rýchlosťou nárastu 1,8 mm ± 0.9 mm/rok v roku 20012
  • Spomalenie nárastu je dôsledok poklesu tepelnej roztiažnosti v poslednom desaťročí
  • Nedávna oscilácia ENSO vnáša do dlhodobých odhadov budúcnosti veľké neistoty
Nasledujúci graf v publikácii ukazuje spomalenie rastu hladín oceánov podľa autorov článku:

Chen_et_al_2013.png
V rokoch 1993 až 2001 rástli hladiny svetových oceánov rýchlosťou približne 3,2 mm/rok, potom sa tento rast začal spomaľovať. (Zdroj: Chen a kol., 2013).

Táto publikácia sa objavila na klimaskeptických blogoch ako (ďalší) dôkaz spomaľovania globálneho otepľovania. Tento záver, ak by sa ukázal ako pravdivý, by bol v rozpore s tvrdením, že časť pozorovaného "spomalenia" zvyšovania teplôt atmosféry je na úkor zvýšeného toku tepla do oceánov.

Neviem, aké údaje použili autori Chen a kol. vo svojej publikácii, najaktuálnejšie údaje o vývoji stavu hladín oceánov poskytuje University of Colorado (údaje končia v júni 2013):


svetove_oceany_rast.png.
Nárast hladín svetových oceánov získaný pomocou satelitných meraní. V období 1993-2003 rástla hladina rýchlosťou približne 3,5 mm/rok, kým v období 2004-2013 to bola rýchlosť 2,7 mm/rok. Dlhodobá rýchlosť nárastu hladín oceánov, tj. za obdobie 1993-2013 sa pohybuje na úrovni 3,2 mm/rok. Hladina oceánov sa tak za posledných 20 rokov zvýšila o približne 6,4 cm. (Zdroj: University of Colorado)

Na základe dlhodobejšieho vývoja rastu hladín oceánov si nemyslím, že je celkom korektné tvrdiť, že došlo k "spomaleniu rastu" hladiny oceánov. Dlhodobejšie prognózy hovoria skôr o zrýchľovaní rastu hladín oceánov. Samozrejme, čím kratšie časové obdobie zvolíme, tým výraznejšie a protichodnejšie trendy "odhalíme".

Rovnako tak to platí aj pre tvrdenia ohľadom "spomaľovania" rastu globálnych teplôt. Ak započítame vplyv otepľovania Arktídy a ďalších častí sveta do obrazu o globálnych teplotách, "spomalenie" rastu globálnych teplôt sa prakticky nekoná:

.
Nasledujúci graf ukazuje porovnanie doterajšieho globálneho vývoja teploty HadCrut4 (tenká čierna a červená čiara), ktoré však pre nedostatok pozemných staníc nebrali do úvahy oblasti Arktídy, Antarktídy, a niektoré časti Afriky. Po dopočítaní teplôt aj pre chýbajúce oblasti, predstavuje rýchlosť globálneho otepľovania približne 0.12 °C za desaťročie. (Zdroj: Realclimate)


Je pozitívne sledovať, že klimaskeptici už netvrdia, že hladiny svetových oceánov nerastú (pozri napríklad stránky zosnulého prof. Johna Dalyho), ale už sa uspokoja aj s tvrdením, že rast hladín sa "spomaľuje".

Čoskoro sa uspokoja aj s tvrdením, že rast hladín oceánov sa zrýchľuje pomalšie, ako čakali najpesimistickejšie scénáre. A to je predsa dobrá správa, nie?

.

UPDATE: Odporúčam nasledujúci dokument o klimatickej zmene:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.


Už ste čítali?