NASA: november 2013 bol najteplejší najmenej od roku 1880

Autor: Alexander Ač | 15.12.2013 o 16:40 | (upravené 15.12.2013 o 17:00) Karma článku: 5,65 | Prečítané:  1108x

Uplynulý mesiac, teda november roku 2013 bol najteplejší najmenej od roku 1880. Ukazuje to nová analýza globálnych teplôt podľa NASA GISS. Tento mesiac je o 0,02 °C teplejší, ako doteraz rekordný november 2010. Ako vysvetľuje profesor Lapin, aj tieto vysoké novembrové teploty čiastočne prispeli k súčasnému výdatnému sneženiu a záplavám v niektorých častiach sveta, najmä na Blízkom východe a častiach Severnej Ameriky.

Hoci v uplynulých dňoch panovalo veľmi chladné až rekordne chladné počasie na väčšine územia USA a v krajinách Blízkeho východu, uplynulý mesiac bol najteplejší najmenej od roku 1880, a to aj napriek skutočnosti, že súčasná slnečná aktivita je najslabšia za posledných 100 rokov. Priestorové rozloženie odchýlok teploty možno vidieť na nasledujúcej mape:

.

Extrémne teplo bolo najmä na Sibíri (v priemere až o 4-8°C teplejšie ako priemer za obdobie 1951-1980). To čiastočne poskytlo energiu pre výdatné sneženie a preniknutie studeného vzduchu do južnejších oblastí, ako býva obvyklé. Rekordne teplo bolo začiatkom decembra aj na Aljaške, kde dokona zaznamenali dážď, miesto obvyklého sneženia. Zdroj: Robert Scribbler.

Pozorované rekordné novembrové teploty sú významné z niekoľkých hladísk:

  • slnečná aktivita je najslabšia za posledné storočie
  • fáza ENSO (El Nino / La Nina) je vo svojej neutrálnej fáze
  • Čína pokračuje v rastúcich emisiách aerosólov, ktoré atmosféru ochladzujú (stále častejší výskyt extrémnych smogových situácií)
V posledných mesiacov sa objavilo niekoľko vedeckých publikácii, ktoré poukazujú na úlohu otepľovania Arktídy pri výskyte extrémneho počasia v miernych zemepisných šírkach. Poslednou publikáciou je práca Tang a kol. 2013 (Nature Climate Change, PDF) s názvom:

"Extrémne letné počasie v severných oblastiach miernych zemepisných šírok súvisí s ubúdajúcou ľadovou a snehovou pokrývkou"

Autori v článku prisudzujú zoslabovanie zonálneho prúdenia vo vyšších zemepisných šírkach, ako aj posun jet-streamu (tryskového prúdenia) smerom na sever, úbytku snehu a ľadu v Arktíde. Takáto zmena prúdenia má za následok častejší výskyt meridionálneho prúdenia:

.
Schématické znázornenie zonálneho  prúdenia (pozdĺž rovnobežiek) a meridionálneho prúdenia (pozdĺž poludníkov). Zonálne prúdenie je spojené s výraznejším teplotným rozdielom medzi Arktídou a miernym pásmom, meridionálne prúdenie je spojené s menším rozdielom teploty medzi Arktídou a miernym pásmom.

Meridionálne prúdenie znamené častejší výskyt extrémneho počasia (v lete vlny horúčav a záplavy), v zime dlhotrvajúce chladné počasie, či naopak výdatné snehové zrážky. Meridionálny charakter počasia v posledných rokov pozorujeme častejšie, ako v minulých desaťročiach. Aj keď táto práca nedáva definitívny dôkaz o príčinnom súvise otepľovania Arktídy a extrémneho počasia v jej okolí, ide o ďalšiu z rastúceho počtu štúdií v posledných mesiacoch, ktorá túto možnosť naznačuje.

Vyzerá to teda tak, že extrémy počasia, ktoré sme si zvykli pozorovať raz za 100 či 500 rokov, budeme pozorovať skôr v horizonte desaťročí. Pre mnohých ľudí bude zmysluplné prispôsobovanie sa zmenám počasia nepraktické a v mnohých prípadoch budú musieť svoje domovy natrvalo opustiť. Týchto ľudí bude neustále pribúdať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?