Prichádzajúca vojna na Ukrajine

Autor: Alexander Ač | 2.3.2014 o 16:55 | (upravené 2.3.2014 o 18:10) Karma článku: 12,53 | Prečítané:  5955x

Ak bude mať Slovensko šťastie, príde sem iba pár desiatok tisíc utečencov z Ukrajiny. V horšom prípade to bude o rád vyššie. V tom najhoršom prípade sa budeme musieť priamo či nepriamo do tohto konfliktu zapojiť, prípadne môžeme prísť o "svoj" zdroj zemného plynu, alebo ropy.

Súčasný vývoj na Ukrajine sa dal v hrubých rysoch predpokladať už niekoľko rokov. Nakoniec sa nedeje nič iné, čo by ľudia venujúci sa situácii okolo ropného zlomu nečakali: pokles výkonnosti ekonomík a z toho narastajúce národné a medzinárodné napätie. Či už sú spúšťačom masových protestov vysoké ceny potravín, rastúce ceny hromadnej dopravy, korupcia, alebo rastúce ceny energií, menovateľ je spoločný:

postupné vyčerpávanie lacných energetických zdrojov, ku ktorým neexistuje adekvátna náhrada.

Netreba očakávať, že by sa ľudia zodpovední za tvorbu "energetickej stratégie" Slovenska k situácii nejako relevantne vyjadrovali. Ak by to totiž tak bolo, už dávno by upozorňovali na hroziace problémy, ktoré sú dnes realitou. Ropný zlom a jeho prejavujúce sa ekonomické dopady a súvislosti v rastúcom počte krajín sú ešte dnes väčšine "analytikov" a zodpovedných ľudí na smiech.

Viniť zo súčasnej situácie budú Putinove mocenské úmysly, prípadne korupciu na Ukrajine. Keď prevezmú do rúk rozhodovanie generáli, bude už neskoro rozmýšľať na tým, kde sa stala chyba.

Pre pochopenie širších súvislostí dlhodobo sa zhoršujúcej situácie na Ukrajine sú významné nasledujúce trendy:

 

Populácia začala klesať 3 roky po poklese spotreby fosílnych palív, prevažne v dôsledku emigrácie z krajiny.

Situácia na Ukrajine z pohľadu spotreby fosílnych palív. Po rozpade Sovietskeho zvazu došlo k prudkému poklesu spotreby všetkých fosílnych palív: ropy, uhlia, aj zemného plynu:

 

 

Jediný pozitívny dopad takéhoto vývoja bol pokles priemernej uhlíkovej stopy Ukrajincov asi o 100 % 50 %. Nešlo však o plánovaný vývoj, ale o kolaps ťažkého priemyslu a rozpad spoločnosti.

 

 

A na záver vývoj hrubého domáceho produktu (HDP) na osobu:

Ukrajina_HDP.png

HDP v prepočte na obyvateľa (Zdroj: Trading Economics).

Kto si stále myslí, že sa "nás" situácia na Ukrajine netýka, tak je na omyle.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?