Ťažba nekonvenčnej ropy v kontexte ropného zlomu

Autor: Alexander Ač | 12.3.2014 o 15:45 | Karma článku: 8,89 | Prečítané:  2397x

Keďže ťažba konvenčnej ropy od roku 2005 stagnuje, prakticky všetko zvýšenie ťažby ropy je vďaka nekonvenčným zdrojom. Tie majú nižšiu energetickú návratnosť, vyššie kapitálové náklady, vyššiu rýchlosť vyčerpávania ložísk, vyššie emisie CO2 na jednotku získanej energie, a celkovo vyššie environmentálne dopady. Napriek tomu aktuálna ťažba nekonvenčnej ropy slávi úspech.

Ako už bolo spomínané v jednom z predošlých blogov, ťažba ropy v USA prudko rastie, a dosahuje rekordný rast.

Nič to však nemení na skutočnosti, že ťažba konvenčnej (tj. najlacnejšej, najkvalitnejšej a energeticky najbohatšej) ropy od roku 2005 globálne stagnuje:

Údaje o globálnej ťažbe tekutých palív končia v júli roku 2013. Zdroj: (Euan Mearns)

Mnohí analytici považujú súčasný vývoj okolo ťažby nekonvenčných zdrojov ropy (tzv. "shale oil") pomocou "frackovania" za novú energetickú revolúciu, ktorá časom povedie k energetickej nezávislosti USA. Myslím, že ich úvahy sú nesprávne.

Rasť ťažby nekonvenčných zdrojov prekonáva väčšinu prognóz, o tom niet pochýb:

.

Graf znázorňuje prognózu z roku 2012 pre ťažbu nekonvenčnej ropy v USA do roku 2020. Červená čiara ukazuje skutočnú ťažbu z Eagle Ford a Bakken, údaje o "ostatných" poliach nie sú započítané. Údaje o ťažbe z Eagle Ford sú od EIA, údaje pre Bakken sú od Jeana Laherrére. (Zdroj: Shale Buble).

Ak by sme aj ignorovali obrovské environmentálne dopady ťažby nekonvenčných zdrojov (ako napríklad zhoršovanie dopadov klimatickej zmeny), problém je, že ich súčasná ťažba je umožnená prevažne vysokými cenami ropy:

tazba_vs_cena_ropa.png.

Väčšina ropných spoločností vyžaduje cenu ropy nad 100 dolárov za barel, a takmer polovica ťažby je návratná iba pri cene nad 120 dolárov za barel (!). Už samotné vysoké ceny ropy sú zdrojom mnohých problémov. Zdroj: Steve Kopits.

Ako je zrejmé, ceny ničoho nemôžu rásť večne, a to isté plati pre ropu. Kým producenti si prajú cenu čo najvyššiu, zákazník si praje cenu čo najnižšiu. Doteraz najvyššia cena ropy bola 147 dolárov za barel.

V dôsledku dlhovej deflácie však cena, ktorú si môžu dovoliť spotrebitelia zaplatiť, klesá:

.

Keď sa cena ropy, ktorú sú ochotní/schopní zaplatiť spotrebitelia (kleajúci trend), a cena ktorú vyžadujú ropné spoločnosti (rastúci trend), dostane na rovnakú úroveň, globálna ťažba ropy (konvenčnej aj nekonvenčnej), začne v globále klesať. Zatiaľ sa tak deje "iba" lokálne. (Zdroj: Steve from Virginia)

Veľmi dôležitý je fakt, že kým kapitálové vstupy do ťažby ropy rastú (dôsledok rastúcej nedostupnosti ložísk), samotná ťažba rastie pomalšie, alebo klesá, ropné spoločnosti tak musia mnohé plánované projekty rušiť (ako napr. plánovaná ťažba ropy v Arktíde, a podobne):

capex_ropa.png

Kapitálové náklady na ťažbu ropy (Capital expenditures - Capex) a ťažba 11 veľkých ropných spoločností od roku 2000 do roku 2012. Kým kapitálové vstupy vzrástli približne 5-násobne, ťažba ropy za rovnaké obdobie nerastie.

V súčasnosti výrazne rastúcu ťažbu nekonvenčnej ropy, najmä v USA, možno považovať za dočasný a krátkodobý trend. Nič to nemení na skutočnosti, že éra lacnej ropy sa skončila, a budúcnosť bude výrazne odlišná od minulosti.

Jediným skutočným riešením súčasných problémov je znižovanie spotreby (fosílnej) energie jednotlivcami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?