Nečakaný ropný šok

Autor: Alexander Ač | 14.12.2014 o 11:24 | (upravené 15.12.2014 o 10:29) Karma článku: 8,22 | Prečítané:  2700x

Svet v týchto chvíľach zažíva ropný šok. Cena tejto komodity klesla od júla tohto roku o 40 % zo 105 dolárov za barel ropy na menej ako 60 dolárov za barel ropy. To, že to mnohí považujú za známku prebytku lacnej ropy nie je až tak veľmi prekvapivé. Zaujímavejšie je však tvrdenie, že experti s takýmto poklesom nepočítali. 

Včerajší článok na SME hneď v prvej vete článku konštatuje nasledovné: 

Experti s výrazným prepadom cien ropy nepočítali, obávajú sa zopakovania veľkej krízy z rokov 1997 a 1998.

Hoci neviem, kto a na základe čoho je považovaný za "experta" v oblasti vývoja cien ropy, vo svojom článku z 12.4. 2011, teda pred viac ako 3 rokmi som konštatoval nasledovné:

Domnievam sa, že ďalší následný výrazný prepad ceny ropy (a ďalších komodít) v najbližších mesiacoch je nevyhnutný.

V priebehu nalsledujúceho mesiaca cena ropy pomerne výrazne poklesla, a 5.5. 2011 som konštatoval nasledovné:

Dnes cena americkej WTI klesla pod 100 dolárov a európska ropa Brent poklesla ešte výraznejšie - zo 124 na 109 dolárov. Ide o začiatok veľkého (panického) výpredaja na trhoch?

K panickému výpredaju vtedy nedošlo a cena ropy nakoniec dočasne vzrástla. Ukázalo sa, že zásahy centrálnych bánk na určitý čas zafungovali, najmä zníženie úrokových sadzieb a kvantitatívne uvoľňovanie. K výraznému poklesu cien ropy v nasledujúcich 3 rokoch nedošlo. Nič to však nezmenilo na fundamentálnej situácii, že ceny ropy boli dlhodobo nadhodnotené a skreslené zásahmi centrálnych bánk, a takisto dlhodobo neudržateľné. 

Pravdou tiež je, že som súčasný pokles ceny ropy očakával skôr, v žiadnom prípade však nie som prekvapený, a ak niečím, tak iba tým, že k nemu došlo tak neskoro. Tu je zobrazenie vývoja ceny ropy za posledných 10 rokov (Nasdaq.com):

Obr. 1.: Prvý ropný šok po roku 2000 prišiel po krachu investičnej banky Lehman Brothers. Chvíľu sa zdalo, že 2. ropný šok príde v roku 2011. Nakoniec k nemu došlo "až" teraz. Kam až cena ropy klesne a na ako dlho, je otázne. 

Nemá príliš význam sa zaoberať "názormi", že súčasný pokles ceny ropy je dôsledkom jej prebytku vďaka ťažbe z nekonvenčných zdrojov v USA, či prípadne dôsledkom zvyšovania účinnosti a prechodom na obnoviteľné zdroje energie. Ani názory, že za súčasným poklesom stojí "cenová vojna" a akási "tajná" dohoda medzi Saudskou Arábiou a USA, ktoré sa "rozhodli" neznižovať ťažbu ropy, aby tak oslabili veľmocenské chúťky zlého ruského impéria, nemožno považovať za príčinu súčasného poklesu ceny. Domnievam sa, že ide o nie príliš dôveryhodné zdôvodnenie súčasného vývoja na trhu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?