Eurozóna je v deflácii. Bolo to nevyhnutné, ekonómovia to netušili.

Autor: Alexander Ač | 7.1.2015 o 20:12 | Karma článku: 6,06 | Prečítané:  1710x

Eurozóna sa oficiálne dostala do cenovej deflácie. Bolo to nevyhnutné, keďže vývoj spotrebiteľských cien odráža vývoj rastu, respektíve poklesu kreditu. O tom, že Európa je v deflácii som písal už začiatkom minulého roku. Vtedy sa jednalo o kreditnú defláciu. Teraz, ako nevyhnutný dôsledok prišla cenová deflácia.

V článku pre FinWeb (Európa už je v deflácii. Len o tom nevie) vo februári minulého roku som napísal:

Jej nástup [deflácie] v priebehu tohto roku by som považoval takmer za istotu. Očakávať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch vývoj cien v „blízkosti cieľa ECB“ považujem za nereálne.

Toto tvrdenie sa naplnilo, decembrový odhad vývoj cien je na úrovni -0,2 %. "Predpoveď" bola pomerne jednoduchá, pretože vychádzala zo skutočnosti, že ak klesá objem celkového kreditu, klesá aj objem agregovaného dopytu, a to sa skôr či neskôr musí prejaviť aj vo vývoji spotrebiteľských cien. 

Európska centrálna banka naopak vtedy predpokladala pre tento rok infláciu 1,1 %, a budúci rok infláciu 1,3 %. Znamená to, že ekonómovia v ECB (aspoň väčšina z nich) nevedia, o čom hovoria. 

Situácia je však ešte horšia. ECB nečakala defláciu dokonca ani v októbri minulého roku. Jeden člen ECB sa pri otázke ohľadom stresových testov bánk vyjadril nasledovne:

O scenári deflácie neuvažujeme, pretože si nemyslíme, že k nemu dôjde. 

ECB defláciu nečakala, pretože ekonómovia ignorujú úlohu kreditu (dlhu) v ekonomike. Je to akoby sa biológovia snažili popísať let vtákov, ale zároveň ignorovali to, že vtáky majú krídla. Tento samotný fakt by mal stačiť nato, aby ECB a jej progózy nikto nebral vážne. Ale nestačí to. Ak budete niekedy náhodou čítať "prognózy" ekonómov, aj v prípade, že sú to nositelia Nobelových cien, alebo práve vtedy, radšej ich berte s rezervou. Predpovede ekonómov sa vyplnia len vtedy, ak ekonomika rastie, pretože o poklese neuvažujú. 

A na záver graf vývoja inflácie cien v Eurozóne:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.


Už ste čítali?