Pápež František: "Ak zničíme prírodu, príroda zničí nás."

Autor: Alexander Ač | 14.6.2015 o 10:42 | (upravené 16.6.2015 o 14:43) Karma článku: 6,90 | Prečítané:  1704x

Kresťanský svet očakáva s veľkým napätím novú pápežovu encykliku, ktorá vyjde 18. júna. Tá je výnimočná tým, že sa bude venovať najmä problematike klimatickej zmeny. Pri jej príležitosti zverejnila Observatório do Clima video.

"Trailer" ako z Hollywoodu sa naozaj podaril, a ide o jeden z najlepších materiálov v poslednom období, ak nie vôbec. Menej ako dvojminutové video stojí za váš čas:

Pápež František okrem iného konštatuje:

Ak zničíme prírodu, príroda zničí nás.

Príroda, na rozdiel od ľudí, alebo Boha, nikdy neodpúšťa. S prírodou teda nemožno vyjednávať. Ak porušujeme jej zákony, pocítime aj dôsledky. A čo je potrebné pre riešenie ľuďmi podmienenej klimatickej zmeny? Keďže sa svojím správaním na jej vzniku podielame prakticky všetci, tak nasledovné:

Aby sme zmenili všetko, potrebujeme každého .

Nie je možné nič iné, ako súhlasiť. Keďže pápež predstavuje pre najpočetnejšiu náboženskú komunitu sveta najvyššiu autoritu, dá sa očakávať, že encyklika prinesie veľký ohlas. A snáď aj želanú zmenu správania sa ľudí voči prírode, ale najmä voči sebe navzájom. Zachovanie stabilného podnebia aj pre budúce generácie je predsa v záujme každého z nás !

Informovanie o klimatickej zmene u nás je žalostné

Zároveň sa treba ale veľmi kriticky vyjadriť na adresu slovenských tlačových agentúr (TASR, SITA), ako aj slovenských "mienkotovrných" médií, kde sa klimatickej zmene informuje veľmi sporadicky. V poslednom období sme sa napríklad vôbec nemohli dočítať, že sa americký prezident Obama v poslednom čase viackrát vyjadril veľmi dôrazne v súvislosti s klimatickou zmenou. Spolu s pápežom Františkom ju označujú za najväčšiu morálnu výzvu a bezpečnostnú hrozbu. Domnievam sa, že je to niečo, o čom by verejnosť informovaná byť mala.

Jedna z príčin, prečo u nás nie je táto téma príliš populárna (o premiérovi Ficovi nehovoriac), je tá, že Slovensko už niekoľko rokov kraľuje v rebríčku najviac vyrobených automobilov na obyvateľa. A to veľmi výrazne:

article_photo (www.acea.be)

Na Slovensku sa vyrobí v prepočte na obyvateľa až 5-násobne viac automobilov, ako predstavuje priemer EÚ. To je takmer jeden vyrobený automobil na 5 obyvateľov Slovenska. Je príliš prekvapivé, že u nás nie je problematika klimatickej zmeny a s nimi súvisiacich emisií skleníkových plynov vítaná?

*V roku 2014 sa u nás vyrobili ešte o 3 automobily na obyvateľa viac ako v roku 2013.

Globálne emisie skleníkových plynov stále rastú

Napriek viac ako 20 rokov trvajúcim globálnym rokovaniam a snahám o zmenu, globálne emisie zo spaľovania fosílnych zdrojov stále rastú. Aj keď sa lídri krajín G7 (bývalé G8 bez Ruska) "dohodli", že do roku 2100 bude ekonomika schopná fungovať prakticky bez fosílnych zdrojov, oveľa dôležitejšie je to, čo sa deje teraz. A deje sa to, že emisie skleníkových plynov stále exponenciálne rastú:

article_photo (www.euanmearns.com)

Ak sa chceme vyhnúť otepleniu o viac ako 2 °C, museli by globálne emisie skleníkových plynov klesať približne 2-násobne rýchlejšie, ako počas finančnej krízy v rokoch 2008-9.

Na tohtoročnej klimatickej konferencii v Paríži (COP 21, 30. 11. - 11. 12. 2015) sa očakáva, že sa významní producenti emisií skleníkových plynov dohodnú na záväznom znižovaní emisií skleníkových plynov tak, aby svet neprekročil oteplenie o 2 °C. Doteraz sľúbilo znížiť emisie 36 krajín, zostáva ich ešte viac ako 150. Sľuby žiadnej z krajín však nie sú postačujúce pre dosiahnutie deklarovaného cieľa.

Zdá sa teda, že politici už rezignovali aj na to, aby sa aspoň tvárili, že berú problematiku klimatickej zmeny vážne.

Zmení na tom niečo pápežova encyklika?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?