Aljaška zažíva rekordné lesné požiare. Narastá aj globálny výskyt požiarov.

Autor: Alexander Ač | 16.7.2015 o 13:17 | (upravené 16.7.2015 o 13:36) Karma článku: 5,03 | Prečítané:  780x

Rekordne teplá zima na Aljaške a výrazné sucho prispeli k zatiaľ rekordne aktívnej sezóne lesných požiarov v tejto oblasti. Nová štúdia publikovaná v časopise Nature Communications ukazuje, že pribúda požiarov celosvetovo.

Ku včerajšiemu dňu zhorelo na Aljaške viac ako 4,7 miliónov akrov lesných porastov. To predstavuje takmer polovicu rozlohy Slovenska a sezóna požiarov je stále v plnom prúde, najaktívnejšie sú totiž mesiace júl a august. 

Takto vyzeral veľký lesný požiar v Kanade z 13. júla:

S rekordnými lesnými požiarmi zápasí aktuálne aj Kanada, ktoré pomáhajú hasiť požiarnici z celého sveta. V Kanade horí teraz viac ako 5 000 lesných požiarov a v krajine prebieha najväčšia evakuácia obyvateľov v mierových časoch.

Späť k Aljaške. V polovici mája, teda ešte pred hlavným začiatkom sezóny požiarov som učinil nasledovnú "predpoveď" (z Facebooku, 19.5. 2015):

"Očakávam, že táto sezóna na Aljaške bude takmer určite nadpriemerná, teda zhorí viac ako 1 mil akrov lesa (s viac ako 90% istotou), a možno sa aj priblíži k doteraz rekordným rokom (cca 20-50 % istota)."

Treba povedať, že táto "pesimistická" predpoveď, ako sa vtedy nepochybne javila, dnes vyzerá ako pomerne optimistická . Ak bude pokračovať súčasné tempo požiarov, rekord z roku 2004 bude prekonaný v priebehu 2-3 týždňov:

Obr. 1: Vývoj plochy lesov poškodených lesnými požiarmi na území Aljašky od roku 1940 do súčasnosti. Zatiaľ je tento rok v "predstihu" oproti doteraz rekordnému roku o takmer celý mesiac. Všimnite si, že oproti 70.-80. rokom minulého storočia sa plocha zhoreného lesa viac ako zdvojnásobila . Dlhodobo rastúci trend bude pokračovať aj do budúcnosti. 

Občas je možné sa v médiach stretnúť s informáciami, že za "mnohé" lesné požiare sú zodpovední ľudia. Konkrétne úmyselným zapaľovaním lesov. Pravda je trochu iná, aspoň teda v prípade Aljašky. Tam je podiel ľudí na vzniku lesných požiarov menej ako 1 % :

Obr. 2: Napriek častému obviňovaniu "pyromanov" z veľkých lesných požiarov, na Alajške je priamy podiel človeka menej ako 1 %. Ak sa chceme ale baviť o inom vplyve človeka, a to konktrétne ľuďmi podmienej klimatickej zmene, to je celkom iná otázka, zrejme menej atraktívna a pohodlná. Vedecké štúdie totiž dokazujú, že s pokračovaním otepľovania bude pribúdať aj búrok s vysokou aktivitou bleskov (konkrétne o 10 % na 1 °C globálnej teploty). Na území USA sa do konca storočia očakáva nárast aktivity bleskov až o 50 %.

Prečo by nás mali zaujímať lesné požiare kdesi na Aljaške?

Okrem samotného faktu, že k ich výskytu významne prispievame všetci, a lesné požiare ohrozujú často-krát aj ľudské sídla a ľudské životy, vplyv zvyšovania lesných požiarov pôsobí ako zosilňujúca spätná väzba otepľovania . Viac požiarov totiž znamená znižovanie schopnosti lesov pohlcovať atmosférický CO2. Konštatuje to aj nová vedecká práca publikovaná v časopise Nature Communications.

Jolly et al., 2015, Nat. Comm.Jolly et al., 2015, Nat. Comm.

Obr. 3: Plocha lesných porastov vystavených riziku požiarov sa od roku 1979 zdvojnásobila o takmer 63 miliónov km2 . V priemere sa dĺžka sezóny požiarov zvýšila o takmer 20 %.

Ďalší mechanizmus, ktorým lesné požiare prispievajú k zrýchľovaniu otepľovania je pokles odrazivosti grónskeho ľadu, v dôsledku usadania sadzí na jeho povrch. Exponenciálne  topenie Grónska sa tak zrýchľuje viac, ako by sa dialo bez tejto súvislosti:

Jason Box, 2014Jason Box, 2014 (robertscribbler.files.wordpress.com)

Rok 2015 je zatiaľ rekordne teplý a so zosilňovaním javu El Niňo takmer s určitosťou prekoná doteraz rekordne teplý rok 2014.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?