NASA aj NOAA potvrdili, že rok 2015 bol najteplejší v histórii meraní

Autor: Alexander Ač | 21.1.2016 o 11:03 | (upravené 21.1.2016 o 13:27) Karma článku: 2,50 | Prečítané:  448x

Včera americká NASA aj NOAA potvrdili, že rok 2015 bol najteplejším rokom od začiatku meteorologických meraní atmosféry. To znamená, že minulý rok bol najteplejší najmenej od roku 1880. 

Podľa NASA bol uplynulý rok oproti doterajšiemu rekordu z roku 2014 teplejší o 0,13 °C. Podľa Dr. Gavina Schmidta by bol uplynulý rok najteplejší aj bez pôsobenia fenoménu El Niňo, ktorý sa výraznejšie začal prejavovať až v druhej polovici roku a jeho hlavný vplyv na teplotu atmosféry uvidíme v tomto roku.

Podľa NOAA je tento rok teplejší o 1,12 °C ako priemer za obdobie konca 80. a 90. rokov 19. storočia, čo by sa dalo považovať, za obdobie "pred priemyselnou revolúciou". 

Aj miera prekonania uplynulého rekordu je pomerne výrazná. Doteraz sa stalo iba druhý krát v histórii, že rekord bol prekonaný o takúto hodnotu, a konkrétne to bolo v rokoch 1998 a 1945. Ak sa potvrdí, že budúci rok bude znovu rekordne teplý, stane sa vôbec prvý krát, že by bol rekord globálnej teploty prekonaný v troch po sebe nasledujúcich rokov. A takto vyzerajú najnovšie grafy globálnej teploty:

article_photo (NOAA)

Obr. 1: Priemerná teplota prízemnej vrstvy atmosféry nad pevninami a oceánmi. Podľa NOAA došlo k zvýšeniu globálneho rekordu o podobnú hodnotu ako tento rok iba v roku 1945.

article_photo (NASA)

Obr. 2.: Graf globálnej teploty prízemnej vrstvy atmosféry podľa NASA. Rok 2015 znamená, že už sme viac ako na pol-ceste k "nebezpečnému" otepleniu o viac ako 2 °C oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou.  

A ako vyzerá graf s predpokladanou teplotou tento rok podľa anglického Met Office?

article_photo (NASA + Met Office)

Obr. 3. Anglický Met Office predpokladá, že tento rok by mohol prekonať rekord z minulého roku približne o 0,12 °C (s neistotou +/- 0,12 °C).

Ak sa táto predpoveď naplní aspoň približne, pôjde naozaj o beprecedentný rast globálnej teploty atmosféry.

Aktualizovaná animácia globálnej teploty podľa NASA:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?