Letá v Európe sú najteplejšie za posledných najmenej 2150 rokov

Autor: Alexander Ač | 30.1.2016 o 11:37 | (upravené 1.2.2016 o 12:44) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  688x

Nová štúdia rekonštrukcie priemerných letných teplôt v Európe ukázala, že súčasné teploty sú najvyššie za posledných najmenej 2150 rokov. Ide zatiaľ o najdetailnejšiu analýzu teplôt pre Európu.

Skupina 45 vedcov z 35 vedeckých inštitúcií a 13 krajín publikovala novú analýzu rekonštrukcie teplôt v priebehu leta (jún-august) pre oblasť Európy. 

Autori využili pre rekonštrukciu teplôt kombináciu niekoľkých metód. Konktrétne tzv. Bayesovské hierarchické modelovanie (BHM), kombinujúce nedávne proxy údaje z meraní letokruhov a historických písomných údajov a tzv. metódu composite-plus-scale (CPS). Takto rekonštruované teploty porovnali s výsledkami klimatických modelov. Zaujímavosťou je, že autori vynechali proxy údaje zo Slovenska (a Albánska), pretože tieto oblasti sa chovajú odlišne od zvyšku Európy.

article_photo (Luterbacher a kol., 2016)

Obr.1: Lokality a metódy použité pre rekonštrukciu teploty v Európe (a). Porovnanie meraných teplôt so štatistickými metódami (BHM a CPS) za obdobie 1850-2015 (b). Rekonštrukcia teploty od roku 138 pnl. (c) Červená čiara znázorňuje súčasné teploty v Európe v priebehu leta. (Zdroj)

Autori štúdie konštatujú:

Nedávne letá boli neobvykle teplé v kontexte posledných 2 tisícročí a žiadne 30-ročné obdobie v žiadnej z rekonštrukcií neprekračuje priemerné letné teploty v Európe za posledných 30 rokov (1986-2015). 

Niektoré krátke obdobia v minulosti mali porovnateľné teploty so súčasnosťou (Obr. 1). Zo štúdie tiež vyplynulo, že premenlivosť teploty v minulosti bola vyššia, ako naznačujú klimatické modely (Obr. 2). Jedna z príčin môže byť skutočnosť, že klimatické citlivosť je vyššia, ako vyplýva zo súčasných modelov. Ďalšia možnosť je že rekonštrukcie teplôt sú nepresné, alebo je podhodnotená prirodzená premenlivosť podniebia.

article_photo (Luterbacher a kol., 2016)

Obr. 2: Porovnanie rekonštruovaných teplôt (metódami CPS a BHM) so simulovanými (SUN) teplotami klimatických modelov. Premenlivosť teplôt podľa rekonštrukcií je vyššia, ako naznačujú simulované teploty podľa klimatických modelov. (Zdroj)

V každom prípade je štúdia ďalšou v rade, ktorá dokazuje neobvyklosť súčasných teplôt v kontexte uplynulých tisícročí. Nasledujúce roky a desaťročia budú ešte výraznejšie teplejšie. 

Zdroj: J. Luterbacher et al., 2016: European summer temperatures since Roman times, Environmental Research Letters. (PDF)

UPDATE: Štúdiu si všíma aj portál ClimateProgres (Zdroj)

article_photo (ClimateProgress)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?