Letá v Európe sú najteplejšie za posledných najmenej 2150 rokov

Autor: Alexander Ač | 30.1.2016 o 11:37 | (upravené 1.2.2016 o 12:44) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  600x

Nová štúdia rekonštrukcie priemerných letných teplôt v Európe ukázala, že súčasné teploty sú najvyššie za posledných najmenej 2150 rokov. Ide zatiaľ o najdetailnejšiu analýzu teplôt pre Európu.

Skupina 45 vedcov z 35 vedeckých inštitúcií a 13 krajín publikovala novú analýzu rekonštrukcie teplôt v priebehu leta (jún-august) pre oblasť Európy. 

Autori využili pre rekonštrukciu teplôt kombináciu niekoľkých metód. Konktrétne tzv. Bayesovské hierarchické modelovanie (BHM), kombinujúce nedávne proxy údaje z meraní letokruhov a historických písomných údajov a tzv. metódu composite-plus-scale (CPS). Takto rekonštruované teploty porovnali s výsledkami klimatických modelov. Zaujímavosťou je, že autori vynechali proxy údaje zo Slovenska (a Albánska), pretože tieto oblasti sa chovajú odlišne od zvyšku Európy.

article_photo (Luterbacher a kol., 2016)

Obr.1: Lokality a metódy použité pre rekonštrukciu teploty v Európe (a). Porovnanie meraných teplôt so štatistickými metódami (BHM a CPS) za obdobie 1850-2015 (b). Rekonštrukcia teploty od roku 138 pnl. (c) Červená čiara znázorňuje súčasné teploty v Európe v priebehu leta. (Zdroj)

Autori štúdie konštatujú:

Nedávne letá boli neobvykle teplé v kontexte posledných 2 tisícročí a žiadne 30-ročné obdobie v žiadnej z rekonštrukcií neprekračuje priemerné letné teploty v Európe za posledných 30 rokov (1986-2015). 

Niektoré krátke obdobia v minulosti mali porovnateľné teploty so súčasnosťou (Obr. 1). Zo štúdie tiež vyplynulo, že premenlivosť teploty v minulosti bola vyššia, ako naznačujú klimatické modely (Obr. 2). Jedna z príčin môže byť skutočnosť, že klimatické citlivosť je vyššia, ako vyplýva zo súčasných modelov. Ďalšia možnosť je že rekonštrukcie teplôt sú nepresné, alebo je podhodnotená prirodzená premenlivosť podniebia.

article_photo (Luterbacher a kol., 2016)

Obr. 2: Porovnanie rekonštruovaných teplôt (metódami CPS a BHM) so simulovanými (SUN) teplotami klimatických modelov. Premenlivosť teplôt podľa rekonštrukcií je vyššia, ako naznačujú simulované teploty podľa klimatických modelov. (Zdroj)

V každom prípade je štúdia ďalšou v rade, ktorá dokazuje neobvyklosť súčasných teplôt v kontexte uplynulých tisícročí. Nasledujúce roky a desaťročia budú ešte výraznejšie teplejšie. 

Zdroj: J. Luterbacher et al., 2016: European summer temperatures since Roman times, Environmental Research Letters. (PDF)

UPDATE: Štúdiu si všíma aj portál ClimateProgres (Zdroj)

article_photo (ClimateProgress)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?