Rekordný rast oxidu uhličitého v atmosfére

Autor: Alexander Ač | 3.2.2016 o 14:48 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1162x

Spolu s tým, ako narastá spaľovanie fosílnych zdrojov energie, zvyšuje sa aj rýchlosť ukladania oxidu uhličitého v atmosfére. Tá bola v uplynulom roku podľa predbežných údajov na Mauna Loa rekordná.

Observatórium na Mauna Loa patrí medzi najznámejšie stanice monitorujúce zmenu chemizmu atmosféry na svete. Vedci tu merajú koncentráciu oxidu uhličitého (CO2) od roku 1958. Ide o jednu z hlavných referenčných staníc, pretože je ďaleko o ľudských zdrojov CO2, aj od vplyvu vegetácie.

Od začiatku priemyselnej revolúcie narastá množstvo emisií skleníkových plynov takmer exponenciálnou rýchlosťou:

article_photo (Earth Policy Institute)

Obr.1: Vývoj emisie CO2 zo spaľovania fosílnych zdrojov a výroby cementu od začiatku priemyselnej revolúcie. (Zdroj: EPI)

Napriek tomu nárastu, oceány a suchozemské ekosystémy dokážu pohltiť takmer polovicu antropogénneho CO2. Aj keď nám príroda pomáha ukladať náš spoločný odpad, rýchlosť jeho ukladania a atmosfére sa zvyšuje. Kým pred 50 rokmi pribudlo ročne v atmosfére 1 ppm CO2, dnes je to už viac ako 2 ppm za rok a v najbližších rokoch zrejme viac ako 2,5 ppm ročne:

article_photo (NOAA)

Obr. 2: Medziročný rast CO2 na Mauna Loa a na svete v období 1959-2015. (Zdroj: NOAA)

Doterajší rekord medziročného rastu CO2 bol v roku 1998. Dôvodom bolo extrémne silné El Niňo, ktoré znamenalo zníženie pohlcovania CO2 oceánmi aj suchozemskými ekosystémami, v dôsledku zvýšenia teploty. Aj keď údaj o raste CO2 za minulý rok zatiaľ nie sú konečné, zrejme pôjde o jeden z najvyšších nárastov CO2 v histórii meraní (a zrejme aj najväčší nárast v známej geologickej histórii planéty).

Takmer s istotou však môžeme očakávať, že koncentrácia CO2 v atmosfére sa tento rok zvýši ešte výraznejšie, v rozmedzí 3,5 ppm (±0,2 ppm) (Obr. 2). Bude to výsledok narastajúcej emisie fosílnych zdrojov a vplyvu El Niňa.

Človek tak zvýšil radiačné pôsobenie skleníkových plynov v atmosfére už o 3 W.m-2, so závažnými dôsledkami pre život na planéte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?