Globálna teplota stále rekordne rastie: február sa priblížil k "nebezpečnej" hranici

Autor: Alexander Ač | 14.3.2016 o 13:08 | (upravené 14.3.2016 o 13:47) Karma článku: 3,87 | Prečítané:  965x

V sobotu zverejnila americká NASA údaje o globálnej teplote za mesiac február. Aj keď bol rekord očakávaný, jeho hodnota prekvapila mnohých.

Vplyv prirodzeného fenoménu El Niňo na globálnu teplotu v týchto mesiacoch vrcholí, takže rekord priemernej teploty sa mesiac február bol očakávaný. Na druhú stranu, nie všetci čakali, že bude prekonaný nakoniec až s takým veľkým rozdielom, ktorý je sám o sebe bezprecedentný. Februárová teplota prízemnej vrstvy atmosféry vyzerá v grafe nasledovne:

article_photo (NASA GISS)

Obr. 1: Vývoj globálnej teploty za posledných 1635 mesiacov, teda od roku 1880 až do súčasnosti. Uplynulý február bol teplejší o 1,35 °C oproti dlhodobému priemeru za obdobie 1951-1980. "Predpriemyselnou érou" je myslené obdobie v rokoch 1750-1800, ktoré bolo asi o 0,5 chladnejšie, ako priemer za obdobie 1951-1980. Červená čiara znázorňuje 12-mesačný kĺzavý priemer teploty. (Zdroj: NASA)

Znamená to, že antropogénne otepľovanie atmosféry pokračuje za posledných asi 35 rokov prakticky nezmeneným tempom. Takisto to znamená, že sme sa výrazne priblížili aj k hranici globálneho oteplenia o 2 °C, a na severnej pologuli sme ho zrejme na krátky čas aj prekročili. V nasledujúcich mesiacoch odchýlky globálnej teploty poklesnú, ale zrejme nie veľmi výrazne. Množstvo CO2, ktoré ešte "môžeme" vypustiť do atmosféry, aby sme neprekročili oteplenie o 2 °C aj dlhodobo, sa rýchlo blíži k nule

Treba tiež poznamenať, že k súčasným rekordným teplotám najvýraznejšie prispeli teploty v okolí Arktídy, ktoré boli miestami vyššie ako 11 °C, ako je dlhodobý priemer:

article_photo (NASA GISS)

Obr. 2: Priestorové zobrazenie odchýlok teploty. Extrémne teplo bolo na veľkej časti Arktídy, Euroázie, a Severnej Ameriky. (Zdroj:NASA

Aj preto je rozsah plávajúceho ľadu v Arktíde na rekordne nízkej úrovni už od januára, a takisto rekordný je aj rast obsahu CO2 v atmosfére.

V tejto súvislosti je dobré spomenúť dve nedávne vedecké štúdie. Jedna z nich sa venovala ochladzujúcemu vplyvu aerosólov na globálnu teplotu. Zhang a kol. (2016) vypočítal, že ak dôjde k predpokladanému výraznému poklesu všetkých hlavných aerosólov do konca tohto storočia, globálna teplota vzrastie o ďalšie ≈2 °C. (Spodná hranica oteplenia v dôsledku zníženia emisií aerosólov je približne 0,5 °C, stredný odhad je ≈1 °C).

V štúdii Wagner a kol. (2016) sa autori zamerali na progózu rastu spotreby energie. Ich model vychádzal zo spotreby energie v prepočte na obyvateľa, predpokladaného rastu počtu obyvateľov planéty, ako aj z predpokladaného vývoja uhlíkovej intenzity ekonomiky. Ich záver je, že emisie budú rásť aj naďalej, najmä ako dôsledok rastú populácie a rastu spotreby energie jednotlivcami, a to bez ohľadu na rast kapacity obnoviteľných/nízkouhlíkových zdrojov. Ten musí byť oveľa výraznejší, ako doteraz:

article_photo (Wagner a kol. 2016)

Obr. 3: Pokračovanie rastu spotreby energie (a), spotreby energie v prepočte na osobu spolu s rastom energetickej efektívnosti HDP (b), ako aj rastu HDP (c), bude nevyhnutne znamenať aj rast emisií skleníkových plynov. (Zdroj: Wagner a kol. 2016,PLoS One).

Pozitívne je, že v USA dochádza k zatváraniu uhoľných elektrární (aj keď hlavne v dôsledku poklesu ceny zemného plynu), a v Číne minulý rok klesla spotreba uhlia, spolu s globálnymi emisiami CO2. Môže to však byť aj znak prichádzajúcej (prebiehajúcej) globálnej ekonomickej recesie. Aj napriek tomu ale platí nasledovné:

Čas, rovnako ako aj vývoj (globálnej) ekonomiky hrá proti nám.

UPDATE: Rekordne teplý február potvrdila aj Japonská meteorologická agentúra:

article_photo (JMA)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?