Česť pamiatke profesora Davida MacKaya

Autor: Alexander Ač | 15.5.2016 o 10:42 | (upravené 15.5.2016 o 13:33) Karma článku: 4,53 | Prečítané:  853x

14. apríla 2016 predčasne odišiel David John Cameron MacKay vo veku nedožitých 49 rokov. Na Slovensku ho možno poznať vďaka knihe Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou.

Sir David Mackay bol anglický matematik, fyzik a akademik. Narodil sa ako 5. syn Donaldovi a Valerie Mackay. Jeho starší brat pôsobí ako profesor matematiky na Warwick University.

Svoj posledný blog napísal 4 dni pred smrťou, v ktorom odkazuje na článok Maxa Edwardsa. V podobnej situácii ako Mackay pred niekoľkými mesiacmi sa zrejme nachádza aj známy astronóm a klimatológ Piers Sellers.

Mackay sa zaslúžil o pokrok v oblastiach strojového učenia, informačnej teórie, a neurónových sietí s mnohými praktickými aplikáciami. V roku 2009 bol vyhlásený za člena Královskej spoločnosti a v rokoch 2009-2014 pôsobil ako hlavný vedecký poradca na Ministerstve energetiky a klimatickej zmeny. Mackay bol vegetarián.

Aby mohol publikovať svoju knihu "Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou", investoval 10 000 dolárov z vlastných zdrojov. Kniha zaznamenala veľký úspech, a prvých 5 000 výtlačkov sa predalo v priebehu niekoľkých dní. Ocenili ju časopisy ako The Guardian, The Economist, ale aj napríklad Bill Gates.

Snažil sa v nej prístupným a populárnym spôsobom ukázať, ktoré  opatrenia vedú ku skutočným úsporám zníženia spotreby energie, a ktoré sú len "mlátením prádznej slamy":

Obr. 1: Vynikajúca prednáška o možnostiach a limitoch obnovitelných zdrojov energie.

Posledný rozhovor, takisto aj o možnostiach a budúcnosti obnoviteľných zdrojov energie, sa uskutočnil vďaka Markovi Lynasovi:

Obr. 2: V posledných fázach rakoviny vstať z postele a prejsť na gauč a späť bolo podobné ako "zabehnúť maratón".

Úmrtia Mackaya si všíma napríklad aj britský The Telegraph,  a v súvislosti s vyjadreniami k obnoviteľným zdrojom ho cituje aj denník Pravda.

Nasledujúcu pesničku venujem pamiatke Davida Mackay:

RIP

article_photo (David JC Mackay)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?