Česť pamiatke profesora Davida MacKaya

Autor: Alexander Ač | 15.5.2016 o 10:42 | (upravené 15.5.2016 o 13:33) Karma článku: 4,53 | Prečítané:  535x

14. apríla 2016 predčasne odišiel David John Cameron MacKay vo veku nedožitých 49 rokov. Na Slovensku ho možno poznať vďaka knihe Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou.

Sir David Mackay bol anglický matematik, fyzik a akademik. Narodil sa ako 5. syn Donaldovi a Valerie Mackay. Jeho starší brat pôsobí ako profesor matematiky na Warwick University.

Svoj posledný blog napísal 4 dni pred smrťou, v ktorom odkazuje na článok Maxa Edwardsa. V podobnej situácii ako Mackay pred niekoľkými mesiacmi sa zrejme nachádza aj známy astronóm a klimatológ Piers Sellers.

Mackay sa zaslúžil o pokrok v oblastiach strojového učenia, informačnej teórie, a neurónových sietí s mnohými praktickými aplikáciami. V roku 2009 bol vyhlásený za člena Královskej spoločnosti a v rokoch 2009-2014 pôsobil ako hlavný vedecký poradca na Ministerstve energetiky a klimatickej zmeny. Mackay bol vegetarián.

Aby mohol publikovať svoju knihu "Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou", investoval 10 000 dolárov z vlastných zdrojov. Kniha zaznamenala veľký úspech, a prvých 5 000 výtlačkov sa predalo v priebehu niekoľkých dní. Ocenili ju časopisy ako The Guardian, The Economist, ale aj napríklad Bill Gates.

Snažil sa v nej prístupným a populárnym spôsobom ukázať, ktoré  opatrenia vedú ku skutočným úsporám zníženia spotreby energie, a ktoré sú len "mlátením prádznej slamy":

Obr. 1: Vynikajúca prednáška o možnostiach a limitoch obnovitelných zdrojov energie.

Posledný rozhovor, takisto aj o možnostiach a budúcnosti obnoviteľných zdrojov energie, sa uskutočnil vďaka Markovi Lynasovi:

Obr. 2: V posledných fázach rakoviny vstať z postele a prejsť na gauč a späť bolo podobné ako "zabehnúť maratón".

Úmrtia Mackaya si všíma napríklad aj britský The Telegraph,  a v súvislosti s vyjadreniami k obnoviteľným zdrojom ho cituje aj denník Pravda.

Nasledujúcu pesničku venujem pamiatke Davida Mackay:

RIP

article_photo (David JC Mackay)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?